Jump to content

John Terry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
John Terry

Terry në 2009
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJohn George Terry[1]
Datëlindja (1980-12-07) 7 dhjetor 1980 (43 vjeç)[2]
VendlindjaBarking, Angli
Gjatësia6 ft 2 in (1.87 m)[3]
PozicioniQëndër-mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Aston Villa (ndihmës trajner)
Karriera me të rinjtë
Senrab
1991–1995West Ham United
1995–1998Chelsea
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1998–2017Chelsea492(41)
2000Nottingham Forest (huazim)6(0)
2017–2018Aston Villa32(1)
Gjithsej530(42)
Karriera ndërkombëtare
2000–2002Anglia U219(1)
2003–2012Anglia78(6)
Skuadra të menaxhuara
2018–Aston Villa (ndihmës trajner)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

John George Terry (7 dhjetor 1980, Barking) është një futbollist profesionist angleze. Terry luan në një pozicion qendër mbrojtës dhe është kapiteni i Chelsea në Premier League. Ka qenë kapiten i ekipit kombëtar të futbollit të Anglisë, duke mbajtur postin nga gushti 2006 deri në shkurt 2010, dhe përsëri nga mars 2011 deri në shkurt 2012.

Terry u emërua UEFA Ekipi mbrojtës i Vitit në vitin 2005, 2008 dhe 2009, Lojtari i Vitit PFA lojtarëve në vitin 2005, dhe u përfshi në FIFPro XI Botërore për pesë sezone rresht, 2005 - 2009. Ai u emërua gjithashtu në skuadër All-Star për 2006 FIFA World Cup, vetëm lojtar anglez për të bërëteam. Ka mbajtur këmishën me numrin 26 për Chelsea.

Terry është kapiteni më i suksesshëm Chelsea-s, duke e udhëhequr në tre tituj të Premier League, katër FA Cups, dy Kupat e Ligës dhe një Champions League UEFA që nga viti 2004. Ai është një nga pesë lojtarët që kanë bërë mbi 500 paraqitje për Chelsean dhe është gjithashtu i klubit të gjitha me kohë më të lartë të shënuar mbrojtës. Në vitin 2007, ai u bë kapiteni i parë për heqjen e FA Cup në stadiumin Wembley të ri në Chelsea 1 - 0 fitore ndaj Manchester United dhe gjithashtu lojtari i parë për të shënuar një gol ndërkombëtar atje, duke shënuar me kokë në barazim 1 - 1 të Anglisë me Brazil.

Karriera në klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I lindur në Barking, Terry ndoqi shkollën "Eastbury Comprehensive School" dhe luajti për anën e së djelës Liga Senrab, e cila gjithashtu funksion lojtarët ardhshme Premier League Sol Campbell, Jermain Defoe, Bobby Zamora, Ledley King dhe Jlloyd Samuel. Si një djalë, ai fillimisht ka qenë pjesë e sistemit të të rinjve West Ham United, duke u bashkuar me ata si një mesfushor në vitin 1991. Ai u transferua në Chelsea në moshën 14-vjeçare, duke luajtur për të rinjtë dhe rezervët e klubit. Kjo ishte për shkak të mungesës së mbrojtësve qendrore. Pas mbarimit të shkollës, ai u bashkua me klubin për një YTS në moshën 16 vjeç dhe nënshkroi kushtet profesionale një vit më vonë.

Koha e hershme me Chelsea

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Terry bëri debutimin e tij Chelsea më 28 tetor 1998 punon zëvendësim vonë në një kravatë League Cup me Aston Villa, fillim i tij i parë doli më vonë këtë sezon në një ndeshje të tretë të Kupës FA të rrumbullakët, një fitore 2 - 0 ndaj Oldham Athletic. Ai kaloi një periudhë të shkurtër mbi kredi me Nottingham Forest në vitin 2000 për të ndërtuar përvojën e tij të parë ekipin dhe ishte subjekt me interes nga të dyja menaxher Forest David Platt dhe menaxher Huddersfield Town Steve Bruce.

Në vitin 2002 Terry ishte i përfshirë në një grindje me një mashtrues në një klub nate West Londër me Chelsea mate ekip Jody Morris dhe Wimbledon-së Des Byrne, që çoi në atë që i akuzuar për sulm dhe rrahje. Në gusht 2002 Terry është liruar nga akuzat në gjykatë. Gjatë çështje, ai u dha një ndalim të përkohshëm nga ana kombëtare Angli nga FA. Më parë, së bashku me Chelsea - ekipit mates Frank Lampard, Jody Morris, Eidur Gudjohnsen dhe ish - shoku i ekipit Frank Sinclair, në shtator 2001 Terry është gjobitur dy javë pagat nga Chelsea pas drunkenly ngacmon me pikëllimin e turistëve amerikanë në menjëherë pas sulmeve të 11 shtatorit. Gjatë ditët e tij të hershme në Chelsea, Terry ndarë një banesë me Andrew Crofts

Paraqitje ne ekipin e pare regulisht

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Terry filloi të vendosë veten e tij në ekipin e parë Chelsea nga sezoni 2000-01 , duke e bërë 23 fillon , dhe u votua lojtari të klubit të vitit . [ 26 ] Ai e vazhdoi përparimin e tij gjatë vitit 2001-02 , duke u bërë një rregullt në mbrojtje së bashku kapiteni i klubit francez dhe ndërkombëtare Marcel Desailly . Më 5 dhjetor 2001 ai captained Chelsea për herë të parë , në një ndeshje League kundër Charlton Athletic . Chelsea arriti finalen e FA Cup , pas fitore kundër Londër rivalët West Ham dhe Tottenham në të katërt dhe të gjashtë raunde respektivisht , dhe Fulham në gjysmë-finale - ku Terry shënoi golin e vetëm në një fitore 1-0 . Një virus mohuar Terry një vend në linjë filluar-up për në finale , edhe pse ai hyri si zëvendësues në pjesën e dytë si Chelsea humbi 2-0 me Arsenal . Në sezonin 2003-04 , shfaqjet e tij çoi në atë që i dorëzua emblema e kapitenit duke menaxher Claudio Ranieri , kur Desailly ishte nga ana . Ai ka luajtur edhe në mungesë tëFrëngjisht ndërkombëtare , duke formuar një partneritet të fortë mbrojtës me William Gallas .

