Mohamed Elneny

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mohamed Elneny

Elneny me Egjiptin2018 FIFA Kupa e Botës
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMohamed Naser Elsayed Elneny[1]
Datëlindja11 korrik 1992[2]
VendlindjaEl Mahalla El Kubra, Egjipt
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)[3]
PozicioniMesfushor mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Arsenal
Numri25
Karriera me të rinjtë
1997–2008Al Ahly
2008–2010Al Mokawloon
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2010–2013Al Mokawloon35(2)
2013Basel (huazim)15(0)
2013–2016Basel76(5)
2016–Arsenal59(0)
2019–2020Beşiktaş (huazim)27(1)
Karriera ndërkombëtare
2009–2011Egjipti U207(2)
2010–2015Egjipti U235(1)
2011–Egjipti79(6)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Mohamed Naser Elsayed Elneny (Arabisht: محمد ناصر السيد النني‎; 11 korrik 1992) është një futbollist profesionist egjiptian i cili luan si mesfushor për klubin anglez Arsenal dhe kombëtaren egjiptiane.

Elneny filloi karrierën e tij të moshuar në Premier League Egjiptiane, para se të transferohej në klubin zviceran Basel në janar 2013. Ai fitoi tetë nderime në Basel, përfshirë Super Ligën Zivcerane në secilin nga katër sezonet e tij. Në janar 2016, ai u transferua në Arsenal.

Elneny garoi në Lojërat Olimpike Verore 2012 për kombëtaren egjiptiane nën 23 vjeç dhe luajti për ekipin e të rriturve në Kupën e Kombeve të Afrikës 2017 dhe 2019, si dhe 2018 FIFA Kupa e Botës.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Al Mokawloon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elneny luajti futbollin e tij të të rinjve me Al Ahly. Në vitin 2008, ai u transferua në Al Mokawloon gjatë sezonit 2010–2011. Elneny përparoi dhe u bë një rregullt në ekipin startues. Pas trazirës së stadiumit Port Said në fillim të shkurtit 2012, Premier League Egjiptiane u ndalua dhe të gjitha ndeshjet pasuese të sezonit 2011-2012 u shtynë. Më 10 mars 2012, Shoqata Egjiptiane e Futbollit njoftoi vendimin e tyre për të anuluar pjesën e mbetur të sezonit..[4]

Basel[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsenal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Beşiktaş (huazim)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 gusht 2019, Elneny u bashkua me Beşiktaş J.K. në një marrëveshje huazimi sezonal.[5]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elneny ndihmoi ekipin kombëtar nën-23 të kualifikohej për Lojërat Olimpike Verore 2012, ku ai luajti në të katër ndeshjet ndërsa ekipi arriti tetë të fundit dhe u nokautua nga Japonia.

Ai ishte në skuadrën e Ekipit të Parë Kombëtar të Egjiptit në Kupën e Kombeve të Afrikës 2017 në Gabon, i cili përfundoi në vendin e dytë. Ai gjithashtu ndihmoi ekipin të kualifikohej në turneun e 2018 FIFA Kupa e Botës në Rusi, kjo është hera e tretë për egjiptianët që marrin pjesë në konkurs pas edicioneve të viteve 1934 dhe 1990.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Updated squads for 2017/18 Premier League confirmed" (në anglisht). Premier League. 2 shkurt 2018. Marrë më 10 shkurt 2018.
  2. ^ "Mohamed Elneny: Overview" (në anglisht). ESPN. Marrë më 30 gusht 2020.
  3. ^ "Mohamed Elneny: Overview" (në anglisht). Premier League. Marrë më 1 janar 2019.
  4. ^ "Egypt's Premier League cancelled". BBC Sport (në anglisht). 10 mars 2012. Marrë më 11 mars 2012.
  5. ^ "Mohamed Elneny, Beşiktaş'ta" (në turqisht). Beşiktaş J.K. 31 gusht 2019. Marrë më 31 gusht 2019.