Petr Čech

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Petr Čech

Čech në stërvitje me Chelsean në 2013.
Të dhënat vetjake
Emri i plotëPetr Čech[1]
Datëlindja (1982-05-20) 20 maj 1982 (42 vjeç)
VendlindjaPlzeň, Çekosllovaki
Gjatësia1.96 m (6 ft 5 in)[2]
PozicioniPortier
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Arsenal
Numri33
Karriera me të rinjtë
1989–1999Viktoria Plzeň
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1999–2001Chmel Blšany27(0)
2001–2002Sparta Prague27(0)
2002–2004Rennes70(0)
2004–2015Chelsea333(0)
2015–Arsenal53(0)
Karriera ndërkombëtare
1997–1998Republika Çeke U153(-?)
1998–1999Republika Çeke U1615(-8)
1999Republika Çeke U173(-3)
1999–2000Republika Çeke U1813(-9)
2000–2001Republika Çeke U207(-5)
2001–2002Republika Çeke U2115(-12)
2002–2016Republika Çeke126(-115)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 10 janar 2017
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 17 tetor 2016

Petr Čech (Çekisht: [ˈpɛtr̩ ˈt͡ʃɛx]; lindur më 20 maj 1982) është një futbollist çek i cili luan si portier për klubin anglez ArsenalPremier League dhe për kombëtaren çeke. Čech më para ka luajtur me Chmel Blšany, Sparta Prague, dhe Rennes. Ai është lojtari me më shumë ndeshje në historinë e kombëtares çeke me 107 ndeshje, dhe ka përfaqsuar vendin e tij në Kupën e Botës 2006 dhe në kampionatët europianë të 2004, 2008 dhe 2012. Ai ishte në skuadrën më të mirë në Euro 2004 pasi ndihmoi kombëtaren të arrite deri në gjysmë–finale. Čech gjithashtu është votuar si portieri më i mirë i edicioneve 2004–05, 2006–07 dhe 2007–08UEFA Champions League. Përveç kësaj, ai është emëruar në skuadrat e sezonit të FIFPro dhe UEFA Champions League në vitin 2006. Ai është konsideruar si një nga portierët më të mirë dhe më të respektuar të gjeneratës së tij [3][4].

Ai u bashkua me Chelsean në vitin 2004, dhe që nga ajo kohë, ai ka bërë më shumë se 450 paraqitje me klubin, duke qënë lojtari i gjashtë me më shumë paraqitje në historinë e klubit [5]. Me Chelsean, Čech ai ka fituar tre titujt të Premier Leagues, katër Kupa FA, tre Football League Cup, një UEFA Europa League dhe një UEFA Champions League.

Čech ka vendosur disa rekorde portieri, përfshirë numrin më të vogël të ndeshjeve për të arritur 100 ndeshje pa pësuar Gol, duke e arritur këtë në ndeshjen e 180. Ai ka vendosur një rekord në ligën profesioniste çeke duke qëndruar 903 minuta pa pësuar Gol. Përveç kësaj, ai zotëron një rekord me ish klubin e tij Sparta Prague pasi ai ka qëndruar 928 minuta pa pësuar Gol në të gjitha kompedicionet.

Karriera në klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme
[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Plzen , Çekosllovaki , Cech filloi të luajë futboll të moshës shtatë për Skoda Plzen (i njohur më vonë si FC Viktoria Plzen ) . Në ditët e tij të hershme , ai ka luajtur si sulmues , edhe pse ai më vonë u transferua në pozicionin e portierit .Cech u bashkua me ekipin Gambrinus liga FK Chmel Blšany në qershor 1999 dhe bëri debutimin e tij të ligë në moshën 17 në tetor 1999 , në një humbje 3-1 me Spartën .

Cech nënshkruar një kontratë pesë e gjysmë - vjeçare me Sparta Pragë në moshën 18 vjeç në janar të vitit 2001, edhe pse ai ka mbetur në Blšany deri në fund të sezonit 2000-01 . Në nëntor 2001 , Cech theu rekordin e mbajtur më parë nga Theodor REIMANN për kohë të gjatë ka kaluar pa pësuar gol në kampionat Çeke profesionale , që shtrihen të kandidojë e tij për 855 minuta . Rekordin e tij të pastër fletë më në fund përfundoi kur ai u rrah nga një gol nga Marcel Melecký e Bohemians më 17 nëntor 2001 , duke i dhënë fund rekordin e tij në 903 minuta rresht pa pranuar .

