Romelu Lukaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Romelu Lukaku

Lukaku me BelgjikënKupën e Botës 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRomelu Menama Lukaku Bolingoli[1]
Datëlindja (1993-05-13) 13 maj 1993 (31 vjeç)[2]
VendlindjaAntwerp, Belgjikë
Gjatësia1.90 m (6 ft 3 in)[3]
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Roma (në huazim nga Chelsea)
Numri90
Karriera me të rinjtë
1999–2003Rupel Boom
2003–2004KFC Wintam
2004–2006Lierse
2006–2009Anderlecht
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2009–2011Anderlecht73(33)
2011–2014Chelsea10(0)
2012–2013West Bromwich Albion (huazim)35(17)
2013–2014Everton (huazim)31(15)
2014–2017Everton110(53)
2017–2019Manchester United66(28)
2019–2021Internazionale72(47)
2021–Chelsea26(8)
2022–2023Internazionale (huazim)25(10)
2023–Roma (huazim)2(1)
Karriera ndërkombëtare
2008Belgjika U154(1)
2011Belgjika U181(0)
2009Belgjika U215(1)
2010–Belgjika110(77)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 17 shtator 2023
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 12 shtator 2023

Romelu Menama Lukaku Bolingoli (Holandisht: [ˈroːmeːlu luˈkaːku]; lindur më 13 maj 1993) është një futbollist profesionist belg i cili luan si sulmues për klubin italian Roma në huazim nga Chelsea, dhe kombëtaren belge.

I lindur në Antwerp, Lukaku e nisi karrierën e tij si profesionist me klubin belg AnderlechtLigën Pro Belge, ku ai debutoi me ekipin e parë në moshën 16 vjeç. Në sezonin e parë, ai u shpall golashënuesi më i mirë i kampionatit, me ekipin që doli në vendin e parë. Pas një suksesi personal të ngjashëm në sezonin e dytë, ku ra në dukje edhe fitimi i Këpucës Ebony, Lukaku kaloi në Angli ku firmosi me klubin e Premier Ligës Çelsi në vitin 2011 për 12 milion €.

Lukaku luajti pak në sezonin e tij të parë me Çelsin, dhe pas kësaj, ai vendosi të kalonte te West Bromwich Albion në huazim në vitin 2012. Ai shkëlqeu me ekipin e tij të ri, duke regjitruar 17 gola në kampionat, duke udhëhequr ekipin drejt në vendi të tetë. Megjithatë, pas rikthimit te Çelsi, situata e tij nuk ndryshoi, duke bërë që ai të huazohej sërisht, këtë herë te Evertoni në gusht 2013. Pasi shënoi 15 gola dhe ndihmoi ekipin e tij të arrinte një rekord pikësh në kampionat, kalimi i Lukakut u bë i përhershëm duke nisur nga vera e vitit 2014, me klubin që pagoi rreth 28 milion £, një transferim rekord.

Pas tre sezonesh të suksesshme në aspektin personal në Merseyside, që përfshinë edhe një vend në Ekipin e Vitit të PFA në sezonin 2016–17, Lukaku firmosi për Manchester United në vitin 2017 për një shifër fillestare prej 75 milion £.[4] Ky transferim e bëri atë lojtarin belg më të shtrenjtë në histori.

Një lojtar ndërkombëtar i Belgjikës, Lukaku ka luajtur 81 ndeshje për shtetin e tij, duke regjistruar 48 gola, duke qënë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Belgjikës.[5] Lukaku debutoi për kombëtaren në vitin 2010, në moshën 17 vjeç, dhe që ka ajo kohë ka marrë pjesë në tre turnamente madhore, përfshirë dy edicione të Kupës së Botës dhe një edicion të Kampionatit Evropian. Në Kupën e Botës 2018, Lukaku udhëhoqi Belgjikën drejt një vendi të tretë duke qënë shënuesi i dytë më i mirë i turnamentit sëbashku me katër lojtarë të tjerë, gjë që i dhuroi Këpucën e Bronztë.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukaku u bashkua me klubin lokal Rupel Boom në moshën pesë vjeç. Pas katër sezonesh atje, Lukaku u zbulua nga zbuluesit e talentëve të Lierse, një klub i Ligës Pro Belge me një akademi të shquar. Ai luajti për Liersen nga viti 2004 e deri në 2006, duke shënuar 121 gola në 68 ndeshje.[6] Pasi Lierse ra nga Liga Pro Belge, Anderlecht i bleu 13 lojtarë të rinjë në mesin e sezonit 2006, përfshirë edhe Lukakun. Ai luajti edhe tre vite me të rinjtë e Anderlechtit, duke shënuar 131 gola në 93 ndeshje.

Anderlecht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur Lukaku mbushi 16 vjeç më 13 maj 2009, ai firmosi një kontratë profesioniste me Anderlechtin deri në vitin 2012.[7] Njëmbëdhjetë ditë më vonë, ai debutoi në elitën e futbollit belg, duke luajtur në ndeshjen play-off kundër Standard Liège si zëvëndësues në minutën e 69të në vend të Víctor Bernárdez;[8] Anderlecht u mposht 1–0. Lukaku u bë titullar në formacionin e ekipit në sezonin 2009–10, duke shënuar golin e parë si profesionist më 28 gusht 2009 në një ndeshje kundër Zulte Waregem; ai shënoi në minutën e 89të pasi kishte hyrë në fushë si zëvëndësues në vend të Kanu. Pas këtij goli, ai deklaroi për gazetarin e UEFA.com Berend Scholten: "Pasi shënova u zhyta në detin e lumturisë. Mendova se mund të fluturojë dhe të marrë të gjithë botën."[9] Ai e mbylli sezonin 2009–10 si golashënuesi më i mirë i Ligës Pro me 15 gola, duke ndihmuar Anderlechtin të fitoj titullin e 30të të saj.[10] Ai gjithashtu shënoi katër gola në Ligën e Evropës, ku ekipi i tij arriti deri në raundin e 16-tave.[10] Gjatë sezonit 2010–11, Lukaku shënoi 20 gola në të gjitha kompeticionet, por Anderlecht dështoi të fitonte kampionatin sërisht pavarësisht se e mbylli sezonin e rregullt në krye të renditjes.[11]

Chelsea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukaku në nxemje për Çelsin në vitin 2013.

Transferimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2011, Lukaku u bashkua me klubin e Premier Ligës Çelsi për një shifër të raportuar prej 12 milion € (10 milion £), e cila arrite në 20 milion € me bonuse. Ai mori fanellën me numrin 18 dhe firmosi për pesë vite.[12]

Sezoni 2011–12[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukaku debutoi në Stamford Bridge më 27 gusht 2011 në fitoren 3–1 kundër Norwich City; ai u aktivizua si zëvëndësues në vend të spanjollit Fernando Torres në minutën e 83të.[13] Ai luajti për herë të parë si titullar në një ndeshje të Kupës së Ligës kundër Fulhamit, ku Çelsi fitoi me penallti. Lukaku e shpenzoi shumicën e sezonit duke luajtur me rezervat, duke luajtur ndeshjen e parë si titullar në Premier Ligë më 13 maj 2012 kundër Blackburn Rovers: ai zhvilloi një paraqitje të shkëlqyer, duke asistuar golin e mbrojtësit John Terry.[14] Megjithatë, në fund të sezonit, Lukaku shfaqi zhgënjimin e tij me përfshirjen e tij gjatë sezonit, duke zbuluar se, pas fitimit të UEFA Ligës së Kampioneve nga ekipi i tij, ai refuzoi të mbante trofeun pasi nuk u ndje si fitues.[15]

Sezoni 2012–13: Huazimi te West Bromwich Albion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukaku duke luajtur për West Bromwich Albion në vitin 2012.

Pas disa zërave që e lidhnin atë me një kalim te Fulhami,[16] më 10 gusht 2012, Lukaku u bashkua me West Bromwich Albion në formë huazimi për një sezon.[17] Ai shënoi golin e parë në kampionat tetë ditë më vonë në një fitore 3–0 kundër Liverpoolit pavarësisht se luajti në 13 minutat e fundit.[18] Ai luajti ndeshjen e parë si titullar kundër ReadingThe Hawthorns, duke shënuar golin e vetëm të takimit.[19] Më 24 nëntor, Lukaku hyri në fushë në minutën e 70të në vend të Shane Long dhe shënoi me penallti dhe më pas asistoi golin e Marc-Antoine Fortuné, duke ndihmuar West Brom të fitonte 4–2 kundër SunderlandStadium of Light.[20] Kjo ishte fitorja e katërt rresht në elitë e ekipit, një gjë që nuk ndodhte nga viti 1980.[21] Më 12 janar 2013, Lukaku shënoi dopietën e parë në Premier Ligë, duke i dhënë ekipit të tij avantazhin e përkohshëm prej dy golash ndaj Reading, para se këta të fundit të shënonin tre gola në dhjetë minutat e fundit për të marrë një fitore 3–2 në Madejski Stadium.[22] Pas raportimeve të mediave që thonin se Lukaku dëshironte të qëndronte te West Brom për një tjetër vit, veçanërisht nga Daily Mail,[23] Lukaku i konfirmoi mediave se ai dëshironte të bëhej një legjendë në Stamford Bridge.[24] Më 11 shkurt, Lukaku shënoi golin e dhjetë sezonal në Premier Ligë në fitoren 2–0 kundër Liverpoolit; ai u aktivizua sërisht së zëvëndësues.[25]