Pas daljes në pension Desailly -së , menaxheri i ri i Chelsea José Mourinho ka zgjedhur Terry si kapiten e tij të klubit , një zgjedhje e cila u pretendohet gjatë gjithë sezonit 2004-05 si Chelsea fitoi titullin e Premier League në rekord - thyer modës me të dhënat më të mirë mbrojtës në historinë Football League me fletët më të pastër dhe më shumë pikë përllogaritur . Ai u votua Lojtari i Vitit nga profesionistët shokët e tij në Angli [ 6 ] dhe shënoi tetë gola , përfshirë një fitues fund kundër Barcelonës , në Champions League UEFA . Ai u votua mbrojtës më të mirë në Ligën e Kampionëve për sezonin e . [ 27 ] Në shtator 2005 ai u zgjodh si anëtar i World XI në çmime FIFPro . Ekipi u zgjodh nga një votim futbollistët profesional të bazuar në 40 vende . [ 7 ]

Chelsea mbrojti titullin e Premier League në 2005-06 , duke fituar 91 pikë , dhe të konfirmuar titullin me një fitore 3-0 kundër Manchester United .

Në një ndeshje më 14 tetor 2006 kundër Reading , Terry kishte për të marrë përsipër në golin nga Chelsea në minutat e fundit të ndeshjes pas portierët Petr Cech dhe Carlo Cudicini u plagosën dhe Chelsea nuk kishte zëvendësues mbetura . Ai i veshur me numrin 40 këmishën që i përket së tretë zgjedhje portierin Henrique Hilario . Terry mbajtur një fletë të pastër si Chelsea mbajtur jashtë për të fituar 1-0 , edhe pse ai nuk kishte një të vetme të shpëtuar për të bërë dhe përvoja e tij pritje e ishte i kufizuar për të marrë një goditje të lirë nga brenda zonës së rreptësisë . Më 5 nëntor 2006, duke luajtur kundër Tottenham Hotspur , Terry u dërgua jashtë për herë të parë në karrierën e tij Chelsea , pas marrjes së dy kartona të verdhë si Chelsea humbi në White Hart Lane për herë të parë që nga viti 1987 . Terry është akuzuar për sjellje të keqe nga ana e FA për në pyetje integritetin e arbitër ndeshje Graham Poll pas ndeshjes . Më 10 janar 2007, John Terry është urdhëruar për të paguar £ 10,000 për sjelljen e papërshtatshme , pasi ai ndryshoi mendjen e tij dhe u deklarua fajtor për FA .

Në sezonin 2006-2007 Terry humbi ndeshje për Chelsea për shkak të një problemi përsëritur përsëri . Pas një barazim me Leximi më 26 dhjetor 2006, José Mourinho ka deklaruar se kapiteni i tij mund të kërkojnë kirurgji për të zgjidhur problemin . Në lojërat që ai kishte humbur , Chelsea kishte pranoi gjashtë gola . Në 28 dhjetor Chelsea lëshoi ​​një deklaratë për shtyp duke thënë Terry kishte patur kirurgji mbrapa : " . Operimi fshijnë një mesit disk intervertebral sekuestruar ishte i suksesshëm " [ 28 ] Edhe pse ai pritet të kthehet në ndeshjen kundër Wigan Athletic , Terry ka munguar edhe një herë , për shkak të problemit të përsëritur përsëri . Ai e bëri kthimin e tij kundër Charlton Athletic më 3 shkurt 2007. Ai ka luajtur 90 minuta e tij të parë të futbollit për rreth tre muaj kundër Middlesbrough dhe ka marrë shumë duartrokitje nga besimtarët Chelsea . Duke luajtur në ligën e UEFA Champions fundit - gjashtëmbëdhjetë larg kundër Porto , ai pësoi një tjetër lëndim , këtë herë për të kyçin e këmbës së tij , dhe ishte vendosur që të humbasë të 2007 League Cup Final kundër Arsenalit , por arriti të shërohet nga lëndimi brenda ditëve dhe ka luajtur në përfundimtar . Gjatë gjysmës së dytë të ndeshjes , në një qoshe të sulmuar , ai hodhi veten në topin me kokë zhytjeje ; Arsenalit Abou Diaby , në një përpjekje për të pastruar topin , filloi Terry në fytyrë . Terry ishte pa ndjenja për disa minuta , në të cilën pikë ai gati i gëlltiti gjuhën e tij . Ai u krye jashtë fushës në një barelë dhe transferuar menjëherë në Spitalin Universitar të Uellsit . Terry shkarkohet veten në të njëjtën ditë dhe u kthye në stadiumin e Mijëvjeçarit për të festuar fitoren 2-1 ekipit të tij . E vetmja kujtesë ai kishte të pjesës së dytë është duke u larguar në fushë dhe ai nuk i kujtohen 10 minuta ai luajti para se të lëndimit të tij . [ 29 ] Pas incidentit , Terry falënderoi fiziolog Arsenal Gary Lewin për shpëtimin e jetës së tij . [ 30 ] Lewin ishtemjeku i parë që nxituan mbi ta ndihmuar atë , pasi gjuha e tij e kishte bllokuar rrugët e frymëmarrjes e tij . Pasi kaloi dy javë në periferi , ai bëri rikthimin e tij në ekipin e Chelsea kundër Blackburn në mars. Ai vazhdoi të çojë Chelsea në gjysmë-finale të Ligës së Kampionëve , herë të tretë në katër vitet që Chelsea e kishte bërë atë në katër finale të konkursit . Në maj 2007, Terry kapiten Chelsea në FA Cup , në finalen e parë në stadiumin Wembley të ri .

