Kampionati Evropian i Futbollit 1964 ndeshjet finale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ndeshjet finaleKampionatin Evropian të vitit 1964 u zhvilluan në dy grupe të ndryshme. Ndeshjet çerekfinale kombëtaret i zhvilluan si nikoqir në vendin e tyre dhe si mysafir në stadiumin e oponentit, kurse ndeshjet finale të cilat u zhvilluan në stadiumet e organizuesit të kampionatit ishin ato të gjysëm finales dhe finales (përfshirë dhe ndeshja për vendin e tretë).

Ndeshjet çerekfinale nuk kishin vazhdime, por në rast që dy kombëtare edhe pas zhvillimit të dy ndeshjeve mbeteshin me rezultat të barabartë atëherë zhvillohej ndeshja e tretë në një stadium neutral ku dhe caktohej fituesi (Rati i Danimarkës dhe Luksemgurgut).

Çerek finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Luksemburgu vs Danimarka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

4 dhjetor 1963
?h

Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu 3–3 Flag of Denmark.svg Danimarka
Pilot 1'
Klein 23', 50'
Madsen 9', 30', 46'
Stade Municipal, Luxembourg
Spektatorë: 6,921
Refer: Schwinte (francez)

10 dhjetor 1963
?h

Flag of Denmark.svg Danimarka 2–2 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu
Madsen 16', 70' Leónard 13'
Schmit 84'
Idrætsparken, Copenhagen
Spektatorë: 36,294
Refer: Barberan (francez)

Rindeshje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

18 dhjetor 1963
?h

Flag of Denmark.svg Danimarka 1–0 Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu
Madsen 43'
Olympisch Stadion, Amsterdam
Spektatorë: 5,700
Refer: Roomer (holandez)

Fitoi Danimarka gjithësej 6 - 5 (Ndeshjet e rregullta përfunduan 5-5)

Spanja vs Irlanda[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

11 mars 1964
?h

Flag of Spain.svg Spanja 5–1 Flag of Ireland.svg Irlanda
Amancio 12', 29'
Fusté 15'
Marcelino Martínez 33', 88'
McEvoy 21'
Estadio Ramón Sánchez Pizjuán, Seville
Spektatorë: 27,137
Refer: Van Nuffel (belg)

8 prill 1964
?h

Flag of Ireland.svg Irlanda 0–2 Flag of Spain.svg Spanja
Zaballa 25', 88'
Dalymount Park, Dublin
Spektatorë: 38,027
Refer: Versyp (belg)

Fitoi Spanja gjithësej 7 - 1

Franca vs Hungaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

25 prill 1964
15:00

Flag of France.svg Franca 1–3 Flag of Hungary.svg Hungaria
Cossou 73' Albert 15'
Tichy 16', 70'
Stade Olympique, Colombes(Paris)
Spektatorë: 35,274
Refer: Jonni (italian)

23 maj 1964
17:30

Flag of Hungary.svg Hungaria 2–1 Flag of France.svg Franca
Sipos 24'
Bene 55'
Combin 2'
Népstadion, Budapest
Spektatorë: 70,120
Refer: Lo Bello (italian)

Fitoi Hungaria gjithësej 5 - 2

Suedia vs Bashkimi Sovjetik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

13 maj 1964
?h

Flag of Sweden.svg Suedia 1–1 Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik
Hamrin 87' Ivanov 62'
Råsunda Stadion, Stokholm
Spektatorë: 36,937
Refer: Finney (anglez)

27 maj 1964
19:00

Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik 3–1 Flag of Sweden.svg Suedia
Ponedelnik 32', 56'
Voronin 83'
Hamrin 78'
Central Lenin Stadium, Moskë
Spektatorë: 99,609
Refer: Holland (anglez)

Fitoi Bashkimi Sovjetik gjithësej 4 - 2

Garimet finale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjysëm finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Spanja vs Hungaria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

17 qershor 1964
20:00
Flag of Spain.svg Spanja 2 – 1 (k.sh.) Flag of Hungary.svg Hungaria
Pereda Scored after 35 minutes 35'
Amancio Scored after 115 minutes 115'
Bene Scored after 84 minutes 84'
Santiago Bernabéu Stadium, Madrid
Pjesëmarrja: 34,713
Gjyqtari: Arthur Blavier (belg)

Danimarka vs Bashkimi Sovjetik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

17 qershor 1964
22:30
Flag of Denmark.svg Danimarka 0 – 3 Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik
Voronin Scored after 19 minutes 19'
Ponedelnik Scored after 40 minutes 40'
Ivanov Scored after 87 minutes 87'
Camp Nou, Barcelona
Pjesëmarrja: 38,556
Gjyqtari: Concetto Lo Bello (italian)

Vendi i tretë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

20 qershor 1964
20:00
Flag of Hungary.svg Hungaria 3 – 1 (k.sh.) Flag of Denmark.svg Danimarka
Bene Scored after 11 minutes 11'
Novák Scored after 107 minutes 107' (pen.) Scored after 110 minutes 110'
Bertelsen Scored after 82 minutes 82'
Camp Nou, Barcelona
Pjesëmarrja: 3,869
Gjyqtari: Daniel Mellet (zviceran)

Finalja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

21 qershor 1964
18:30
Flag of Spain.svg Spanja 2 – 1 Flag of the Soviet Union.svg Bashkimi Sovjetik
Pereda Scored after 6 minutes 6'
Marcelino Scored after 84 minutes 84'
Khusainov Scored after 8 minutes 8'
Santiago Bernabéu Stadium, Madrid
Pjesëmarrja: 79,115
Gjyqtari: Arthur Holland (anglez)