Lukaku shënoi dopietën e dytë sezonale më 23 shkurt në fitoren 2–1 kundër Sunderland.[26] Më 9 mars, në një ndeshje kampionati kundër Swansea City, Lukaku shënoi golin e barazimit dhe më pas humbi një penallti; megjithatë, West Brom arriti të fitonte ndeshjen falë autogolit të Jonathan de Guzmán.[27] Më 19 maj, pasi hyri si zëvëndësues, Lukaku shënoi një tregolësh të përkryer kundër Manchester United, me West Brom që rikuperoi tre gola disavantazh për të arritur një barazim të jashtëzakonshëm 5–5.[28] Kjo ishte ndeshja e 1,500 dhe e fundit e trajnerit legjendar Sir Alex Ferguson në krye të Unitedit, dhe barazimi me më shumë gola në historinë e Premier Ligës.[29] Pavarësisht se ishte i huazuar, Lukaku shënoi më shumë se çdo lojtar i Çelsit në Premier Ligën e atij sezoni, duke qënë shënuesi i gjashtë më i mirë i sezonit 2012–13 me 17 gola.[30] Lukaku luajti dy ndeshje në Premier Ligë për Çelsin në fillim të sezonit 2013–14. Ai gjithashtu luajti si zëvëndësues në UEFA Super Kupën 2013, duke humbur penalltinë vendimtare në gjuajtjet e penalltive që i shkaktoi Çelsit në disfatë 5–3 ndaj Bayern München.[31]

Sezoni 2013–14: Huazimi te Everton[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukaku në stërvije me Evertonin në vitin 2014.

Në ditën e fundit të merkatos verore 2013, Lukaku u bë pjesë e Evertonit në huazim për një sezon.[32] Sulmuesi debutoi zyrtarisht me ekipin më 21 shtator 2013, duke shënuar golin e tretë të fitores 3–2 ndaj West Ham United. Gjatë momentit të shënimit të golit me kokë, ai u përplas me një lojtar kundërshtar dhe u nxorr nga fusha e lojës për disa momente për të marrë trajtimin e duhur. Fizioterapisti i kishte treguar atij se do të shënonte golin e fitores.[33] Nëntë ditë më vonë, në debutimin e tij në shtëpinë e klubit, ai shënoi dy gola si dhe asistoi golin e Ross Barkleyt në triumfin 3–2 kundër Newcastle United.[34] Në ndeshjen e rradhës, ai shënoi sërisht, por Evertoni u mposht 3–1 nga Manchester City.[35] Ai vazhdoi nisjen mbreslënë me klubin duke shënuar golin e parë të fitores 2–0 ndaj Aston Villës, e cila u ndoq me një dopietë në barazimin 3–3 kundër Liverpoolit, në derbin e tij të parë të Merseyside.[36][37]

Në janar 2014, ai u emërua nga The Guardian si një nga dhjetë talentet e rinjë më premtues të Evropës.[38] Po në atë muaj, ai dëmtoi ligamentin e gjurit dhe u nxorr me barrelë pasi Gareth Barry shkeli në gjurin e tij pasi sulmuesi u përpoq të bllokonte gjuajtjen e Steven Gerrard në derbin e Merseyside kundër Liverpoolit.[39] Megjithatë, gjuajtja që ai u përpoq të ndalonte përfundoi në rrjetë dhe Evertoni u mposht 4–0.[40] Lukaku u rikthye nga dëmtimi në mars 2014 në ndeshjen ndaj West Ham, duke shënuar golin e vetëm të takimit në minutën e 81të pasi kishte hyrë në fushë si zëvëndësues.[41] Më 6 prill, ai shënoi dhe asistoi në fitoren 3–0 të Evertonit kundër ArsenalitGoodison Park, duke regjistruar fitoren e gjashtë rresht në Premier Ligë.[42] Goli i tij i fundit si lojtar i huazuar erdhi në ditën e fundit të sezonit, ku ai shënoi golin e dytë të fitores 2–0 kundër Hull Cityt.[43] Lukaku shënoi 15 gola në 31 ndeshje në Premier Ligë, me Evertonin që e mbylli sezonin në vendin e pestë me 72 pikë të mbledhura, një rekord i klubit.[44]

Everton[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2014–15[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukaku duke luajtur për Evertonin në vitin 2015.

Lukaku firmosi një marrëveshje pesë-vjeçare me Evertonin në korrik 2014 për 28 milion £, duke u bërë blerja më e shtrenjtë e klubit.[45] Ai mori fanellën me numrin 10, dhe shënoi golin e tij të parë sezonal më 13 shtator kundër ish klubit të tij West Brom.[46] Lukaku nuk e festoi golin, duke fituar duartrokitjet e tifozëve të West Bromit për veprimin e tij në shenjë respekti. Më 19 shkurt 2015, Lukaku shënoi tregolëshin e parë për Evertonin në ndeshjen e raundit të 32-tave të Ligës së Evropës kundër BSC Young Boys; ai shënoi fillimisht me kokë, më pas me këmbën e djathtë e më pas të majtën.[47] Ai shënoi një dopietë në fitoren 3–1 në ndeshjen e kthimit një javë më vonë.[48] Me tetë gola, ai ishte shënuesi më i mirë i turnamentit sëbashku me brazilianin AlanRed Bull Salzburg.[49]

Sezoni 2015–16[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ndeshjen e javës së dytë të Premier Ligës, Lukaku shënoi një dygolësh në pjesën e parë me dy gjuajtjet e tij të para në portë në fitoren 3–0 të Evertonit si vizitor ndaj Southampton më 15 gusht 2015.[50] Para ndeshjes, ai i dha një fanellë një tifozi të cilin ai e kishte goditur aksidentalisht me top gjatë nxemjes.[50] Më 25 gusht, ai shënoi një tjetër dygolësh në fitoren 5–3 në kohën shtesë ndaj Barnsley në një ndeshje të Kupës së Ligës.[51] Më 28 shtator, Lukaku shënoi dy gola si dhe asistoi një tjetër kundër West Brom, duke ndihmuar ekipin e tij të përmbyste disavantazhin 0–2.[52] Ai regjistroi një tjetër gol në derbin e Merseysides, ku këtë herë Evertoni barazoi 1–1 në Goodison Park.[53] Më 21 nëntor, Lukaku shënoi një dopietë në fitoren 4–0 kundër Aston Villës, duke u bërë lojtari i pestë nën 23 vjeç që shënon të paktën 50 gola në Premier Ligë, pas Robbie Fowler, Michael Owen, Wayne Rooney dhe Cristiano Ronaldos.[54] Më 7 dhjetor, Lukaku shënoi nga një distancë e afërt në barazimin 1–1 kundër Crystal Palace, duke regjistruar golin e 50të në 100 ndeshje zyrtare me klubin.[55] Pesë ditë më vonë, Lukaku u bë lojtari i dytë në historinë e Evertonit që shënon në gjashtë ndeshje rresht në Premier Ligë, ku ai shënoi të parin e barazimit 1–1 ndaj Norwich City; lojtari i fundit që e kishte arritur këtë gjë ishte Bob Latchford 40 vite më parë.[56] Në ndeshjen e rradhës ku Everton u mposht 3–2 nga Leicester City, Lukaku u bë lojtari i parë që nga Dave Hickson në vitin 1954 që shënon në tetë ndeshje rresht.[57]

Më 6 shkurt 2016, Lukaku shënoi golin e 20të të sezonit në fitoren 3–0 si vizitor kundër Stoke City, duke u bërë lojtari i parë që nga Graeme Sharp që shënon të paktën 20 gola në të gjitha kompeticionet në dy ose më shumë sezone rresht. Ky gol ishte gjithashtu i 16ti në kampionat, duke barazuar rekordin e klubit të vendosur nga Tony Cottee dhe Andrei Kanchelskis në mesin e viteve 1990'.[58] Ai shënoi golin e 21të sezonal në fitoren 2–0 ndaj AFC BournemouthDean Court, duke barazuar rekordin për numrin e më shumë golave të shënuar në një sezon në të gjitha kompeticionet të vendosur nga Yakubu në sezonin 2007–08.[59] Më 1 mars, Lukaku shënoi në fitoren 3–1 kundër Aston Villës në Villa Park, duke regjistruar golin e 17të në kampionat, një rekord për Evertonin në epokën e Premier Ligës.[60] Ky gol gjithashtu do të thoshte se Lukaku kishte barazuar rekordin e tij personal të vendosur në sezonin 2012–13 me West Brom.[61]

Sezoni 2016–17[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukaku me Evertonin në vititn 2017.