Pavarësisht Cech nuk fituar titullin e ligës në pranverën e vitit 2002 me Sparta Pragës , ai tërhoqi interesim nga klubet angleze , duke përfshirë Arsenalin për shkak të performancave të tij ndërkombëtare . Megjithatë , për shkak të vështirësive në marrjen e lejes së punës , marrëveshja e propozuar dështoi .

Rennes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik të vitit 2002, Cech u transferua në klubin francez Stade Rennes,duke nënshkruar një kontratë katër- vjeçare për një tarifë të transferimit të raportuar si CZK150 milionë ( EUR5.5 milion )

Gjatë sezonit të tij të parë në Francë , ai u dha njeriut të ndeshjes kundër Paris Saint-Germain nga L'Equipe .Në maj 2003 , Rennes ishin në pjesën e poshtme të tabelës ligë ,por shpëtoi të rënë nga kategoria me një fitore mbi Montpellier në raundin e fundit .

Chelsea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cech trialled me Chelsea në vitin 2003 . Pastaj - menaxher i tyre , Claudio Ranieri , i kërkuar Cech për të qenë dublant për Carlo Cudicini , dhe u përpoqën transferimit për Cech në janar 2004 .Edhe pse një oferta e parë u refuzua , Rennes ranë dakord për lëvizje Cech në Chelsea për £ 7.000.000 në shkurtit. Cech nënshkroi një kontratë pesë-vjeçare , për të filluar në korrik 2004 , duke u bërë portieri më i shtrenjtë në historinë e Chelsea . Cech -së ishte një ndër shumë transfertave britanike klubit që erdhi në qendër të vëmendjes në korrupsion futbollit 2006 hetimi për të qenë potencialisht në shkelje të rregullave të transferimit . Raportihetimor Stevens , i publikuar në qershor 2007 , nuk gjeti prova të pagesave të paligjshme .

2004-05[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Cech arriti në Chelsea , Carlo Cudicini është themeluar si portierin e parë Chelsea zgjedhje . Megjithatë , Cudicini pësoi një para- sezon plagosje bërryl që lejoi Mourinho për të promovuar Cech në vendin e fillimit . Cech u bëportieri i parë zgjedhje në sezonin e tij të parë . Ai mbajti një fletë të pastër në debutimin e tij në Premier League një fitore 1-0 ndaj Manchester United .

Më 5 mars 2005, Cech vendosur një rekord të ri të Premier League 1,025 minuta , pa lënë në gol . Ky rekord ka qenë që të thyer nga Manchester United Edwin van der Sar . Ai më në fund pranoi të Leon McKenzie e Norwich City , pasi duke e mbajtur një fletë të pastër në kampionat që prej December 12 2004, kur Thierry Henry shënoi për Arsenalin . Cech është dhënë një çmim special nga Premier League për rekord të ri , dhe ai ishte i gjithashtu dha për doreza Artë në fund të sezonit 2004-05 për mbajtjen e një rekord 21 ndeshje pa pësuar gol në Premier League .Ekipi , pasi pranoi vetëm 15 gola ligë në të gjithë sezonin , vendosur edhe një rekord të ri .

2005-06[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Čech dhe Arjen Robben duke festuar per Premier Leaguen e dytë në 2006

Chelsea ruajti titullin e Premier League në sezonin 2005-06 , me Cech duke luajtur në 34 ndeshje kampionat . Chelsea pranoi vetëm 22 herë gjatë sezonit .Në janar 2006 , ai u emërua Portier mirë në botë IFFHS -së për vitin 2005. Në shkurt 2006 , Cech nënshkruar një zgjatje të kontratës dy-vjeçare , duke e mbajtur atë në klub deri në vitin 2010 . Ai u emërua gjithashtu Futbollisti çek i vitit për herë të parë .

2006-07[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cech iu nënshtrua operacionit të vogla sup më 27 qershor 2006 për të riparuar një lëndim gjatë në këmbë që rrjedh nga sezoni i kaluar .Cech u kthye në veprim më 27 gusht 2006.