Pavarësisht dështimit për të rënë dakord për kushtet e një kontrate të re menjëherë pas sezonit 2006-2007 , Terry ka deklaruar disa herë se ai nuk kishte ndërmend të lënë Chelsea . Në fund të korrikut ai nënshkroi një kontratë të re pesë-vjeçare [ 31 ] me një rrogë bazë e në mes të £ 131,000 [ 32 ] dhe £ 135,000 [ 33 ] në javë , duke e bërë atë lojtari më i paguar në Premier League në atë kohë . [ 33 ] e kontratës Frank Lampard me Chelsea , të nënshkruar në gusht të vitit 2008, tejkaloi Terry -së me Lampard fituar £ 151.000 në javë për t'u bërë lojtari më i paguar në Premier League . [ 34 ]

Më 16 dhjetor 2007 ndërsa luajnë kundër Arsenalit , ndërsa duke shkuar për të pastruar një top këmbë Terry u shkeli në nga Emmanuel Eboue dhe Terry kishte pësuar 3 eshtra të thyer në këmbën e tij . Ai pritet të jetë jashtë për të paktën tre muaj , por bëri një shërim të shpejtë dhe arriti të kapitenit të Chelsea në finalen e League Cup 2008 kundër Tottenham , e cila Chelsea humbi 2-1 . Më 11 maj 2008 ndërsa duke luajtur në ndeshjen e fundit të ligës të sezonit kundër Bolton , ai u përplas me portierin Petr Cech , , dhe pësoi një bërryl pjesërisht ndrydhur e cila ishte vënë përsëri në kohë në ambulancë në rrugën për në spital . Ky lëndim nuk e ka penguar atë të luajtur në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Manchester United . Ndeshja shkoi në dënime , dhe Terry humbi një penallti të cilën do të kishte fituar ndeshjen Chelsea ( dhe Ligën e Kampionëve ) . Këmba e tij këmbë shkau si ai mori gjuajtja e tij , dhe topi topi kaloi . Chelsea humbi 6-5 shkëmbimin e zjarrit , e cila Terry reaguar për të duke e thyer poshtë në lot . Më 28 gusht 2008, Terry u dha Mbrojtës i Vitit Award nga UEFA në fazën e UEFA Champions League Group Draw në Monako , së bashku me Frank Lampard dhe Petr Cech që ka marrë këtë çmim në pozicionet e tyre përkatëse .

Më 13 shtator 2008, Terry mori kartonin e parë drejt kuqe e karrierës së tij kundër Manchester City për rugby - trajtimin Jo . Megjithatë, kjo më vonë u tërhoq në apel . [ 35 ] Pavarësisht se një mbrojtës , ai herë pas here rezultatet e qëllimeve të rëndësishme për Chelsean , të tilla si në Champions League Group Një lojë në shtëpi kundër AS Romët në sezonin 2008-2009. [ 36 ] Megjithatë , Chelsea vazhdoi për të humbur këmbën larg 3-1 . [ 37 ]

Së bashku me Frank Lampard , Didier Drogba dhe Petr Cech , Terry konsiderohet si një pjesë të shtyllës kurrizore e ekipit Chelsea . Ai ka fituar shtatë trofe si kapiten Chelsea ( një më shumë se Dennis Wise ) [ 38 ] Duke qenë një lojtar anglez i cili erdhi përmes sistemit të të rinjve të klubit , ai është veçanërisht popullor me tifozët e Chelsea . [ 39 ]

Në korrik 2009 , Manchester City u përpoqën të tretë për Terry , por trajneri i Chelsea , Carlo Ancelotti ka insistuar Terry do të mbetet në Chelsea . [ 40 ] Para fillimit të sezonit , Terry është shpërblyer përsëri me UEFA mbrojtësin e Vitit , kohën e tij 3 fituar çmimin . John Terry bëri debutimin e tij për sezonin e ri kundër anën e Premier League Hull City, një ndeshje Chelsea fitoi .

Më 8 nëntor 2009, Terry shënoi golin vendimtar në ndeshjen e Chelsea kundër Manchester United në Stamford Bridge për të ruajtur rekordin e tyre të përsosur në shtëpi për sezonin .