Lukaku shënoi golat e parë të sezonit 2016–17 më 12 shtator në fitoren 3–0 kundër Sunderlandit në Stadium of Light, duke shënuar të tre golat e ekipit. Golat e tij u shënuan në 11 minuta e 37 sekonda, duke regjistruar tregolëshin e 12të më të shpejtë në historinë e Premier Ligës.[62] Më 4 shkurt 2017, ai shënoi plot katër gola, e para nga të cilat ishte goli më i shpejtë i Evertonit në Premier Ligë, në fitoren 6–3 kundër Bournemouth në Goodison Park.[63] Ishte gjithashtu hat-trick (tre ose më shumë gola) i 300të në Premier Ligë.[64] Më 25 shkurt, ai barazoi rekordin e klubit të vendosur nga Duncan Ferguson për numrin e golave të shënuar në Premier Ligë, duke regjistruar golin e 60të në fitoren 2–0 kundër Sunderland në Goodison Park.[65] Ai e theu rekordin në humbjen 3–2 kundër Tottenham HotspurWhite Hart Lane më 5 mars.[66] Në ndeshjen e rradhës, në fitoren 3–0 në shtëpi kundër West Brom, Lukaku shënoi për t'u bërë lojtari i parë i Evertonit që shënon 20 ose më shumë gola në të gjitha kompeticionet për tre sezone rresht.[67] Një javë më vonë, gjatë fitores 4–0 kundër Hull Cityt, ai shënoi dy herë për të arritur në 21 gola në kampionat, duke u bërë lojtari i parë i Evertonit që nga Gary Lineker 31 vite më parë që kalon shifrën 20 gola në kampionat brënda një sezoni; përveç kësaj, ai u bë lojtari i parë i huaj dhe i katërti para moshës 24 vjeç që shënon 80 gola në Premier Ligë.[68]

Në mars 2017, ai refuzoi një kontratë të re pesë-vjeçare me një rrogë të raportuar 140,000 £ në javë në mes të zërave për një rikthim të mundshëm te Çelsi.[69] Në një intervistë, ai vuri në pikpyetje ambiciet e klubit për të kryer transferime të mëdha dhe të ndjeki kualifikimin për në Ligën e Kampioneve, duke ofenduar edhe trajnerin Ronald Koeman.[70] Një gol në fitoren 3–1 të Evertonit ndaj Burnley më 15 prill bëri që Lukaku të bëhej lojtari i parë që nga Bob Latchford që shënon 25 gola në të gjitha kompeticionet në një sezoni, si dhe lojtari i parë që nga legjenda Dixie Dean që shënon në nëntë ndeshje rresht në Goodison Park.[71] Më 20 prill 2017, Lukaku u emërua në Ekpin e Vitit të PFA për herë të parë.[72] Ai gjithashtu ishte i nominuar për çmimet prestigjoze PFA Lojtari i Vitit dhe PFA Lojtari i Ri i Vitit.[73][74]

Manchester United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transferimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukaku j'u bashkua Manchester Unitedit më 10 korrik 2017, duke firmosur një marrëveshje pesë-vjeçare me mundësi rinovimi edhe një vit.[75] Edhe pse shuma zyrtare e transferimit nuk u bë publike, mediat raportuan se vlera ishte fillimisht 75 milion £, plus 15 milion £ shtesa.[76] Transferimi i tij te Manchester United erdhi një ditë pas largimit të kapitenit të klubit Wayne Rooney drejt Evertonit, klubi i parë i tij.[77] Para fillimit të sezonit 2017–18, Lukaku kërkoi leje nga sulmuesi suedez Zlatan Ibrahimović për t'i marrë atij fanellën me numrin 9.[78] Lukaku konfirmoi marrjen e numrit më 14 korrik.[79]

Sezoni 2017–18[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukaku duke luajtur për Manchester United në UEFA Ligën e Kampioneve në vitin 2017.

Lukaku bëri debutimin e tij zyrtar me klubin më 8 gusht në ndeshjen e UEFA Super Kupës 2017 kundër Real Madridit, duke shënuar golin e vetëm të ekipit të tij në një humbje 2–1.[80] Ai debutoi në kampionat pesë ditë më vonë, duke shënuar dy gola në fitoren 4–0 kundër West Ham;[81] kjo gjë e bëri atë lojtarin e katërt në historinë e Manchester United që shënon dy gola në ndeshjen e parë në Premier Ligë.[82] Më 17 shtator, ai shënoi golin e tretë të fitores 4–0 ndaj ish klubit të tij Everton, duke festruar para tifozëve të Evertonit me gishtat të vendosur në vesh si përgjigje ndaj vërshëllimave të tyre gjatë ndeshjes.[83] Dhjetë ditë më vonë, Lukaku shënoi një tjetër dopietë, këtë herë në fitoren 4–1 kundër PFC CSKA Moskës në ndeshjen e fazës së grupeve të UEFA Ligës së Kampioneve, duke arritur në shifrën dhjetë gola në nëntë ndeshjet e para në klub.[84] Në fitoren 2–1 ndaj ish klubit të tij Çelsi më 25 shkurt 2018, Lukaku fillimisht shënoi golin e barazimit para se të asistonte golin e fitores të shënuar nga Jesse Lingard.[85] Ai shënoi golin e 200të në karrierë për klubet dhe kombëtaren në humbjen 2–1 jashtë fushe ndaj Seviljes në ndeshjen e kthimit të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve, një humbje që solli eliminimin e ekipit nga kompeticioni.[86] Më 31 mars, në fitoren 2–0 ndaj Swanseas, Lukaku shënoi golin e 100të në Premier Ligë në ndeshjen e tij të 216të, duke u bërë lojtari i pestë më i ri nga 28 lojtarët që e kanë arritur këtë gjë.[87]

Sezoni 2018–19[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukaku e nisi sezonin 2018–19 me katër gola në pesë ndeshjet e para, përfshirë një dopietë ndaj Burnley, para se të duronte një zbrasti prej 12 ndeshjesh pa shënuar nga 19 shtatori deri më 27 nëntor 2018. Golat kundër Southampton dhe Fulham erdhën pas shkarkimit të trajnerit José Mourinho, pasuesi i të cilit, Ole Gunnar Solskjær, e la Lukakun jashtë skuadre në dy ndeshjet e tij të para në krye ndaj Cardiff City dhe Huddersfield Town. Ai zhvilloi paraqitje si zëvëndësues në dy ndeshjet e rradhës kundër Bournemouth[88] dhe Newcastle United,[89] duke shënuar në të dyja ndeshjet disa minuta pasi kishte hyrë në fushë. Ai më pas luajti 90 minuta të plota në ndeshjen e raundit të tretë të Kupës FA, duke shënuar në fitoren 2–0 ndaj Reading.[90] Megjithatë, Solskjaer vazhdoi të preferonte sulmuesin e ri Marcus Rashford në qëndër, duke bërë që Lukaku të luante si titullar në pesë nga nëntë ndeshjet e rradhës, përfshirë 90 minuta në plota në vetëm dy prej tyre, duke dështuar të shënonte. Forma e tij e shënimit u kthye në tre ndeshjet e rradhës, duke shënuar dopieta në ndeshjet ndaj Crystal Palace,[91] Southampton[92] dhe Paris Saint-Germain. Golat kundër PSG-së ishin pjesë e një fitore 3–1 që pa Unitedin të përparonte në çerek-finalet e Ligës së Kampioneve falë rrugullit të golit jashtë fushe, duke u bërë ekipi i parë që kalon një raund pasi humbet ndeshjen e parë në shtëpi me dy ose më shumë gola.[93]

Internazionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 8 gusht 2019, Lukaku u transferua te klubi italian Inter për një shumë të raportuar 80 milion €, duke firmosur një kontratë pesë-vjeçare.[94] Një ditë më vonë, klubi konfirmoi se belgu do të merrte fanellën e numrin 9, e cila ishte pjesë e Mauro Icardit që nga viti 2013.[95] Ai debutoi më 26 gusht në ndeshjen e parë të Interit në Serie A për sezonin 2019–20 kundër Lecces, duke shënuar golin e tretë të fitores 4–0 në San Siro.[96] Ky gol do të thoshte se Lukaku kishte shënuar në debutim për pesë nga gjashtë klubet për të cilat ka luajtur (Anderlecht, West Brom, Everton, Manchester United dhe Inter), si dhe u bë belgu i tretë në histori që shënon për Interin në Serie A, pas Enzo Scifo dhe Radja Nainggolan.[97] Një javë më vonë, Lukaku shënoi golin e tij të dytë me Interin kundër Cargliarit në transfertë, duke ndihmuar ekipin të arrijë fitoren e dytë në po aq ndeshje;[98] para se të gjuante penalltinë, ai u sulmua me kore raciste nga tifozët vendas.[99]

Rikthimi te Chelsea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 gusht 2021, Lukaku vendosi t'i bashkohej Çelsit, duke u rikthyer pas dhjetë vitesh. Klubi pagoi 97.5 milion £ për të, duke u bërë transferimi më i kushtueshëm në historinë e tyre.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukaku me Belgjikën në maj 2013.

Lukaku ka qënë pjesë e Belgjikës nën-21, duke shënuar në debutimin e tij ndaj Sllovenisë. Më 24 shkurt 2010, Lukaku mori ftesën e parë në kombëtaren kryesore për një ndeshje miqësore ndaj Kroacisë.[100] Ai shënoi dy golat e parë me kombëtaren më 17 nëntor 2010 në një ndeshje miqësore ndaj Rusisë.[101] Lukaku shënoi golin e rradhës me kombëtaren pas gati dy vitesh, duke shënuar në 4–2 në miqësoren ndaj Holandës më 15 gusht 2012.[102]

Më 11 tetor 2013, Lukaku shënoi një dopietë në fitoren 2–1 të Belgjikës ndaj Kroacisë, duke i siguruar Djajve të Kuq një vend në Kupën e Botës 2014.[103] Në maj 2014, ai ishte një nga 23 lojtarët e thirrur për të luajtur në turnament.[104] Më 26 maj, Lukaku shënoi një tregolësh në miqësoren përgatitore para Kupës së Botës ndaj Luksemburgut.[105] Megjithatë, për shkak se Belgjika kishte kryer shtatë zëvëndësime gjatë ndeshjes në vend të gjashtë që lejohet sipas rregullores, kjo ndeshje nuk u njoh nga FIFA.[106] Më 1 qershor, ai shënoi golin e parë të fitores 2–0 në miqësore kundër Suedisë.[107] Në ndeshjen e parë të Belgjikës në turnament, një fitore 2–1 kundër AlgjerisëBelo Horizonte, Lukaku e nisi si titullar dhe luajti 58 minuta para se të zëvëndësohej nga Divock Origi.[108] Në ndeshjen e raundit të 16-tave, Lukaku hyri si zëvëndësues para fillimit të kohës shtesë dhe asistoi golin e parë të shënuar nga Kevin De Bruyne tre minuta më pas. Në minutën e 105të, ai shënoi goli ne tij të parë në turnament me Belgjikën që mposhti Shtetet e Bashkuara 2–1.[109]

Lukaku duke luajtur për Belgjikën kundër Rusisë në mars 2017.