Lëndimi i kokës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cech pësuar një dëmtim në kokë në ndeshjen kundër Reading në stadiumin Madejski më 14 tetor 2006, kur ai u përplas me mesfushorin Stephen Hunt brenda zonës së rreptësisë Chelsea në minutën e parë të një ndeshje të ligës . Gju drejta Hunt goditur kokën Cech -së , duke e lënë portierin që kërkon trajtim . Cech është marrë jashtë pas disa minutash dhe zëvendësohet nga Carlo Cudicini , i cili vetë u rrëzuan pa ndjenja më vonë në të njëjtën lojë . Kapiteni John Terry përfundoi duke shkuar në gol për minuta të mbetura .Cech bëri një operacion për një frakturë të kafkës në depresion . Në fillim të pavetëdijshëm për seriozitetin e lëndimit , mjekët më vonë raportuan se pothuajse të kushtojë Cech jetën e tij ,dhe si rezultat i përplasjes , ai pësoi dhimbje koke intensive .

Menaxheri i Chelsea José Mourinho fajësoi Hunt për plagosje Cech , duke thënë se sfida e tij ishte " një turp " . Ai gjithashtu kritikoi Qendror shërbimin e ambulancës NHS Trust Jugut dhe albitri ndeshje Mike Riley .Një numër i komentuesve , duke përfshirë edhe portierët aktualë dhe të mëparshëm , pa incidentin duke theksuar nevojën për mbrojtje më të madhe për roja .

Cech ishte në gjendje të kthehen në shtëpi më 24 tetor 2006 dhe ka marrë pjesë në trajnimin dritë javën e ardhshme . Megjithatë , Chelsea njoftoi seportieri do të jetë jashtë për tre muaj , në përputhje me këshilla mjekësore për kohën e nevojshme për shërim të plotë nga frakturë kafkë . Në një intervistë për Chelsea TV , Cech ka thënë se ai nuk kishte asnjë kujtim të vetë lëndimit .

Kthimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cech bëri replikë e tij në një ndeshje të Premier League kundër Liverpulit më 20 janar 2007, e cila Chelsea përfundimisht e humbur 2-0 , i veshur me një stil headguard rugby e bërë nga Canterbury-t e Zelandës së Re dhe të kryer logon e prodhuesit . Kjo shkaktoi fërkime me çek sponsor Ekipi kombëtar Puma dhe prodhues Chelsea veshje Adidas . Çështja u zgjidh pasi sponsori i fundit i zhvilluar kapelë e tyre për Cech të veshin në ndeshjet e klubit , ndërsa lojtari vazhdoi të veshin një kapak Unbranded për lojëra të ekipit kombëtar .

Edhe pse Chelsea humbi rikthim ndeshjen Cech -së , ai më pas shkoi rreth 810 minuta të luajtura Premier League , pa pësuar gol . Më 11 prill 2007, Cech u dha e Premier League Lojtari i Muajit për herë të parë në karrierën e tij , në njohjen e tetë fletët e tij të ligë të njëpasnjëshme të pastër . Ai ishteportieri i parë për të marrë këtë çmim që nga Tim Luleve në vitin 2000 .Kjo Drejtuar u përfundoi gjatë fitoren 4-1 të Chelsea ndaj West Ham United më 18 prill 2007, kur Carlos Tevez shënoi kundër tij .

Cech gjithashtu mbajtur një fletë të pastër për Chelsea në finale të FA Cup 2007 nga Manchester United . Ai dhe i United Edwin van der Sar ndau nderin e të qënit i portierët e para për të mbajtur një fletë të pastër mbi 90 minuta në një garë konkurruese , por Cech u bë portieri i parë për t'i dhënë fund një lojë konkurruese parrahur , në stadiumin Wembley të ri , si Chelsea mundi United 1-0 për të fituar Kupën FA .

2007-08[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cech filloi sezonin 2007-08 duke pranuar dy gola kundër Birmingham City në ndeshjen e parë të sezonit . Pavarësisht nga kjo , Chelsea arriti të fitojë 3-2 dhe të vendosur një rekord angleze për 64-t radhazi ndeshjen e tyre të ligë parrahur në shtëpi .

Në nëntor 2007 , Cech pësoi një dëmtim të muskujve të tij të djathtë viç në 0-0 Champions League ndeshje në Schalke 04 .Muaj më pas, më 23 dhjetor 2007 ai kishte për të zëvendësohet gjatë një ndeshje kundër Blackburn Rovers , për shkak të lëndimit të hip .