Më 9 maj 2010, Terry kapiten Chelsea si ata fituan titullin e tyre të katërt në Ligë pas një fitore 8-0 kundër Wigan Athletic në Stamford Bridge . [ 41 ] Një javë më vonë më 15 maj 2010, Terry kapiten Chelsea pasi ai fitoi medaljen e tij të katërt FA Cup , duke mundur Portsmouth në finale 1-0 në Wembley . [ 42 ]

2010-11 sezonit

Më 31 dhjetor 2011, në një ndeshje në shtëpi kundër Aston Villa , Terry kapiten anën e Chelsea për herë të 400- të karrierës së tij , një rekord për klubin . [ 43 ]

Terry ishte kalimtar i tretë më i mirë në botë në vitin 2011 për lojtarët me mbi 1000 pasime , me një normë të kalojë 91.6 % saktësi . Vetëm Barcelona lojtar Xavi ( 93.0 % ) dhe Swansea City lojtar Leon Britton ( 93.3 % ) ishin më të mirë . [ 44 ]

Më 24 prill 2012, Terry u dërgua jashtë për sjellje të dhunshme , pasi ngiste një gju në Barcelonës Alexis Sanchez në një incident jashtë- topin në 2011-12 UEFA Champions League gjysmë-finale në Camp Nou . Fitore 3-2 agregat Chelsea gjatë mbajtësit e kualifikuar ata përfinale kundër Bayern München , për të cilat Terry do të pezullohet . Terry më vonë kërkoi falje për të lënë tij bashkëlojtarëve dhe tifozët e Chelsea poshtë . [ 45 ] Terry shënoi golin e tij të gjashtë ligë të sezonit , shtatë në të gjitha garat , në ndeshjen e fundit të sezonit , një fitore 2-1 mbi zbresë Blackburn . [ 46 ] Qëllimi do të thotë se ajo ishte sezoni më pjellor Terry dhe ai i tha faqen e internetit Chelsea " unë jam i kënaqur me shtatë ... është gjithmonë mirë për t'i dhënë fund një sezon të ligës me një fitore . " [ 47 ]

Edhe pse Terry është pezulluar për finalen e Ligës së Kampionëve , së bashku me shokët e Ramires , Branislav Ivanoviç dhe Raul Meireles , [ 48 ] ai mori pjesë në festimet në fishkëllimës finale , si Chelsea triumfoi 4-3 në shkelma dënim me sulmuesin Didier Drogba tylvendimtare dënim . [ 49 ] festimet e tij çoi në një meme popullor internetit satirizimin sjelljen e Terry -së . [ 50 ] [ 51 ]

Terry u mërzitur nga Anton Ferdinand në shtrëngim duarsh para-ndeshjes kundër QPR . [ 52 ] John Terry u ndalua për katër ndeshje , kur ai u gjet fajtor për abuzim racore mbrojtësin QPR Anton Ferdinand . [ 53 ]

Më 11 nëntor 2012, në ndeshjen e tij të parë prapa nga ndalimi katër ndeshje, Terry shënoi golin e tij të 50-të për Chelsean kundër Liverpulit . [ 54 ] Ai shpërtheu plagosur në minutën e 39- të të njëjtit ndeshjes dhe ishte i dyshuar të ketë dëme ligament në gju e djathtë të tij , por një hetim të nesërmen tregoi se nuk kishte "asnjë dëme të mëdha " . [ 55 ] më 7 dhjetor 2012 , menaxher i ri i Chelsea , Rafa Benitez konfirmoi Terry nuk do të kthehet nga lëndimi në kohë për të luajtur në Kupën e Botës Club . [ 56 ] plagosje Terry gju mbajtur atë jashtë veprimit për 16 ndeshje të parë të ekipit në total , duke përfshirë edhe humbjen e Klubit Kupës së Botës . Ai bëri një rikthim 45 minutëshe për Under - 21 anën e Chelsea në 10 janar , [ 57 ] para se të kthehej në ekipin e parë në një barazim 2-2 larg për të Brentford në raundin e katërt të Kupës FA në 24 janar. [ 58 ]

Më 17 prill 2013 , Terry shënoi dy herë në ndeshjen derbi kundër Fulham që përfundoi 3-0 . [ 59 ]

Terry shënoi Golin e tij të 54 kundër Tottenham më 28 shtator 2013.

Karriera Ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Terry bëri debutimin e tij Anglinë në qershor 2003 kundër Serbisë dhe Malit të Zi , dhe filloi ndeshjen e tij të parë për Angli më 20 gusht 2003 në Portman Road , Ipswich , në një miqësore kundër Kroacisë . Anglia fitoi ndeshjen 3-1 . Partneri i tij kryesor qendror i mbrojtjes ka qenë Rio Ferdinand . Ai ka luajtur për vendin e tij në Euro 2004 , dhe Angli Menaxher Sven - Göran Eriksson deklaroi se Terry ishte i pari - zgjedhja qendër mbrapa , përpara Sol Campbell . [ Citim i duhur ]

Në një ndeshje FIFA World Cup kualifikues kundër Polonisë , Terry kishte nderin e veshur kapitenit pranoi këtë detyrë Anglisë , duke zëvendësuar Michael Owen si kapiten , pasi ky i fundit u subbed .

Ai ka forcoi vendin e tij në skuadër në Angli duke u zgjedhur për 2006 FIFA World Cup . Në një ndeshje të ngrohtë - up për këtë turne kundër Hungarisë më 30 maj 2006, Terry shënoi golin e tij të parë për Angli , të dytë të ekipit në një fitore 3-1 . Përkundër një trembë lëndime në një miqësore kundër Xhamajka , ai rikthehet për të luajtur në instalime të Anglisë hapjes kundër Paraguajit , një fitore 1-0 .