Më 29 mars 2016, Lukaku shënoi golin e vetën të ekipit të tij në humbjen 2–1 nga Portugalia i asistuar nga vëllai i tij Jordan Lukaku.[110]UEFA Euro 2016, Lukaku shënoi dy gola në fitoren 3–0 të Republikës së Irlandës në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve më 18 qershor.[111]

Më 10 nëntor 2017, Lukaku barazoi rekordin e Bernard Voorhoof dhe Paul van Himst për numrin rekord të golave të shënuar me Belgjikën pas një dopiete ndaj Meksikës, në një barazim 3–3.[112] Katër ditë pas barazimit të rekordit, ai u bë lojtari me më shumë gola në historinë e Belgjikës me 31 gola në moshën 24 vjeç pasi ai shënoi të vetmin gol të fitores 1–0 ndaj Japonisë.[113] Edhe pse ky rekord u njoh nga Federta Mbretërore Belge e Futbollit,[114] FIFA kishte regjistruar zyrtarisht vetëm 28 gola për sulmuesin, duke mos njohur tre golat e shënuar në miqësoren kundër Luksemburgut më 26 maj 2014 për shkak se trajneri i ekipit, Marc Wilmots, kishte kaluar numrin e zëvëndësimeve të lejuara sipas rregullave të lojës.[115][116]

Më 6 qershor 2018, Lukaku u bë zyrtarisht shënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Belgjikës pasi shënoi një gol në fitoren 3–0 kundër Egjiptit. Ai theu lidhjen e trefishtë të këtij rekordi, që gjithashtu mbahej edhe nga dyshja Bernard Voorhoof dhe Paul Van Himst.[117]

Më 18 qershor 2018, Lukaku shënoi dy herë në fitoren 3–0 kundër Panamasë në ndeshjen hapëse të fazës së grupeve të Kupës së Botës 2018.[118] Pesë ditë më vonë, në ndeshjen e dytë ndaj Tunizisë, ai shënoi edhe dy herë të tjera, duke udhëhequr ekipin drejt një fitoreje 5–2.[119] Duke bërë këtë gjë, ai u bë lojtari i parë që nga Diego Maradona në vitin 1986 që shënon dopieta në dy ndeshje rresht të Kupës së Botës.[120] Ai e mbylli turnamentin me katër gola dhe një asist, duke fituar Këpucën e Bronztë me Belgjikën që përfundoi e treta.[121]

Profili i lojtarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukaku është një lojtar këmbë-majtë,[122] i cili në vitin 2014 u emërua nga The Guardian si një nga dhjetë talentet e rinjë më premtues të Evropës. Një sulmues fizikisht i fortë dhe i madh, i cili ka instikt goli, Lukaku njihet për përdorimin e forcës së tij fizike për të kaluar mbrojtësit.[38] Megjithatë, pavarësisht forcës, përmasave të tij, ndërtimit fizik dhe aftësisë për të luajtur me kurriz nga porta, pozicioni i preferuar i Lukakut nuk është roli i pykës në qëndër të sulmit, por si një sulmues i lirë; për shkak të shkathtësisë së tij teknike, ai është i aftë të luaj edhe si anësor. Lukaku është një lojtar puntor, i fuqishëm në luftën në ajër, cili ka gjithashtu shpejtësi, atleticizëm, kombinime të sakta dhe teknikë të mirë; megjithatë, pavarësisht këtyre tipareve, Lukaku është kritikuar nga mediat për lëvizjen, prekjen e parë të topit, finalizimin dhe vazhdimsinë.[123][124][125][126][127][128]

Ndikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në një intervistë me ESPN FC në vitin 2016, Lukaku emëroi Didier Drogba dhe Nicolas Anelka si dy sulmuesit që bënë që ai të dëshironte të luante te Çelsi, por ishte një sulmues i tretë, idhulli i tij më i madh, Ronaldo, të cilin Lukaku e lavdëroi me ngazëllim, duke deklaruar,

"Ronaldo ndryshoi futbollin. Ai ishte ai që do të shikoje. Ti do ta shihje atë duke bërë driblime dhe do të mendoje: 'Kush e bënë këtë?' Ti do të shikoje mbrojtës që rrëzoheshin dhe ti ishe: 'Uou.' Golat që ai shënoi, në kohëra vendimtare. Ai shënote gola dhe ti ishe: 'Oh burr, kjo nuk është serioze.'"

— Lukaku duke folur me ESPN rreth idhullit të tij, Ronaldo.[129]

Duke i dhënë meritat legjendës braziliane si ndikimi i tij më madh kur ishte fëmijë, Lukaku shtoi: "Ai ndryshoi dimensionin e sulmuesve. Ai ishte i shpejtë, driblonte si një anësor, vraponte si një sprinter dhe ishte i forë si një dem."[129] Përkushtimi i tij ndaj Ronaldos është aq i madh saqë ai gjen kohë për të parë videot e tij në YouTube. Kur atij j'u tha se kishte disa karakteristika të përbashkëta me Ronaldon, Lukaku u përgjigj: "Të jem si Ronaldo? Ka vetëm një Ronaldo."[129]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukaku ka lindur në Antwerp të Belgjikës[130] nga prindër kongolezë.[131] Babai i tij, Roger Lukaku, ka luajtur futboll si profesionist dhe ka qënë lojtar i Zaires.[132] Ai ka një vëlla më të vogël, Jordan, i cili gjithashtu u formua si futbollist në akademinë e Anderlecht dhe aktualisht luan në Itali me Lazion.[133] Kushuriri i tij Boli Bolingoli-Mbombo luan si anësor i djathtë ose mbrojtës për klubin skocez Celtic.[134]

Lukaku ishte objekt i një seriali dokumentar televiziv i quajtur De School Van Lukaku (Shkolla e Lukakut) që transmetohej në kanalin holandez Eén. Ky serial shfaqte filmime të Lukakut në vitet e tij të adoleshencës dhe të shokëve të tij të klasës gjatë një viti në Institutin Saint-Guidon, një shkollë në Bruksel, ku futbollisti ishte pjesë gjatë kohës që ishte i angazhuar në akademinë e Anderlechtit.[135] Në vitin 2009, seriali vazhdoi me një udhëtim në Londër, duke vizituar stadiumin e Çelsit, Stamford Bridge. Lukaku tha në atë kohë: "Çfarë stadiumi. Nëse do të qaj një ditë në jetën ditë, do të jetë kur të luaj në këtë stadium. E dua Çelsin."[136] Përveç gjuhëve të tij amtare frëngjisht dhe holandisht, Lukaku flet rrjedhshëm anglisht, portugalisht, spanjisht dhe dialektin kongolez Swahili, si dhe kupton gjermanisht.[137]

Lukaku është praktikues i fesë katolike; ai kreu pelegrinazhin në Lourdes në vitin 2014.[138] Ai nuk pi alkohol.

Media dhe kontratat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lukaku ishte lojtari i parë i Premier Ligës që j'u bashkua agjensisë menaxhuese të Jay-Z, Roc Nation Sports.[139] Në vitin 2018, Lukaku firmosi një marrëveshje sponsorizimi rekord me kompaninë e veshjeve sportive Puma, një nga kompaninë më të mëdhaja.[140]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 17 shtator 2023[141]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Kupa e Ligës Evropa Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Anderlecht 2008–09 Liga Pro Belge 1 0 0 0 0 0 1 0
2009–10 33 15 1 0 11[a] 4 45 19
2010–11 37 16 2 0 11[b] 4 50 20
2011–12 2 2 2 2
Gjithsej 73 33 3 0 22 8 98 41
Chelsea 2011–12 Premier League 8 0 1 0 3 0 0 0 12 0
2013–14 2 0 0 0 1[c] 0 3 0
Gjithsej 10 0 1 0 3 0 0 0 1 0 15 0
West Bromwich Albion (huazim) 2012–13 Premier League 35 17 2 0 1 0 38 17
Everton (huazim) 2013–14 Premier League 31 15 1 1 1 0 33 16
Everton 2014–15 36 10 2 2 1 0 9[d] 8 48 20
2015–16 37 18 3 3 6 4 46 25
2016–17 37 25 1 1 1 0 39 26
Gjithsej 141 68 7 7 9 4 9 8 166 87
Manchester United 2017–18 Premier League 34 16 6 5 2 0 8[e] 5 1[c] 1 51 27
2018–19 32 12 3 1 1 0 9[e] 2 45 15
Gjithsej 66 28 9 6 3 0 17 7 1 1 96 42
Internazionale 2019–20 Serie A 36 23 4 2 11[f] 9 51 34
2020–21 36 24 3 2 5[e] 4 44 30
Gjithsej 72 47 7 4 16 13 95 64
Chelsea 2021–22 Premier League 26 8 6 3 4 0 6[e] 2 2[g] 2 44 15
Internazionale (huazim) 2022–23 Serie A 25 10 4 1 8[e] 3 0 0 37 14
Roma (huazim) 2023–24 Serie A 2 1 0 0 0 0 2 1
Gjithsej karriera 450 212 39 21 20 4 78 41 4 3 591 281
 1. ^ Një ndeshje në UEFA Ligën e Kampioneve, dhjetë ndeshje dhe katër gola në UEFA Ligën e Evropës
 2. ^ Tre ndeshje dhe tre gola në UEFA Ligën e Kampioneve, tetë ndeshje dhe një gol në UEFA Ligën e Evropës
 3. ^ a b Ndeshje në UEFA Super Kupë
 4. ^ Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës
 5. ^ a b c d e Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 6. ^ Pesë ndeshje dhe dy gola në UEFA Ligën e Kampioneve, dy ndeshje dhe dy gola në UEFA Ligën e Evropës
 7. ^ Të gjitha ndeshjet në FIFA Kupën e Botës për Klube