Chelsea pësoi goditje e tyre të parë të madh , kur ata humbën finalen e League Cup të Tottenham Hotspur , me Cech parrying topin mbi kokën e Jonathan Woodgate për fituesin . Ai ka luajtur në shumë ndeshje deri në prag të shtëpisë Chelsea kravatë Champions League me kampionët greke Olympiacos kur ai lënduar kyçin e këmbës së tij në trajnim . Në javët që pasuan , Cech humbi lojëra kyçe të fushatës Chelsea përfshirë në këtë derbi me Arsenalit dhe të dy këmbëve të Champions League çerek -finale .

Më 7 prill 2008 u njoftua se Cech ishte nënshtruar një operacioni urgjent në mjekrën e tij dhe buzët pas një përplasjeje të rëndë aksidentale me Tal Ben Haim gjatë trajnimit . Ai kishte 50 qepje vënë në gojën e tij dhe mjekër , dhe humbi 22 lojra për shkak të lëndimeve . Ai u kthye në veprim më 14 prill , në një ndeshje në shtëpi kundër Wigan , e cila Chelsea barazoi 1-1 . Ai u shfaq në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Manchester United , ku Chelsea humbi në dënime .

2008-09[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cech nënshkruar një kontratë të re pesë-vjeçare në korrik 2008 , për të mbajtur atë në Chelsea deri në vitin 2013 . Chelsea filloi sezonin 2008-09 në formë të mirë , duke pranuar vetëm shtatë gola në 17 ndeshje dhe duke mbajtur 11 çarçafë të pastër , dhjetë nga të cilat me Cech në gol .

Čech perpara ndeshjes se pare se sezonit 2008-09 , kunder Porstmouth

Në nëntor 2008 , Chelsea mundi Sunderland 5-0 në Stamford Bridge , një lojë e cila shënoi ndeshjen e qindta Cech ka luajtur për Chelsean , pa pësuar gol . Chelsea kishte një fitore 1-0 ndaj Juventusit në Ligën e Kampionëve në i 200 i tij pamja për klubin , dhe ai gjithashtu luajti në një fitore 1-0 larg në Villa Park ndaj Aston Villa , duke kursyer nga Gabriel Agbonlahor dhe Gareth Barry . Javën e ardhshme , Cech ndihmuar Chelsea të shkojë deri në vendin e dytë në kampionat duke shpëtuar nga Paul Scharner në gjysmën e parë kundër Wigan Athletic në Stamford Bridge , ku Chelsea fitoi 2-1 . Fletët e njëpasnjëshme të pastër nga Cech në fitore Chelsea kundër Portsmouth dhe Coventry qytetit pa skuadra e tij të konsoliduar pozitën e tyre në Premier League ndërsa duke përparuar në FA Cup gjysmë-finale . Cech bërë edhe kursen nga Dirk Kuyt dhe Xabi Alonso si Chelsea mundi Liverpool 3-1 në Anfield në ndeshjen e parë të Champions League çerek-finale të tyre .

Në një lojë të rëndësishme të Premier League në prill 2009 , me Chelsea qetë kryesor 4-0 kundër Bolton Wanderers , menaxheri Guus Hiddink u ngritën si Didier Drogba dhe Frank Lampard vetëm për Bolton për të shënuar tre gola e vona të cilat në dyshim mbrojtjen Chelsea , dhe në veçanti Cech . Megjithatë Cech përgjigj kur ai shpëtoi një penallti nga Mark Noble në Chelsea 1-0 të fitojë në Boleyn Ground kundër West Ham United. Ai gjithashtu mbajti një fletë të pastër në ndeshjen e ardhshme kundër Barcelonës gjatë Champions League ndeshjen e parë gjysmëfinale këmbë . Pas një fitore 3-2 kundër Sunderland në stadiumin e Dritës , Cech dhe Chelsea përfundoi sezonin me mbrojtjen e përbashkët të forta në Premier League së bashku me Manchester United , pasi pranoi vetëm 24 gola gjatë sezonit .Pavarësisht pranuar golin më të shpejtë në FA Cup Final histori , Cech ndihmoi 2009 FA Cup triumfin përfundimtar Chelsea mbi Everton . Chelsea fitoi 2-1 , duke fituar çek trofeun e tij të shtatë në klub .