Në ndeshjen e ardhshme kundër Trinidad dhe Tobago , Carlos Edwards mundi të Anglisë Paul Robinson në një kryq dhe si Stern John bundled me kokë drejt portës , Terry largoi topin nga vija me një goditje lart . Në ndeshjen çerek-finale kundër Portugalisë , Terry luajti tërë ndeshjen , por Anglia humbi me penallti dhe ai u la në lot me lojtarët e tjerë . Gjashtë ditë më vonë , ai ishte i vetmi lojtaranglisht për t'u emëruar në të gjitha- yll skuadër të turneut . [ 11 ]

Më 10 gusht 2006, Steve McClaren quajtur John Terry si kapiten Angli , duke pasuar David Beckham . McClaren tha , " Zgjedhja e një kapiten është një nga vendimet më të rëndësishme një trajner ka për të bërë . Unë jam i sigurt unë kam marrë njeriun e duhur në John Terry . Unë jam i bindur se ai do të provojë të jetë një nga kapitenët më të mira England ka pasur ndonjëherë ". [ 60 ] Terry shënoi një gol në debutimin e tij si kapiten Angli , në një miqësore ndërkombëtare kundër Greqisë . Ky ishte qëllimi i parë i ndeshjes dhe gjithashtu golin e parë gjatë mbretërimit të McClaren -së si menaxher . Kur festuar ai puthi emblema kapitenit të tij të ri . Megjithatë , me Terry si kapiten , Anglia nuk u kualifikua për Euro 2008 - mungesa e tyre të parë nga një finale e turneut që nga Kupën e Botës 1994. Në mes të rrugës përmes fushatës kualifikimit , Terry ka pranuar se ai do të " mbajnë përgjegjësi të plotë " duhet Anglia nuk arrijnë të kualifikohen . [ 61 ]

Më 1 qershor 2007, Terry u bë lojtari i parë në ekipin e lartë të Anglisë për të shënuar një gol ndërkombëtare në stadiumin Wembley të ri , kur ai shënoi golin e Anglisë në një barazim 1-1 me Brazilin . Ai shënoi nga një goditje me kokë në kuti pas një krosimi të lirë goditje nga David Beckham . Pothuajse një vit më vonë , ai shënoi një gol me kokë të ngjashme edhe një herë nga një kryq Freekick nga David Beckham për të vënë England 1-0 kundër SHBA më 28 maj 2008.

Terry u konfirmua si kapiten Angli në gusht , dhe kapiten i Anglisë në kualifikuese për Kupën Botërore 2010. Gjatë ndeshjen e tij të parë pas duke u rikthyer si përhershëm Angli kapiten ai ishte dhënë një kohë të nxehtë nga Milan Baros dhe u kthye shumë më tepër të lehtë kur Baros shënoi golin e parë për Republikën Çeke . Ndeshja përfundoi 2-2 me Joe Cole shënuar një barazim fat për Anglinë në minutën e 92 të lojës . Ai shënoi golin e tij të parë konkurruese Angli kundër Ukrainës në eliminatoret për Kupën e Botës , grabbing një fitues vonë , pasi më herët larg duke i dhënë një goditje të lirë e cila pa Andriy Shevchenko barazuar për Ukrainën .

Më 5 shkurt 2010, pas akuzave në lidhje me jetën private Terry , menaxher i Anglisë, Fabio Capello njoftoi se Terry u hoq si kapiten i ekipit anglez . [ 62 ] Ai u zëvendësua nga mbrojtësi shoku Rio Ferdinand . [ 63 ]

Në finalet e Kupës së Botës FIFA e 2010 , Anglia filloi me dy barazime kundër SHBA-së dhe Algjerisë e cila mori kritika të ashpra nga mediat angleze . [ 64 ]

Dy ditë pas ndeshjes Algjeri në një intervistë në media , Terry la të kuptohet pakënaqësisë me zgjedhjen e ekipit Capello -së dhe tha se lojtarët janë mërzitur me pak për të bërë në mbrëmje në bazën e tyre të trajnimit , ai gjithashtu tha se një takim ekip të qartë -ajër do të zhvillohet në mbrëmje . [ 65 ] të nesërmen Capello reagoi duke thënë se Terry kishte bërë " një gabim shumë të madh" në të sfiduar autoritetin e tij për mediat . [ 66 ]

Më 19 mars 2011, Capello rivendoset Terry si kapiten Angli pas një dëmtimi afatgjatë për kapitenin e mëparshme Rio Ferdinand . [ 67 ] Më 3 shkurt 2012, me Terry shkak të të dalë në gjyq për shkak të akuzave se Terry kishte abuzuar racore Anton Ferdinand e Queens Park Rangers ,FA hoqi John Terry e kapitenit Angli për herë të dytë . Kjo çoi në Fabio Capello jepte dorëheqjen . [ 68

Terry u emërua në skuadrën e menaxherit të ri Roy Hodgson për Euro 2012 , ndërsa Rio Ferdinand u la jashtë , duke çuar në spekulime të rënda se kjo ishte për të shmangur konfliktin e mundshëm për shkak të gjyqit të ardhshme Terry për abuzuar racore vëllanë e Ferdinand -së Anton . [ 70 ] Terry luajti 90 minuta në të katër ndeshjeve të Anglisë në Euro .

John Terry ka luajtur ndeshjen e parë të Kupës së Botës kualifikuese kundër Moldavisë para se të nisej në fushë me një dëmtimi kyçin e këmbës do të thotë ai e humbi lojën vs Ukrainë .

Terry njoftoi më 23 shtator 2012 se ishte tërhequr nga futbolli kombëtarë [4].