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 12 shtator 2023[142][143]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Belgjika 2010 8 2
2011 5 0
2012 5 1
2013 8 2
2014 11 6
2015 5 0
2016 14 11
2017 9 9
2018 14 14
2019 5 7
2020 5 5
2021 12 11
2022 3 0
2023 6 9
Gjithsej 110 77

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anderlecht[141]
Internazionale[141]
Chelsea[141]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belgjika

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Lukaku: Romelu Menama Lukaku Bolingoli: Player" [Lukaku: Romelu Menama Lukaku Bolingoli: Lojtar] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 3 qershor 2018.
 2. ^ "Romelu Lukaku" (në anglisht). Barry Hugman's Footballers. Marrë më 29 maj 2017.
 3. ^ "Romelu Lukaku: Overview" [Romelu Lukaku: Përmbledhje] (në anglisht). Premier League. Marrë më 21 dhjetor 2017.
 4. ^ "Lukaku te United, Chelsea hidhet në sulm për Moratën". Top-Channel.tv. 7 korrik 2017. Marrë më 9 gusht 2019.
 5. ^ "Duivels winnen geen zieltjes met krappe oefenzege, Lukaku topschutter aller tijden". m.live.sporza.be (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2017. Marrë më 9 gusht 2019.
 6. ^ "The Full Interview: Teenage Sensation Reveals All About His Life, Loves And His Footballing 'Gift From God'" [Intervista e plotë: Adoleshenti i zbulon të gjitha rreth jetës së tij, dashuritë dhe 'dhurata nga zoti' për futboll] (në anglisht). Goal.com. 17 janar 2011. Marrë më 20 janar 2011.
 7. ^ "Lukaku:"Je sais que je serai récompensé de mes efforts"" (në frëngjisht). FootGoal.net. 2 shtator 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 shtator 2009. Marrë më 17 nëntor 2010.
 8. ^ "Standard is opnieuw kampioen van België" (në holandisht). Sporza. 24 maj 2009. Marrë më 26 maj 2009.
 9. ^ Berend Scholten (2 mars 2010). "Lukaku fast-tracked to the top" (në anglisht). UEFA.com. Marrë më 6 mars 2010.
 10. ^ a b "Anderlecht's Romelu Lukaku punches his weight and some – aged only 16" [Romelu Lukaku i Anderlecht gjuan peshën e tij dhe disa – vetëm 16 vjeç] (në anglisht). The Guardian. 2 prill 2010. Marrë më 13 prill 2014.
 11. ^ "Chelsea striker Romelu Lukaku dreams of playing alongside his brother Jordan" [Sulmuesi i Çelsit Romelu Lukaku ëndërron të luaj sëbashku me vëllain e tij Jordan] (në anglisht). Goal.com. 28 gusht 2011. Marrë më 13 prill 2014.
 12. ^ "Chelsea betaalt 12 miljoen voor Lukaku (maar het kan oplopen tot 20 miljoen)" (në holandisht). Sportwereld. 12 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2012. Marrë më 12 gusht 2011.
 13. ^ "Chelsea 3–1 Norwich" (në anglisht). BBC Sport. 27 gusht 2011. Marrë më 29 dhjetor 2011.
 14. ^ Szczepanik, Nick (14 maj 2012). "Chelsea cruise against Blackburn Rovers ahead of Champions League final in Munich" [Çelsi lundron kundër Blackburn Rovers para finales së Ligës së Kampioneve në Mynih] (në anglisht). Londër: The Independent. Marrë më 14 maj 2012.
 15. ^ "Romelu Lukaku felt no joy at Chelsea's Champions League win" [Romelu Lukaku nuk ndjeu gëzim në fitimin e Ligës së Kampioneve nga Çelsi] (në anglisht). BBC Sport. 31 maj 2012. Marrë më 24 gusht 2012.
 16. ^ "Fulham in talks to loan Lukaku from rivals Chelsea" [Fulham në bisedime për të huazuar Lukakun nga rivalët e Çelsit] (në anglisht). Goal.com. 17 korrik 2012. Marrë më 24 gusht 2012.
 17. ^ "LUKAKU WEST BROM LOAN" [Lukaku huazohet te West Brom] (në anglisht). Chelsea F.C. 10 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2012. Marrë më 10 gusht 2012.
 18. ^ McNulty, Phil (18 gusht 2012). "West Brom 3–0 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 3 shtator 2013.
 19. ^ "West Brom 1–0 Reading" (në anglisht). BBC Sport. 22 shtator 2012. Marrë më 14 janar 2013.
 20. ^ "Sunderland 2 West Brom 4: Albion rewrite the history books as they go up to third" [Sunderland 2 West Brom 4: Albion rishkruan librat e historisë, ngjiten në vendin e tretë] (në anglisht). Daily Mail. 24 nëntor 2012. Marrë më 24 nëntor 2012.
 21. ^ "West Brom went third in the Premier League after recording four successive top-flight wins for the first time since 1980 with victory at Sunderland" [West Brom shkoi e treta në Premier Ligë pasi regjistroi katër fitore rresht në elitë për herë të parë që nga viti 1980 me një fitore ndaj Sunderlandit] (në anglisht). BBC Sport. 24 nëntor 2012. Marrë më 5 shkurt 2013.
 22. ^ "Reading 3–2 West Bromwich Albion" (në anglisht). ESPN FC. 12 janar 2013. Marrë më 10 gusht 2019.[lidhje e vdekur]
 23. ^ "I don't care what Chelsea are doing at the moment: Lukaku wants to stay at West Brom" [Nuk më intereson çfarë Çelsi po bën në këtë moment: Lukaku dëshiron të qëndrojë te West Brom] (në anglisht). Daily Mail. 14 janar 2013. Marrë më 10 gusht 2019.
 24. ^ "Romelu Lukaku believes he can become a legend at Chelsea" [Romelu Lukaku beson se ai mund të bëhet një legjendë te Çelsi] (në anglisht). Sky Sports. 5 shkurt 2013. Marrë më 10 gusht 2019.
 25. ^ "Gareth McAuley and Romelu Lukaku scored late goals as West Brom pinched a remarkable victory at Liverpool to end a sequence of six games without a win" [Gareth McAuley dhe Romelu Lukaku shënojnë gola në fund, West Brom arrin një fitore të jashtëzakonshme në Liverpool për t'i dhënë fund një vargu prej gjashtë ndeshjesh pa fitore] (në anglisht). BBC Sport. 11 shkurt 2013. Marrë më 10 gusht 2019.
 26. ^ "West Brom 2 Sunderland 1: Lukaku at the double as Baggies ease past Black Cats" [West Brom 2 Sunderland 1: Lukaku dopietë, Baggies kalojnë me lehtësi Macet e zeza] (në anglisht). Daily Mail. 23 shkurt 2013. Marrë më 10 gusht 2019.
 27. ^ "Romelu Lukaku continued his good form as West Brom beat Swansea to move up to seventh in the Premier League" [Romelu Lukaku vazhdon formën e tij të mirë, West Brom mposht Swansea për t'u ngjitur në vendin e shtatë në Premier Ligë] (në anglisht). BBC Sport. 9 mars 2013. Marrë më 10 gusht 2019.
 28. ^ "West Brom 5 Manchester United 5: Fergie's career ends with ten-goal thriller" [West Brom 5 Manchester United 5: Karriera e Fergiet mbyllet me ndeshje horror me dhjetë gola] (në anglisht). Daily Mail. 19 maj 2013. Marrë më 19 maj 2013.
 29. ^ "Manchester United share 10 goals with West Brom in Alex Ferguson's finale" [Manchester United ndan 10 gola me West Brom në finalen e Alex Ferguson] (në anglisht). The Guardian. 19 maj 2013. Marrë më 19 maj 2013.
 30. ^ "Will Romelu Lukaku come back to haunt West Bromwich Albion?" [A do të kthehet Romelu Lukaku për të gjuajtur West Bromwich Albion?] (në anglisht). Metro. 18 janar 2014. Marrë më 4 gusht 2014.
 31. ^ "Bayerni hakmerret ndaj Chelsa-s, fiton Superkupën". Oranews.tv. 31 gusht 2013. Marrë më 18 dhjetor 2018.
 32. ^ "Transfer deadline day: Everton sign James McCarthy and Romelu Lukaku, Lukaku scored on his debut after replacing Steven Naismith at half time" [Dita e fundit e transferimeve: Everton firmos me James McCarthy dhe Romelu Lukaku, Lukaku shënon në debutim pasi zëvëndësoi Steven Naismith në pjesën e parë] (në anglisht). Sky Sports. 3 shtator 2013. Marrë më 3 shtator 2013.
 33. ^ "West Ham 2–3 Everton" (në anglisht). BBC Sport. 21 shtator 2013. Marrë më 10 gusht 2019.
 34. ^ "Everton 3–2 Newcastle" (në anglisht). BBC Sport. 30 shtator 2013. Marrë më 7 tetor 2013.
 35. ^ "Manchester City 3–1 Everton" (në anglisht). BBC Sport. 5 tetor 2013. Marrë më 7 tetor 2013.
 36. ^ "Aston Villa 0–2 Everton" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 1 dhjetor 2013.