Ish- trajneri Luiz Felipe Scolari akuzuar Cech , Michael Ballack dhe Drogba i shkaktuar shkarkimin e tij , duke thënë se ata " nuk e kanë pranuar metodat e mia trajnimit apo kërkesat e mia " . Scolari gjithashtu pohoi se ajo erdhi nga një rresht midis tij dhe portierin Çeke mbi pretenduar këmbënguljen e këtij të fundit për të dhënë një trajner personal . Cech mohoi pretendimet duke thënë se ai ishte " i zhgënjyer me [ Scolari ] , sepse kurrë në jetën time kisha një trajner pritje e personale " .

2009-10[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cech filloi sezonin 2009-10 duke fituar në formën me Chelsean , duke mposhtur Manchester United në finalen e Community Shield në Wembley . Me nivelin e lojës në 2-2 në fund të kohës normale , Cech shpëtoi gjoba nga Ryan Giggs dhe Patrice Evra . Cech mbajtur gol Chelsea në gjashtë fituar ndeshjen afat që u hap sezonin e tyre , dhe i vuri në krye të Premier League . Megjithatë , më 26 shtator 2009, Cech u dërgua jashtë dhe në të njëjtën kohë pranoi dënimin fituese për fikje Wigan Athletic përpara Hugo Rodallega , në humbjen që theu të drejtuar dhe pranoi rolin udhëheqës në kampionat për të Manchester United . Në 27 shkurt 2010 , Cech pësuar një dëmtim të muskujve viç në ndeshjen e Champions League kundër Interit . Më 13 prill kundër Bolton , Cech mbajtur fletë e tij të 100 Premier League pastër për Chelsea . Ai fitoi doreza e tij të dytë të Artë Çmimi për sezonin , duke mbajtur 17 çarçafë të pastër në Premier League. Ai e përfundoi sezonin e tij duke kursyer një penallti kundër Portsmouth në finalen e Kupës FA , duke siguruar se Blues vazhdoi të mbajë Kupën dhe arritjen e tyre të parë të dyfishtë në familje .

2010-11[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cech pësoi një dëmtim viç në para-sezon Chelsea , një përsëritje e një dëmtimi të pësuar kundër Interit sezonin e mëparshëm. Një zëdhënës i Chelsea konfirmoi : . " Petr do të jetë jashtë për rreth një muaj pas Scans tregoi një lot në të drejtën e tij viç . Ai pritet të humbasë pjesën tjetër të fushatës para- sezon . " Cech më pas humbi tre javë në vijim , duke përfshirë edhe humbjen 3-1 Chelsea ndaj Manchester United në Mburoja e Komunitetit . Ai u kthye më 14 gusht dhe mbajtur një fletë të pastër si Chelsea mundi West Bromwich Albion 6-0 . Cech atëherë mbahet edhe një fletë të pastër në një fitore 2-0 ndaj Arsenalit ,para se duke e mbajtur një fletë të pastër në një barazim 0-0 në Villa Park . Më 7 mars Cech bëri paraqitjen e tij e 300 Chelsea , kundër anën e Premier League Blackpool , e cila Chelsea shkoi për të fituar 3-1 . Më 19 maj Cech u dha Chelsea Lojtari i Vitit për herë të parë . Më shumë se 28,000 tifozë votuan për çmimin , e cila është dorëzuar nga menaxheri Carlo Ancelotti .

2011-12[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Čech ne sezonin 2011-12

Cech filloi ndeshjen e hapjes së sezonit 2011-12 Chelsea Premier League larg për të Stoke City, e cila përfundoi 0-0 . Më 18 gusht 2011 Cech ishte përjashtuar për deri në katër javë pasi ai pësuar një dëmtim në gju gjatë stërvitjes. Ai e bëri kthimin e tij 3 javë më vonë kundër Sunderland në të cilën Chelsea fitoi 2-1 . Ai mbajti një fletë të pastër në ndeshjen e parë ChelseaChampions League të sezonit në një fitore 2-0 ndaj Bayer Leverkusen . Më 27 shkurt Cech është shpallur si futbollisti çek i Vitit për vitin 2011 , duke fituar çmimin për herë të pestë . Më 24 mars , Cech luajti ndeshjen e tij të 250- të ligë për Chelsea kundër Tottenham Hotspur në një barazim 0-0 në Stamford Ura . Cech shpëtoi një penallti në kohën shtesë , dhe dy dënimet në shkëmbim zjarri mëvonshëm rreptësisë , e UEFA Champions League Final 2012 kundër Bayern Munich që rezultojnë në një të parë për të fituar Champions League Chelsea . Cech u emërua tifozët " Njeriu i ndeshjes pas punën e tij heroike në rrjetë për The Blues .suke fituar Ligën e Kampionëve , Cech u bë vetëm Çeku i katërt për të fituar konkursin . Cech përfundoi sezonin duke nënshkruar një kontratë të re katër- vjeçare me Chelsea maj, duke e mbajtur atë me klubin deri në fund të sezonit 2015-16 .