Golat me kombëtaren

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
# Data Vendi Nr. Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1 30 maj 2006 Manchester, Angli 23 Flamuri Hungaria 2–0 3–1 Ndeshje Miqësore
2 16 gusht 2006 Manchester, Angli 30 Flamuri Greqia 1–0 4–0 Ndeshje Miqësore
3 1 qershor 2007 Londër, Angli 38 Flamuri Brazil 1–0 1–1 Ndeshje Miqësore
4 28 maj 2008 Londër, Angli 44 Flamuri Shba 1–0 2–0 Ndeshje Miqësore
5 19 nëntor 2008 Berlin, Gjermani 48 Flamuri Gjermania 2–1 2–1 Ndeshje Miqësore
6 1 prill 2009 Londër, Angli 51 Flamuri Ukraina 2–1 2–1 2010 Kupa e Botës – Kualifikueset

Terry është fytyra kryesore krahas Michael Owen për markë sportive Umbro shpesh futjen e linjave të reja krejt dhe produkteve, si dhe mjeteve të New England . Ai ka shfaqur edhe në reklamat për Samsung, Mbarëkombëtar dhe kompani suedeze bast Svenska Spel , si dhe duke qenë në një marrëveshje sponsorizimi me futboll lojrave seri Pro Evolution Soccer . Në versionin në Mbretërinë e Bashkuar e Pro Evolution Soccer 6 , ai duket për të mbuluar para me Brazil Adriano ndërkombëtar . [ 73 ] [ 74 ]

Familja dhe jeta personale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai dhe gruaja e tij Toni ( Nee Poole ) [ 75 ] janë prindër të binjakëve , Georgie John dhe Summer Rose , e lindur më 18 maj 2006 në Westminster , Londër . [ 76 ] Terry festoi lindjen e tyre , kur shënoi për Anglinë kundër Hungarisë , kur ai kryer një festë fëmijë - figurë . Çifti u martua në Pallatin Blenheim më 15 qershor 2007. [ 77 ] Në vitin 2009 , Terry u quajt " Babai i Vitit ", pasi ai erdhi krye të një sondazhi të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar në një sondazh prevede Daddies . [ 78 ] Terry ka thënë se tij fëmijët janë tifozët e Lionel Messi . [ 1 ]

Vëllai Terry vjetër , Paul ( lindur 1979) , është gjithashtu futbollist profesionist aktualisht me anë Konferenca e Jugut Thurrock FC. Terry aktualisht jeton në Oxshott , Surrey .

Pavarësisht se një njeri një klub me Chelsea në karrierën e tij profesionale , Terry ishte një mbështetës i Manchester United në rritje deri . [ 16 ] Terry zbuluar në një intervistë të vitit 2005 se ai ka për të shkuar nëpër rreth 50 ritualeve supersticioze para çdo lojë . [ 79 ]

Terry është një prej një grupi shumë të vogël të futbollistve që janë paguar më shumë se 1.000.000 £ për autobiografinë e tyre . [ 80 ] marrëveshja e tij me botuesit Harper Collins u negociua në vitin 2004 nga Chris Nathaniel e Menaxhimit NVA . [ 81 ]

Në shtator 2001 , Terry dhe tre shokët u gjobitën pagat dy javë nga Chelsea për një incident që përfshin lojtarët dhe turistët amerikanë në një bar të aeroportit Heathrow në menjëherë pas sulmeve të 11 shtatorit . [ 82 ] [ 83 ] [ 84 ] [ 85 ] Në janar 2002 Terry , Chelsea mate ekip Jody Morris dhe Des Byrne i Wimbledon u akuzuan për sulm dhe rrahje pas një konfrontimi me një gënjeshtar klub nate . Terry u ndalua nga zgjedhja për ekipin e Anglisë për kohëzgjatjen e çështjes , edhe pse ai u lirua në fund të fundit nga të gjitha akuzat . [ 86 ] [ 87 ] [ 88 ] [ 89 ] Në të njëjtin muaj , Terry u gjobit me £ 60 për parkimin e tij Bentley në një gji me aftësi të kufizuara . [ 90 ] në vitin 2009 , Terry u hetuar nga Chelsea dhe FA për dyshimin se ka marrë para nga një gazetar i fshehtë për një turne private e terren të trajnimit Chelsea . [ 91 ] [ 92 ] klubi përgjigj se ishte " bindur se në asnjë kohë e ka kërkuar Terry ose të pranojë para në lidhje me vizitat në terren të trajnimit ". [ 93 ]

Pretendimet e çështje jashtëmartesore

Informacione të mëtejshme : John Terry ( më parë ' LNS ' ) v Personat Unknown

Në janar 2010 , një super - vendim gjyqësor u vendos nga një gjyqtar i Gjykatës së Lartë parandalimin e mediave për të raportuar akuzat se Terry kishte pasur një aferë me katër muaj në fund të 2009 me Vanessa Perroncel , ish- të dashurën e Wayne Bridge, ish- Chelsea tij dhe shok grupi Angli . [ 94 ]urdhër u hoq një javë më pas , [ 95 ] [ 96 ] [ 97 ] dhemedia britanike - veçanërishtshtypi tabloid - . mbuluar thashethemet në detaje të madh në ditët në vijim [ 98 ]Lajmet e Botës dheMail të dielën më pas të shtypura keqardhjet për Perroncel për shkeljen privatësinë e saj dhe deklaroi se historia ishte " e vërtetë në çdo rast " . [ 99 ] Perroncel pohon se çështja e supozuar asnjëherë nuk u zhvillua . [ 100 ] Pretendimet çoi në pas - Angli menaxher Fabio Capello largimin nga Terry Udhëheqja më 5 shkurt 2010, duke zëvendësuar atë me Rio Ferdinand . [ 62 ] [ 63 ] [ 101 ] Terry u rivendos si kapiten vitin e ardhshëm . [ 102 ]

Pretendimet e abuzimit Racor

Informacione të mëtejshme : R v John Terry

Më 2 nëntor 2011, Terry u vu nën hetim policor pas një pretendim të abuzimit raciste bërë në Anton Ferdinand gjatë ndeshjes kundër Queens Park Rangers. Më 25 nëntor 2011, Terry u intervistua nën kujdes nga policia . Më 21 dhjetor 2011, ai u akuzua për përdorimin e gjuhës raciste nga Shërbimi i Prokurorisë. Më 3 shkurt 2012,FA hoqi Terry i Anglisë kapitenit të tij për herë të dytë, duke deklaruar se Terry nuk do kapiteni ekipi kombëtar derisa të abuzimit racore akuzat kundër tij janë zgjidhur.