 37. ^ "Romelu Lukaku claims Everton's draw with Liverpool is the 'best derby' he has played in" [Romelu Lukaku deklaroi se barazimi i Evertonit me Liverpoolin ishte 'derbi më i mirë' në të cilën ai kishte luajtur] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 1 dhjetor 2013.
 38. ^ a b "The next 10 big things: Europe's top youngsters and stars of the future" [10 gjërat e ardhshme të mëdha: Të rinjë më të mirë të Evropës dhe yjet e së ardhmes] (në anglisht). The Guardian. 18 janar 2014. Marrë më 10 gusht 2019.
 39. ^ "Romelu Lukaku: Everton striker out for 'weeks rather than months'" [Romelu Lukaku: Sulmues jashtë për 'disa javë javë jo muaj'] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 29 janar 2013.
 40. ^ "Liverpool 4–0 Everton" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 29 janar 2014.
 41. ^ "Everton 1–0 West Ham" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 1 mars 2014.
 42. ^ "Everton 3–0 Arsenal" (në anglisht). BBC Sport. 6 prill 2014. Marrë më 13 prill 2014.
 43. ^ "Hull City 0–2 Everton" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 26 maj 2014.
 44. ^ "Magic Numbers: Roberto's Record-Breakers" [Numrat magjik: Rekordthyesit e Robertos] (në anglisht). Everton F.C. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2014. Marrë më 26 maj 2014.
 45. ^ "Romelu Lukaku: Everton sign Chelsea striker" (në anglisht). BBC Sport. 30 korrik 2014. Marrë më 27 qershor 2017.
 46. ^ "West Bromich Albion vs. Everton 0 – 2" (në anglisht). Soccerway. 13 shtator 2014. Marrë më 10 gusht 2019.
 47. ^ "BSC Young Boys 1–4 Everton" (në anglisht). BBC Sport. 30 korrik 2014. Marrë më 30 korrik 2014.
 48. ^ Ian Baker (26 shkurt 2015). "Everton 3–1 BSC Young Boys" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 27 shkurt 2015.
 49. ^ a b "Alan and Everton's Lukaku finish as top scorers" [Alan dhe Lukaku i Evertonit e mbyllin si shënuesit më të mirë] (në anglisht). UEFA. 27 maj 2015. Marrë më 27 maj 2015.
 50. ^ a b Aimee Lewis (15 gusht 2015). "Southampton 0–3 Everton" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 16 gusht 2015.
 51. ^ "Barnsley 3–5 Everton (AET)" (në anglisht). BBC Sport. 26 gusht 2015. Marrë më 27 gusht 2015.
 52. ^ "West Brom 2–3 Everton" (në anglisht). BBC Sport. 28 shtator 2015. Marrë më 4 tetor 2015.
 53. ^ "Everton 2–3 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. 4 tetor 2015. Marrë më 4 tetor 2015.
 54. ^ "Romelu Lukaku becomes fourth-youngest player to score 50 goals before turning 23 in Premier League history" [Romelu Lukaku bëhet lojtari i katërt më i ri që shënon 50 gola para se të mbushi 23 në historinë e Premier Ligës] (në anglisht). Daily Mail. 21 nëntor 2015. Marrë më 22 nëntor 2015.
 55. ^ "Everton 1–1 Crystal Palace: Romelu Lukaku secures point for hosts" [Everton 1–1 Crystal Palace: Romelu Lukaku i siguron një pikë vendasve] (në anglisht). Sky Sports. 7 dhjetor 2015. Marrë më 10 gusht 2019.
 56. ^ "Can Romelu Lukaku break Jamie Vardy's Premier League goalscoring record?" [A mundet Romelu Lukaku të thyej rekordin e shënimit të Jamie Vardy në Premier Ligë?] (në anglisht). The Irish Examiner. 12 dhjetor 2015. Marrë më 10 gusht 2019.
 57. ^ Graham Corking (19 dhjetor 2015). "Everton's Romelu Lukaku breaks a 61-year record after goal against Leicester" [Romelu Lukaku thyen një rekord 61-vjeçar pas golit kundër Leicester] (në anglisht). HITC Sport. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2018. Marrë më 10 gusht 2019.
 58. ^ "Record-breaking Lukaku happy to help team" [Rekordthyesi Lukaku i lumtur që ndihmoi ekipin] (në anglisht). NSNO. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2018. Marrë më 11 gusht 2019.
 59. ^ "Yakubu Ayegbeni – Everton Football Club" (në anglisht). Everton F.C. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2018. Marrë më 11 gusht 2019.
 60. ^ Kirkbride, Phil (1 mars 2016). "Aston Villa 1–3 Everton full-time report: Blues go into top half after cruise" (në anglisht). Liverpoolecho.co.uk. Marrë më 11 gusht 2019.
 61. ^ "Romelu Lukaku – Football Stats – Everton – Age 23" [Romelu Lukaku – Statistikat e Futbollit – Everton – Mosha 23] (në anglisht). Soccer Base. Marrë më 11 gusht 2019.
 62. ^ "Sunderland 0–3 Everton" (në anglisht). BBC Sport. 10 shtator 2016. Marrë më 11 gusht 2019.
 63. ^ "Everton 6 Bournemouth 3: Romelu Lukaku scores Toffees' fastest Premier League goal in Goodison rout" [Everton 6 Bournemouth 3: Romelu Lukaku shënon golin më të shpejtë në Premier Ligë për Toffees në goleadën e Goodison] (në anglisht). The Telegraph. 4 shkurt 2017. Marrë më 11 gusht 2019.
 64. ^ "Revealed: The 20 Premier League teams who have scored most hat-tricks in history of competition" [E zbuluar: 20 ekipet e Premier Ligës që kanë shënuar më shumë tregolësha në historinë e kompeticionit] (në anglisht). The Telegraph. 7 shkurt 2017. Marrë më 22 mars 2018.
 65. ^ "Everton 2–0 Sunderland: Romelu Lukaku equals club record in win" (në anglisht). Sky Sports. 25 shkurt 2017. Marrë më 11 gusht 2019.
 66. ^ "ROMELU LUKAKU: EVERTON'S LEADING PREMIER LEAGUE GOALSCORER" [Romelu Lukaku: Golashënuesi udhëheqës i Evertonit në Premier Ligë] (në anglisht). Liverpoolecho.co.uk. 7 mars 2017. Marrë më 11 gusht 2019.
 67. ^ "EFC Statto on Twitter" [Status i EFC në Twitter]. Everton F.C. (në anglisht). Twitter. Marrë më 11 gusht 2019.
 68. ^ Hafeez, Shamoon (19 mars 2017). "Premier League statistics: Arsenal, Mahrez, Vardy, Lukaku, Deeney" [Statistikat e Premier Ligës: Arsenal, Mahrez, Vardy, Lukaku, Deeney] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 21 mars 2017.
 69. ^ McNulty, Phil (14 mars 2017). "Romelu Lukaku: Everton striker rejects new contract at Goodison Park" [Romelu Lukaku: Sulmuesi i Evertonit refuzon kontratën e re te Goodison Park] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 21 mars 2017.
 70. ^ "Romelu Lukaku must respect Everton contract – Ronald Koeman" [Romelu Lukaku duhet të respektojë kontratën me Evertonin – Ronald Koeman] (në anglisht). BBC Sport. 16 mars 2017. Marrë më 21 mars 2017.
 71. ^ Gorst, Paul (15 prill 2017). "How Lukaku has made history in stunning Everton season" [Si ka bërë histori Lukaku në një sezon shtangës me Evertonin] (në anglisht). Liverpoolecho.co.uk. Marrë më 11 gusht 2019.
 72. ^ a b "PFA teams of the year: Chelsea and Tottenham dominate Premier League XI" [PFA ekipet e vitit: Çelsi dhe Tottenhami dominojnë XI të Premier Ligës] (në anglisht). BBC Sport. 20 prill 2017. Marrë më 6 maj 2018.
 73. ^ "Men's PFA Players' Player of the Year 2017" [Lojtari i Vitit i Lojtarëve PFA 2017] (në anglisht). The Professional Footballers Association. 13 prill 2017. Marrë më 11 gusht 2019.
 74. ^ "Men's PFA Young Player of the Year 2017" [PFA Lojtari i Ri i Vitit] (në anglisht). The Professional Footballers Association. 13 prill 2017. Marrë më 11 gusht 2019.
 75. ^ "United sign Romelu Lukaku" [United firmos me Romelu Lukakun]. ManUtd.com (në anglisht). Manchester United F.C. 10 korrik 2017. Marrë më 11 gusht 2019.
 76. ^ "Romelu Lukaku: Man Utd sign Everton striker for initial £75m" [Romelu Lukaku: Man Utd firmos me sulmuesin e Evertonit për shifrën fillestare 75m £] (në anglisht). BBC Sport. 10 korrik 2017. Marrë më 10 korrik 2017.
 77. ^ "Rooney to join Everton" [Rooney do të bashkohet me Evertonin]. ManUtd.com (në anglisht). Manchester United F.C. 10 korrik 2017. Marrë më 10 korrik 2017.
 78. ^ "Lukaku do ta ketë numrin 9 te United, ka marr leje nga Ibrahimovic". Telegrafi.com. 10 korrik 2017. Marrë më 11 gusht 2019.