2012-13[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cech filluar në ndeshjen e parë të sezonit 2012-13 , të Shield 2012 Komunitetit kundër Manchester City Chelsea , por nuk arriti të mbani një fletë të pastër si Chelsea zbritën 3-2 në gola nga Yaya Toure, i Carlos Tevez dhe Samir Nasri . Ai paraqiti edhe në UEFA Super Cup fundit që do të luhet në Monaco Stade Louis II , në të cilën ai pranoi katër gola si Chelsea humbi 4-1 për të fituesve Europa League Atlético Madrid . Në tetor 2012 Cech mori shiritin e kapitenit si rregullt kapiten Chelsea John Terry u mënjanua me një ndalim katër ndeshje . Në maj 2013 ai fitoi UEFA Europa League , kur Chelsea mundi 2-1 Benfica në finale .

2013-14[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 19 tetor 2013 Cech bëri paraqitjen e tij e 300 ligë për Chelsea në Barclays Premier League , një fitore 4-1 në shtëpi ndaj rrjetën e sapo promovuar Cardiff City. Ai e mbajti fletë të tij të pastër për 209 Chelsea në të gjitha garat në 11 Jan 2014 në një 2-0 larg fitojë në Hull , duke mposhtur rekordin e klubit të vendosur nga Peter Bonetti .

Karriera Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cech parë përfaqësuar vendin e tij në nëntor 1997 me nën - 15 ekip , duke punuar rrugën e tij deri me grupmosha të ndryshme para se të bërë debutimin e tij të lartë për Republikën Çeke në shkurt 2002 . Ai i parë erdhi në rëndësi si një njëzet vjeçar në e vitit 2002 U - 21 kampionatin evropian kur penalltinë heroics xhiruar- out në finale kundër Francës , i lënë në vetëm një nga shkelma dënim , fitoi Republika Çeke titullin e tyre të parë në niveli i të rinjve .

Pas krijimit veten si portierin e parë zgjedhje të ekipit të rriturve , Cech u zgjodh në skuadër të Republikës Çeke për UEFA Euro 2004 . Cech e kursen ndihmuar përparimin e tij ekipin sa më shumë të gjysmë-finale , ku ata humbën të fituesve eventuale Greqisë në sundimin e golit të artë . Ai u emërua në ekipi All-Star si portierin më të mirë në turne .

Republika Çeke kualifikuar për Kupën botërore 2006 , të mbajtur në Gjermani , dhe u vendosën në Grupin E , së bashku Gana, Italia dhe Shtetet e Bashkuara . Republika Çeke përfundoi e treta në grupin e tyre , pas një fitore 3-0 kundër Shteteve të Bashkuara , dhe dy humbje kundër Gana dhe Itali, rezultatin 2-0 në të dy lojra , duke mos kualifikuar për të trokas -nga fazat e turneut të .

Më 17 tetor 2007, Cech ishte kapiten i ekipit të Republikës Çeke për UEFA EURO 2008 Grupi D kualifikueset e tyre kundër Gjermanisë . Ai mbajti një fletë të pastër dhe çekët mundi Gjermaninë 3-0 larg për të librit vendin e tyre për në finale në Austri dhe Zvicër . Në ndeshjen e fundit të grupit të turneut përfundimtar , Cech ishte rrahur tri herë në finale 15 minuta si Turqia kapërceu një deficit dy- qëllimi për të trokas çekët jashtë . Cech kishte një gabim kryq nëpër duart e tij , duke lejuar Nihat Kahveci për të shënuar golin e barazimit të Turqisë .