Kur gjykimi filloi në korrik 2012, Terry regjistroi vetëshpalljen të pafajshëm dhe u lirua nga akuza më 13 korrik 2012. Terry pohoi se ai përdori fjalët si një formë e sarkazem dhe se ai ishte në pyetje atë që ai mendonte kishte qenë një pretendim i racizmit nga Ferdinandit , as lexues lip ishte në gjendje të " identifikuar nëse deklarata është bërë si një pyetje ose në çfarë lloji të zë është thënë " . Drejtësia Riddle arriti në përfundimin se ndërsa nuk kishte asnjë dyshim Terry kishte thënë këto fjalë në zemërim , " është e pamundur të jetë i sigurt saktësisht se çfarë ishin fjalët e folura nga [ Terry ] në kohën përkatëse " dhe se kishte një mungesë të provave për të provuar përtej një dyshim se Terry kishte përdorur ato si një fyerje në vend të " një sfidë për atë që ai besonte ishte i tha " . Prandaj, Gjykata gjeti Terry i pafajshëm . [ 110 ] [ 111 ] [ 112 ]

Më 27 korrik 2012,Shoqata e Futbollit të akuzuar për Terry duke përdorur " fjalë abuzive dhe / ose fyese dhe / ose sjellje " të cilat " janë përfshirë një referencë për origjinën etnike dhe / ose ngjyra dhe / ose raca e Ferdinandit " . FA kishte vonuar ngarkuar deri pas përfundimit të gjykimit penal Terry . Terry mohoi akuzën . [ 113 ] Në prag të seancës së FA-së , Terry njoftoi tërheqjen e tij nga anglisht ekipit kombëtar të futbollit , duke thënë se pozitën e tij ishte bërë " i papërshtatshëm " për shkak të akuzës disiplinor . Më 27 shtator 2012, seanca përfundoi me Terry duke u shpallur fajtor , ai ishte dënuar me një ndalim katër ndeshje dhe me gjobë 220.000 £ [ 114 ] .

FA botoi një raport 63 - faqesh [ 115 ] në lidhje me procedimet disiplinore të kryera nga një Komisioni Rregullator të Pavarur , por etiketohen aspektet e mbrojtjes Terry si " i pamundshëm , i papranueshëm dhe ndërtuar". Mbrojtja e tij në gjykatë nuk ishte se ai kishte " përsëritet thjesht" fjalët , por se ai kishte " sarkazëm " përsëriti ato ( shih më lart ) , megjithatë , nuk kishte asnjë referencë për sarkazëm në raport me shkrim 63 faqe të Komisionit Rregullator të . Komisioni arriti në përfundimin se ai ishte " mjaft i kënaqur , në bilancin e probabilities. Në vend të kësaj , [ Komisioni ishte ] mjaft të kënaqur , dhe [ gjeti ] në bilancin e probabilities , se fjalët ofendim u tha me anë të fyerjes . " [ 116 ] [ 117 ] Komisioni i FA është kritikuar edhe si një" gjykatë kangur " dheFA për mungesën e pavarësisë , për dështimin për të shpalosur të gjitha dëshmitë në polici , dështimin për të kasetë të regjistruar intervistën e tyre me dëshmitarëve kyç Ashley Cole , për të ulur barrën e kërkuar të provës pasiincidenti kishte ndodhur , [ 118 ] dhe për Terry ndëshkuar për një vepër ai tashmë kishte qenë i pastruar në një gjykatë penale , [ 119 ] [ 120 ] [ 121 ] në kundërshtim me rregullat e tyre , të cilat theksojnë se vendimet në çështjet penale janë " të supozuara të jetë e saktë " nëse " të qartë dhe të dëshmi bindëse " për të kundërtën del . [ 122 ] me katër ndeshje ndalim Terry ishte në kontrast me ndalimin Luis Suarez e tetë ndeshje për abuzuar racore Patrice Evra ( Suarez marrë një ndalim më të gjatë për përdorimin e fyerjet në mënyrë të përsëritur ) [ 123 ] dhe një 14 -vjeçare ndalimi pesë ndeshje nxënës - të vjetër për treguar një arbitër emri i tij ishte Santa Claus . [ 119 ] [ 120 ]