 79. ^ Tuck, James (14 korrik 2017). "Lindelof and Lukaku shirt numbers revealed" [Zbulohet numrat e fanellës së Lindelof dhe Lukakut]. ManUtd.com (në anglisht). Manchester United F.C. Marrë më 15 korrik 2017.
 80. ^ "Superkupa e Europës/ Zidan mposht Mourinho-n, Reali fiton për herë të katërt trofeun (Video)". BalkanWeb.com. 8 gusht 2017. Marrë më 11 gusht 2019.
 81. ^ "Manchester United 4–0 West Ham United" (në anglisht). BBC Sport. 13 gusht 2017. Marrë më 13 gusht 2017.
 82. ^ "Lukaku joins exclusive club with debut double" [Lukaku i bashkohet klubit eksluziv me dopietë në debutim] (në anglisht). Premier League. 14 gusht 2017. Marrë më 15 gusht 2017.
 83. ^ "Everton fans unhappy with Romelu Lukaku's goal celebration" [Tifozët e Everton të pakënaqur me festimin e golit të Romelu Lukakut] (në anglisht). Liverpoolecho.co.uk. Marrë më 13 tetor 2018.
 84. ^ "Jose Mourinho says Romelu Lukaku's form amazing but Man Utd team-mates deserve credit too" [Jose Mourinho thotë se forma e Romelu Lukakut është fantastike por edhe shokët e skuadrës të Man Utd kanë meritë gjithashtu]. Sky Sports (në anglisht). 28 shtator 2017. Marrë më 29 shtator 2017.
 85. ^ Oscroft, Tim (25 shkurt 2018). "Manchester United 2–1 Chelsea" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 16 mars 2018.
 86. ^ Rodger, James (14 mars 2018). "Romelu Lukaku reacts to scoring his 200th goal as Manchester United exit Champions League" [Romelu Lukaku reagon për golin e tij të 200të me Manchester United që del nga Liga e Kampioneve]. Birmingham Mail (në anglisht). Marrë më 16 mars 2018.
 87. ^ Wright, Nick (31 mars 2018). "Romelu Lukaku's 100 Premier League goals in stats" [100 golat e Romelu Lukakut në Premier Ligë në statistika] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 31 mars 2018.
 88. ^ Chowdhury, Saj (30 dhjetor 2018). "Man Utd 4-1 Bournemouth: Ole Gunnar Solskjaer says he is not purely focused on attack" [Man Utd 4-1 Bournemouth: Ole Gunnar Solskjaer thotë se ai nuk është i përqëndruar tërësisht në sulm] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 12 mars 2019.
 89. ^ Johnston, Neil (2 janar 2019). "Newcastle United 0-2 Manchester United: Ole Gunnar Solskjaer wins fourth game from four" [Newcastle United 0-2 Manchester United: Ole Gunnar Solskjaer fiton ndeshjen e katërt nga katër] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 12 mars 2019.
 90. ^ Davis, Matt (5 janar 2019). "Manchester United 2-0 Reading in FA Cup third round" [Manchester United 2-0 Reading në raundin e tretë të Kupës FA] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 12 mars 2019.
 91. ^ Hafez, Shamoon (27 shkurt 2019). "Crystal Palace 1-3 Manchester United: Romelu Lukaku double helps visitors to victory" [Crystal Palace 1-3 Manchester United: Dopieta e Romelu Lukakut ndihmon vizitorët të fitojnë] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 12 mars 2019.
 92. ^ Johnston, Neil (2 mars 2019). "Manchester United 3-2 Southampton" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 12 mars 2019.
 93. ^ "United realizon mrekullinë historike, eliminon PSG-në falë VAR-it (VIDEO)". Ballkani.info. 6 mars 2019. Marrë më 11 gusht 2019.
 94. ^ "VIDEO/ Lukaku çmend tifozët e Interit, sulmuesi firmos për 5 vjet". BalkanWeb.com. 8 gusht 2019. Marrë më 11 gusht 2019.
 95. ^ "FOTO/ Lukaku vesh fanellën e Interit, belgu "godet" Ikardin". Panorama Sport. 9 gusht 2019. Marrë më 11 gusht 2019.
 96. ^ "VIDEO/ Interi i Kontes është magjepsës, "poker" Leçes. Brozo e Kandreva prodhojnë perla, shënon edhe Lukaku". Panorama Sport. 26 gusht 2019. Marrë më 26 gusht 2019.
 97. ^ "Inter vs. Lecce, all you need to know" [Inter vs. Lecce, të gjitha që duhet t'i dini]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 27 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 28 gusht 2019. Marrë më 28 gusht 2019.
 98. ^ "VIDEO/ Fitore e vuajtur në transfertë, Lautaro dhe Lukaku nderojnë Interin". Panorama Sport. 1 shtator 2019. Marrë më 6 shtator 2019.
 99. ^ "Lukaku reagon pas koreve raciste në ndeshjen me Kaljarin: Jemi në vitin 2019 dhe po kthehemi pas në kohë". Panorama Sport. 2 shtator 2019. Marrë më 6 shtator 2019.
 100. ^ "Romelu Lukaku est officiellement Diable Rouge" (në frëngjisht). DH.be. 24 shkurt 2010. Marrë më 17 nëntor 2010.
 101. ^ "Russia vs Belgium Player Ratings" [Rusia vs Belgjika Vlersimet e Lojtarëve] (në anglisht). Goal.com. 17 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2018. Marrë më 11 gusht 2019.
 102. ^ "Belgium 4–2 Netherlands: Mertens inspires impressive win for hosts" [Belgjika 4–2 Holanda: Mertens frymëzon fitore mbreslënë për vendasit] (në anglisht). Goal.com. 15 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2018. Marrë më 11 gusht 2019.
 103. ^ "Croatia 1 Belgium 2: Lukaku double secures World Cup qualification for Red Devils" [Kroacia 1 Belgjika 2: Dopieta e Lukakut i siguron kualifikimin në Kupën e Botës Djajve të Kuq] (në anglisht). Daily Mail. 11 tetor 2013. Marrë më 11 tetor 2013.
 104. ^ "Lista e Belgjikës, Adnani në Botëror". Telegrafi.com. 13 maj 2014. Marrë më 11 gusht 2019.
 105. ^ "Belgium 5–1 Luxembourg" (në anglisht). BBC Sport. 26 maj 2014. Marrë më 27 maj 2014.
 106. ^ "Debuut Bossut en Januzaj, én hattrick Lukaku zijn ongeldig" (në holandisht). Het Laatste Nieuws. 4 qershor 2014. Marrë më 4 qershor 2014.
 107. ^ "Lukaku and Hazard score in comfortable Belgium win over Sweden" [Lukaku dhe Hazard shënojnë në fitoren e rehatshme të Belgjikës ndaj Suedisë] (në anglisht). Yahoo Eurosport UK. 1 qershor 2014. Marrë më 1 qershor 2014.
 108. ^ Chowdhury, Saj (17 qershor 2014). "Belgium 2–1 Algeria" [Belgjika 2–1 Algjeria] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 22 qershor 2014.
 109. ^ "Belgjika mund Amerikën dhe kalon në çerekfinale". Panorama Sport. 2 korrik 2014. Marrë më 11 gusht 2019.
 110. ^ Gill, Kieran (29 mars 2016). "Portugal 2–1 Belgium: Romelu Lukaku heads home cross from brother Jordan after Cristiano Ronaldo and Nani strike for hosts" [Portugalia 1–1 Belgjika: Romelu Lukaku shënon me kokë pas krosit nga vëllai i tij Jordan pasi Cristiano Ronaldo dhe Nani shënojnë për vendasit] (në anglisht). Daily Mail. Marrë më 29 mars 2016.
 111. ^ "Euro 2016: Belgjika mund Irlandën 3-0". Radio Televezioni Shqiptar. 18 qershor 2016. Arkivuar nga origjinali më 30 gusht 2016. Marrë më 11 gusht 2019.
 112. ^ "Romelu Lukaku equals all-time Belgium goalscoring record" [Romelu Lukaku barazon rekordin golave tëe të gjitha kohërave të Belgjikës] (në anglisht). Sky Sports. 11 nëntor 2017. Marrë më 12 nëntor 2017.
 113. ^ "Manchester United striker Romelu Lukaku breaks Belgium goalscoring record at the age of 24" [Sulmuesi i Manchester United Romelu Lukaku thyen rekordin e golave të Belgjikës në moshën 24 vjeç] (në anglisht). Metro. 14 nëntor 2017. Marrë më 15 nëntor 2017.
 114. ^ "Alle Rode Duivels" (në holandisht). belgianfootball.be. Marrë më 17 nëntor 2017.
 115. ^ "FIFA doesn't recognise Romelu Lukaku all-time goals record for Belgium" [FIFA nuk e njeh rekordin e të gjitha kohërave të golave të Romelu Lukakut për Belgjikën] (në anglisht). ESPN FC. 15 nëntor 2017. Marrë më 16 nëntor 2017.
 116. ^ "Why FIFA does not recognise Romelu Lukaku as Belgium's all-time record goal scorer despite him netting his 31st" [Pse FIFA nuk e njeh Romelu Lukakun si golashënuesin më të mirë të të gjitha kohërave të Belgjikës pavarësisht se ai shënoi të 31tin e tij] (në anglisht). Mirror. 15 nëntor 2017. Marrë më 15 nëntor 2017.