Më 29 maj 2012, Cech u emërua në skuadrën e Republikës Çeke për UEFA Euro 2012 në Poloni dhe Ukrainë Në ndeshje të Republikës Çeke në grup kundër Greqisë , një kërkim i ngathët nga Cech lejuar grekët një qëllim . Megjithatë , Ndeshja përfundoi 2-1 në favor të Republikës Çeke . Cech deputized për të dëmtuar Tomáš Rosicky si kapiten në ndeshjen finale të grupit kundër Polonisë , siRepublika Çeke kualifikuar për çerek -finale me një fitore 1-0 . Udhëheqja Cech vazhduan në çerekfinale , pasi Portugalia eliminohen çekët përmes një minutë e 79 gol Cristiano Ronaldo .

Cech bëri paraqitjen e tij të 100 për Republikën Çeke mars 2013 . [ 80 ]

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cech ka lindur një treshen së bashku me motrën Sarka dhe një vëlla të quajtur Michal , i cili vdiq dy të moshës pas kontraktuese një infeksion në spital . Cech gjithashtu ka një motër , Marketa .

Cech martuar Martina Dolejšová ( tani Čechová ) ( l. 1982) , gjithashtu me kombësi Çeke , në qershor të vitit 2003. Ata kanë një vajzë Adela ( b. 23 Jan 2008 ) dhe një bir Damian ( b. qershor 2009 ) ,të dy të lindur në Republikën Çeke .

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 29 janar 2014 [6]

Performanca Liga Kupa Kupa e Ligës Europa Total
Season Club League Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Czech Republic League Czech Cup League Cup Europe Total
1999–2000 Blšany Gambrinus liga 2 0 1 0 0 0 3 0
2000–01 25 0 0 0 0 0 25 0
Blšany Total 27 0 1 0 0 0 28 0
2001–02 Sparta Prague Gambrinus liga 27 0 3 0 12 0 42 0
Sparta Prague Total 27 0 3 0 12 0 42 0
France League Coupe de France Coupe de la Ligue Europe Total
2002–03 Rennes Ligue 1 37 0 4 0 0 0 0 0 41 0
2003–04 33 0 3 0 1 0 0 0 37 0
Rennes Total 70 0 7 0 1 0 0 0 78 0
England League FA Cup League Cup Europe Total
2004–05 Chelsea Premier League 35 0 0 0 2 0 11 0 48 0
2005–06 34 0 0 0 0 0 7 0 41 0
2006–07 20 0 6 0 2 0 8 0 36 0
2007–08 26 0 1 0 3 0 9 0 39 0
2008–09 35 0 6 0 1 0 12 0 54 0
2009–10 34 0 2 0 0 0 6 0 42 0
2010–11 38 0 3 0 0 0 9 0 50 0
2011–12 34 0 7 0 2 0 13 0 56 0
2012–13 36 0 5 0 3 0 15 0 59 0
2013–14 23 0 0 0 0 0 5 0 28 0
Chelsea total 315 0 30 0 13 0 95 0 453 0
Career total 439 0 41 0 14 0 107 0 601 0

Pa përfshirë paraqitjet në 2005, 2007, 2009 and 2012 Community Shield, 2012 and 2013 UEFA Super Cup and 2012 FIFA Club World Cup.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja Çeke
Viti Ndeshje Gola
2002 7 0
2003 8 0
2004 13 0
2005 10 0
2006 10 0
2007 8 0
2008 9 0
2009 7 0
2010 6 0
2011 10 0
2012 10 0
2013 7 0
Total 105 0

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Chelsea
Republika Çeke
Personale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hugman, Barry J., red. (2005). The PFA Premier & Football League Players' Records 1946–2005. Queen Anne Press. fq. 113. ISBN 1-85291-665-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Player Profile: Petr Čech". Uebfaqja zyrtare e Premier Ligës. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2014. Marrë më 28 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Petr Cech Bio, Stats, News – Football / Soccer". Espn Fc. 20 maj 1982. Marrë më 19 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ingo Faulhaber. "IFFHS". Iffhs.de. Marrë më 19 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Mourinho's mistake". BSkyB. 26 nëntor 2013. Marrë më 4 prill 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Peter Cech Career Stats". Soccerbase. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2006. Marrë më 2 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Under-21 – History –". Uefa.com. Marrë më 19 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Čech voted Czech player of the year". UEFA.com. 2 mars 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]