Kupa Evropiane e Kombeve 1964

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kupa Evropiane e Kombeve 1964
Eurocopa España 1964
UEFA European Nations Cup
Euro 64.jpg

Logo zyrtare e Kupës Evropiane të Kombeve
Oganizues Spanja
Stadiume 2 (2 qytete)
Data e mbajtjes 17 qershor21 qershor
Garues 4
Kampion Gold medal.svg Flag of Spain.svg Spanja 2
1
I dyti Silver medal.svg Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik
Ndeshje 4
Gola 13
Spektatorë Garimet finale: 156 253
Gjithësej: 1 852 761
Gulashenuesit më të mirë Flag of Spain.svg Jesús María Pereda
Flag of Hungary.svg Ferenc Bene
Flag of Hungary.svg Dezső Novák
(2 gola)

Kupa Evropiane e Kombeve e vitit 1964 ishte gara e dytë e kombëtareve evropiane të futbolli organizuar nga UEFA e që u mbajt nga 17 deri më 21 qershor 1964 në Spanjë. Në këtë Kampionat Kombëtarja e Shqipërisë pa luajtur shkoj në çerek finalen e kualifikimeve për shkak se Greqia kundërshtoi të luaj. Në ndeshjet e parë kundër Danimarkës pësoj humbje ndërsa në pjesën e dytë fitore por për shkak të avantazhit të danezëve në gola u largua nga gara e mëtutjeshme. Fituese e kupës së kampionatit ishte Spanja.

Rundet kualfikuese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Para kualifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Ndeshja e parë Ndeshja e kthimit
Flag of Spain.svg Spanja 7 - 3 Flag of Romania.svg Rumania 6 - 0 1 - 3
Flag of Italy.svg Italia 7 - 0 Flag of Turkey.svg Turqia 6 - 0 1 - 0
Flag of Poland.svg Polonia 0 - 4 Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Irlanda e Veriut 0 - 2 0 - 2
Flag of Norway.svg Norvegjia 1 - 3 Flag of Sweden.svg Suedia 0 - 2 1 - 1
Flag of Ireland.svg Irlanda 5 - 3 Flag of Iceland.svg Islanda 4 - 2 1 - 1
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Jugosllavia 4 - 2 Flag of Belgium.svg Belgjika 3 - 2 1 - 0
Flag of Hungary.svg Hungaria 4 - 2 Flag of Wales.svg Uellsi 3 - 1 1 - 1
Flag of Denmark.svg Danimarka 9 - 2 Flag of Malta.svg Malta 6 - 1 3 - 1
Flag of East Germany.svg Gjermania Lindore 3 - 2 Flag of the Czech Republic.svg Çekosllovakia 2 - 1 1 - 1
Flag of the Netherlands.svg Holanda 4 - 2 Flag of Switzerland.svg Zvicra 3 - 1 1 - 1
Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 5[1] - 4 Flag of Portugal.svg Portugalia 3 - 1 1 - 3
Flag of England.svg Anglia 3 - 6 Flag of France.svg Franca 1 - 1 2 - 5
Flag of Albania.svg Shqipëria * Flag of Greece.svg Greqia - ! -

Bullgaria - Portugalia për shkakë të barazimit kanë luajtur ndeshjen e tretë.
* Për shkak gjendje lufte në mes Shqipëri dhe Greqisë, këta të fundit nuk pranojnë të luajnë dhe diskualifikohen.

Rundi i 16-ve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Ndeshja e parë Ndeshja e kthimit
Flag of Spain.svg Spanja 2 - 1 Flag of Wales.svg Uellsi 1 - 1 1 - 0
Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik 3 - 1 Flag of Italy.svg Italia 2 - 0 1 - 1
Flag of Austria.svg Austria 2 - 3 Flag of Ireland.svg Irlanda 0 - 0 2 - 3
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Jugosllavia 2 - 3 Flag of Sweden.svg Suedia 0 - 0 2 - 3
Flag of East Germany.svg Gjermania Lindore 4 - 5 Flag of Hungary.svg Hungaria 1 - 2 3 - 3
Flag of Denmark.svg Danimarka 4 - 1 Flag of Albania.svg Shqipëria 4 - 0 0 - 1
Flag of Bulgaria.svg Bullgaria 2 - 3 Flag of France.svg Franca 1 - 0 1 - 3
Flag of the Netherlands.svg Holanda 2 - 3 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu 1 - 1 1 - 2

Çerek finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Ndeshja e parë Ndeshja e kthimit
Flag of Spain.svg Spanja 7 - 1 Flag of Ireland.svg Irlanda 5 - 1 2 - 0
Flag of France.svg Franca 2 - 5 Flag of Hungary.svg Hungaria 1 - 3 1 - 2
Flag of Sweden.svg Suedia 2 - 4 Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik 1 - 1 1 - 3
Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu 5 - 6[2] Flag of Denmark.svg Danimarka 3 - 3 2 - 2

Garimet finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


  gjysm-finalja finalja
             
17 qershor – Madrid (Estadio Bernabéu)
 Flag of Hungary.svg Hungaria (?) 1  
 Flag of Spain.svg Spanja (aet) (?) (2)  
 
21 qershor – Madrid (Estadio Bernabéu)
     Flag of Spain.svg Spanja 2
   Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik 1
 
 
vendi tretë
17 qershor - Barcelona (Nou Camp) 20 qershor - Barcelona (Nou Camp)
 Flag of Denmark.svg Danimarka 0  Flag of Hungary.svg Hungaria (aet)  (?) 3
 Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik 3    Flag of Denmark.svg Danimarka  (?) 1

Gjysmë finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

17 qershor, 1964
Gjysëm finalja e parë Gjysëm finalja e dytë
Flag of Spain.svg Spanja 2 - 1(AET) Flag of Hungary.svg Hungaria
Stadiumi: Estadio Bernabéu, Madrid
Spektatorë: 34,713
Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik 3 - 0 Flag of Denmark.svg Danimarka
Stadiumi: Nou Camp, Barcelona
Spektatorë: 38,556

Vendi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

20 qershor, 1964
Vendi i tretë
Flag of Hungary.svg Hungaria 3 - 1(AET) Flag of Denmark.svg Danimarka
Stadiumi: Nou Camp, Barcelona
Spektatorë: 3,869

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

21 qershor, 1964
Finalja
Flag of Spain.svg Spanja 2 - 1 Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik
Stadiumi: Estadio Bernabéu, Madrid
Spektatorë:79,115

Kampioni i Kupës Kombeve Evropës 1964:
Spain
Spanja
Titulli i parë

Statistika e garimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goli më i shpejt :6 min.: Jesus María Pereda (Spanja v BRSS)
Mesatarja e golave : 3.25 për lojë
Golashënuesit më të mirë : Jesus María Pereda (Spanja Spanja), Ferenc Bene dhe Dezső Novák (Hungaria Hungaria) me nga 2 gola.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ U zhvillua ndeshje e tretë ku Bullgaria mundi Portugaline me rezultat 1 - 0.
  2. ^ U zhvillua një ndeshje e tretë të cilën Danimarka e fitoi me rezultat 1 - 0 dhe u kualifikua për garimin e mëtejmë.