Më 18 tetor 2012, Terry vendosur të mos për të apeluar kundër vendimit dhe ndalimit të tij katër- ndeshje . Ai kërkoi të falur për " gjuhën e [ ai ] e përdorur në lojë " dhe tha se ajo ishte " jo e pranueshme në fushën e futbollit ose në të vërtetë në çdo shëtitje e jetës . " Chelsea njoftoi se ata kishin marrë masa të mëtejshme disiplinore ndaj Terry duke i mbajtur të dhënat konfidenciale [ 124 ] Megjithatë , Terry dhe Chelsea ende ballafaqohen mediat dënim ; . Terry është kritikuar për jo drejtpërdrejt dhe personalisht kërkojnë ndjesë për Ferdinand , ndërsa Chelsea u akuzuar për hipokrizi dhe të dyfishtë standardet nga vetëm gjobitjes Terry dhe jo nxjerrje atë të kapitenit të tij , kur ata kanë një " zero tolerancë " ndaj racizmit dhe më parë kishte dorëzuar një ndalim të përjetshëm në një tifoz i cili abuzuar racore ish- lojtar i Chelsea Didier Drogba . [ 125 ] [ 126 ] Në një intervistë radio , kryetari Chelsea Bruce Buck dhe shefi ekzekutiv Ron Gourlay e quajti incidentin një " gabim i gjykimit " dhe " jashtë karakterit " nga Terry dhe deklaroi se klubi e kishte " marrë masa disiplinore të fortë të përshtatshme me rrethanat " , duke shtuar se " ne nuk duhet të harrojmë se ai u lirua në një gjykatë të ligjit " . [ 127 ]

Në Daily Telegraph The , Paul Hayward përmblodhi mendimin e tij për pasojat e incidentit diskutueshme , se " kostoja ka qenë i lartë Ja , tri fjalë turpshëm pëshpërit nga Terry në Loftus Road përfundimisht largohet Fabio Capello nga puna e menaxherit të Anglisë ; . Shkaktuar shumë ankth mbi familjen Ferdinand , solli një gjobë 45.000 £ për Rio Ferdinand për miratimin e tij të një " akull choc " cicërimë për qëllim majtë - mbrapa Chelsea , hequr Terry nga llogaritje Angli dhe të hedhë ende më shumë dritë mbi botën fantazi e Ashley Cole ". [ 118 ]

Në kulturën popullore

Menjëherë pas festimit Terry me shokët e tij Chelsea pas vitit 2012 UEFA Champions League në fitoren e fundit , një meme popullor internet satirizimin sjelljen e tij u shfaq në internet , duke u bërë një nga shaka internet më popullore në vitin 2012. [ 128 ] Terry është fotografuar duke marrë pjesë në momente të mëdha në histori dhe fiksionit . Këto përfshinin rënien e Murit të Berlinit , lirimin e Nelson Mandelës dhe triumfin e Rocky Balboa . [ 51 ] [ 129 ] [ 130 ] Gjatë verës të vitit 2012 kjo e zhvilluar në festonin arritjet e tij aktuale sportive të tilla si 2012 fiton medalje nga Olimpiada ekipi i GB . [ 131 ]

Shaka arritur kulmin kur në tetor 2012, një tifoz Sligo Rovers veshi një maskë John Terry dhe kit plotë Chelsea , pushtimin fushën në të Showgrounds . Tifoz është fotografuar duke festuar me ekipin e tij të fituar Ligën e Irlandës në vitin 2012.

Redaktuar më 29 janar 2014

Klubi Sezoni Liga Kupa Kupa e Ligë Europa Tjetër [nb 1] Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Chelsea 1998–99 2 0 3 0 1 0 1 0 0 0 7 0
1999–2000 4 0 4 1 1 0 0 0 9 1
2000–01 22 1 3 0 1 0 0 0 0 0 26 1
2001–02 33 1 5 2 5 0 4 1 47 4
2002–03 20 3 5 2 3 0 1 1 29 6
2003–04 33 2 3 1 2 0 13 0 51 3
2004–05 36 3 1 1 5 0 11 4 53 8
2005–06 36 4 4 2 1 1 8 0 1 0 50 7
2006–07 28 1 4 0 2 0 10 0 1 0 45 1
2007–08 23 1 2 0 2 0 10 0 0 0 37 1
2008–09 35 1 4 0 1 0 11 2 51 3
2009–10 37 2 5 1 1 0 8 0 1 0 52 3
2010–11 33 3 3 0 1 0 8 1 1 0 46 4
2011–12 31 6 4 0 1 0 8 1 44 7
2012–13 14 4 3 1 1 0 8 1 1 0 27 6
2013–14 23 2 0 0 1 0 5 0 1 0 30 2
Total 410 34 53 11 29 1 106 11 6 0 604 57
Nottingham Forest (Hua.) 1999–2000 6 0 0 0 0 0 6 0
Total 6 0 0 0 0 0 6 0
Karriera në total 416 34 53 11 29 1 106 11 6 0 610 57

Redaktuar më 7 shtator 2012

Kombëtarja Angleze
Viti Ndeshje Gola
2003 6 0
2004 9 0
2005 6 0
2006 14 2
2007 7 1
2008 6 2
2009 10 1
2010 7 0
2011 7 0
2012 6 0
Total 78 6
Chelsea
Terry celebrates winning the 2004–05 Premiership with Eiður Guðjohnsen and Frank Lampard.
  1. ^ Përfshihen kompedicione të tjera, përfshirë Football League Trophy, FA Community Shield, UEFA Super Cup, UEFA Kupa Intertoto dhe FIFA Kupa e Botës për Klube
  1. ^ Hugman, Barry J., red. (2010). The PFA Footballers' Who's Who 2010–11. Edinburgh: Mainstream Publishing. fq. 328. ISBN 978-1-84596-601-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "John Terry". 11v11.com. AFS Enterprises. Marrë më 20 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "J. Terry: Summary". Soccerway. Perform Group. Marrë më 13 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "John Terry retires from England duty". BBC Sport. Marrë më 23 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Champions League group stage draw – live". Goal. 27 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2010. Marrë më 14 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]