 117. ^ "Romelu Lukaku becomes Belgium's all-time leading scorer in win vs. Egypt" [Romelu Lukaku bëhet kyre golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i Belgkikës në fitoren ndaj Egjiptit] (në anglisht). ESPN FC. 6 qershor 2018. Marrë më 8 qershor 2018.
 118. ^ "Belgjika tregon pretendimet që ndeshjen e parë, mposht thellë Panamanë (Video)" (në anglisht). BalkanWeb.com. 18 qershor 2018. Marrë më 11 gusht 2019.
 119. ^ "Belgjika me "5 yje" nxjerr Tunizinë jashtë Botërorit". Sot.com.al. 23 qershor 2018. Marrë më 11 gusht 2019.
 120. ^ "Red-hot Lukaku makes World Cup history for Belgium" [Lukaku bënë historinë në Kupën e Botës për Belgjikën] (në anglisht). Goal.com. 23 qershor 2018. Marrë më 23 qershor 2018.
 121. ^ a b "Luka Modric wins World Cup Golden Ball; Mbappe and Courtois also honoured" [Luka Modric fiton Topin e Artë të Kupës së Botës; nderohen gjithashtu edhe Mbappe me Courtois] (në anglisht). ESPN FC. 15 korrik 2018. Marrë më 15 korrik 2018.
 122. ^ Veysey, Wayne (6 gusht 2011). "Belgium international shares his dreams and ambitions and reveals his intention to learn from the Ivorian at Stamford Bridge" [Lojtari i Belgjikës ndan ëndërrat dhe ambiciet e tij dhe zbulon qëllim e tij të mësoj nga fildishtasi në Stamford Bridge] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 24 dhjetor 2014.
 123. ^ Wilson, Jonathan (28 shkurt 2019). "The Lukaku paradox: goals, moments of brilliance … and clumsiness" [Paradoksi Lukaku: golat, momentet gjeniale … dhe ngathtësia] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 31 korrik 2019.
 124. ^ Waldron, Travis (9 korrik 2018). "The World Cup's Most Brilliant Player Can Dominate Without Scoring" [Lojtari më gjenial i Kupës së Botës mund të dominojë pa shënuar] (në anglisht). The Huffington Post. Marrë më 31 korrik 2019.
 125. ^ "Ranking the 20 best players in the Premier League: September 2017" [Duke renditur 20 lojtarët më të mirë në Premier Ligë: Shtator 2017] (në anglisht). The Telegraph. 4 tetor 2017. Marrë më 31 korrik 2019.
 126. ^ Delaney, Miguel (11 mars 2019). "Arsenal vs Manchester United: Romelu Lukaku defies recent form to frustrate on big stage once again" [Arsenal vs Manchester United: Romelu Lukaku mohon formën së fundmi për të penguar në skenën e madhe sërisht] (në anglisht). The Independent. Marrë më 31 korrik 2019.
 127. ^ Jackson, Jamie (21 korrik 2017). "Romelu Lukaku no Messi but he'll thrive at Old Trafford, says Kevin De Bruyne" [Romelu Lukaku nuk është Messi por ai do shkëlqej në Old Trafford, thotë Kevin De Bruyne] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 31 korrik 2019.
 128. ^ "No goal, no problem as Mourinho hails Lukaku's work rate" [Ska gola, ska problem me Mourinhon që vlerson punën e Lukakut] (në anglisht). Marca. 27 nëntor 2017. Marrë më 31 korrik 2019.
 129. ^ a b c Smith, Rory (30 mars 2016). "Ronaldo deserves more credit as one of the game's greatest players" [Ronaldo meriton më shumë merita si një nga lojtarët më të mëdhenjë të lojës] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 25 gusht 2018.
 130. ^ "Romelu Lukaku" (në anglisht). ESPN FC. Arkivuar nga origjinali më 21 janar 2011. Marrë më 28 mars 2011.
 131. ^ ""World Cup 2018: Romelu Lukaku says some Belgians 'want to see me fail'" [Kupa e Botës 2018: Romelu Lukaku thotë se disa belgë 'duan që ta shohin atë të dështojë] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 25 shtator 2018.
 132. ^ "Menama Lukaku" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2012. Marrë më 6 gusht 2011.
 133. ^ "Lazio, è arrivato Jordan Lukaku: ora visite e firma – Calcio News 24" [Lazio, mbërrin Jordan Lukaku: tani vizitat dhe firma] (në anglisht). CalcioNews24. 21 korrik 2016. Marrë më 12 gusht 2019.
 134. ^ "Celtic delighted to sign Boli Bolingoli-Mbombo on four-year deal" [Celtic të kënaqur që kanë firmosur me Boli Bolingoli-Mbombo në një marrëveshje katër-vjeçare] (në anglisht). Celtic FC. 3 korrik 2019. Marrë më 4 korrik 2019.
 135. ^ "Is it true Romelu Lukaku starred in a documentary tv series about his schooldays?" [A është e vërtetë që Romelu Lukaku ishte pjesë e një seriali dokumentar televiziv rreth ditëve të tij të shkollës?]. Socqer.com (në anglisht). Marrë më 7 gusht 2011.
 136. ^ "Chelsea new signing Romelu Lukaku says move to Stamford Bridge is a dream come true" [Blerja e re e Çelsit Romelu Lukaku thotë se kalimi në Stamford Bridge ëështë një ëndërr e bërë realitet] (në anglisht). The Daily Telegraph. 8 gusht 2011. Marrë më 12 gusht 2019.
 137. ^ Lepkowski, Chris (24 gusht 2012). "West Brom feature: Chris Lepkowski talks to multi-lingual Romelu Lukaku about his life and career" [West Brom: Chris Lepkowski flet me multi-lingualin Romelu Lukakui rreth jetës dhe karrierës së tij] (në anglisht). Birmingham Mail. Marrë më 24 gusht 2016.
 138. ^ Bulman, May (27 korrik 2017). "Romelu Lukaku: British tabloids wrongly claim black Christian footballer is 'devout Muslim'" [Romelu Lukaku: Tabloidët francez deklaruan gabimisht që futbollisti i zi i krishter ishte një 'mysliman i devotshëm]. The Independent Online (në anglisht). Independent Digital News & Media. Marrë më 31 korrik 2017.
 139. ^ "ROMELU LUKAKU". Roc nation (në anglisht). 1 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2018. Marrë më 1 mars 2018.
 140. ^ "Manchester United's Romelu Lukaku signs record Puma sponsorship deal" [Romelu Lukaku i Manchester United firmos marrëveshje sponsorizimi rekord me Pumën] (në anglisht). ESPN FC. 19 qershor 2018. Marrë më 12 gusht 2019.
 141. ^ a b c d "Romelu Lukaku" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 22 janar 2018.
 142. ^ "Romelu Lukaku" (në anglisht). EU-Football.info. Marrë më 2 prill 2018.
 143. ^ "Romelu Lukaku" (në anglisht). Federata Mbretërore Belge e Futbollit. Marrë më 13 shtator 2017.
 144. ^ "Origi awarded Promising Talent honour" [Origi nderohet me çmimin Talenti Premtues] (në anglisht). Liverpool F.C. 16 dhjetor 2014. Marrë më 6 korrik 2017.
 145. ^ "'New Drogba' to snub Real Madrid" ['Drogba i ri' do të refuzojë Real Madridin] (në anglisht). Eurosport.com. 11 gusht 2010. Marrë më 6 korrik 2017.
 146. ^ "The Belgian Ebony Shoe 2014 goes to Standard Liège's Michy Batshuayi" [Këpuca Belge Ebony 2014 shkon te Michy Batshuayi i Standard Liège] (në anglisht). Benefoot. 6 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2016. Marrë më 27 tetor 2014.
 147. ^ a b "Barry Claims Awards Double" [Barry merr dy çmime] (në anglisht). Everton F.C. 15 maj 2016. Marrë më 10 korrik 2017.
 148. ^ "Romelu Lukaku: Overview" [Romelu Lukaku: Përmbledhje] (në anglisht). Premier League. Marrë më 29 shtator 2018.
 149. ^ a b "Rom Bags Double at Dixies" (në anglisht). Everton F.C. 9 maj 2017. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2017. Marrë më 10 korrik 2017.
 150. ^ "Man Utd striker Romelu Lukaku HAMMERS Kane, Morata and Aguero in PFA vote" [Sulmuesi i Man Utd Romelu Lukaku shkatërron Kane, Moratën dhe Agueron në votimin e PFA] (në anglisht). Manchester Evening News. Marrë më 4 tetor 2017.
 151. ^ "2016–2017 World 11: the Reserve Teams – FIFPro World Players' Union" (në anglisht). FIFPro.org. 23 tetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2019. Marrë më 23 tetor 2017.
 152. ^ "World 11: The Reserve Team for 2017-18" [11 e botës: Ekipi rezervë për 2017-18] (në anglisht). FIFPro.org. 24 shtator 2018. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 25 shtator 2018.
 153. ^ "Pirlo, Mazzone, Boniek in Hall of Fame" [Pirlo, Mazzone, Boniek në Hollin e Famës] (në anglisht). Football Italia. 5 shkurt 2020. Marrë më 7 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]