Kevin De Bruyne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kevin De Bruyne

De Bruyne me BelgjikënKupën e Botës 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKevin De Bruyne[1]
Datëlindja (1991-06-28) 28 qershor 1991 (32 vjeç)[2]
VendlindjaDrongen, Ghent, Belgjikë[3]
Gjatësia1.81 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Manchester City
Numri17
Karriera me të rinjtë
1997–1999KVV Drongen
1999–2005Gent
2005–2008Genk
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008–2012Genk97(16)
2012–2014Chelsea3(0)
2012–2013Werder Bremen (huazim)33(10)
2014–2015VfL Wolfsburg51(13)
2015–Manchester City241(65)
Karriera ndërkombëtare
2008–2009Belgjika U187(1)
2009–2010Belgjika U1910(1)
2010–2011Belgjika U212(0)
2010–Belgjika99(26)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 13 janar 2024
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 28 mars 2023

Kevin De Bruyne ([ˈkɛvɪn də ˈbrœynə]; lindur më 28 qershor 1991) është një futbollist profesionist belg i cili luan si mesfushor për klubin anglez Manchester City dhe kombëtaren belge. Ai njihet për talentin që ka, pasimet e shkëlqyera dhe driblimet, dhe konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë të botës dhe si një futbollist "i kompletuar".[4][5][6]

De Bruyne e nisi karrierën e tij te Genk, ku ai luajti rregullisht në sezonin 2010–11 ku ekipi fitoi Ligën Pro Belge. Në vitin 2012, ai kaloi te klubi anglez Çelsi, ku u aktivizua pak dhe më pas u dërgua në huazim te Werder Bremen. Ai firmosi me VfL Wolfsburg për 18 milion £ në vitin 2014. Gjatë kohës së tij te Worlfsburg, De Bruyne u bë një nga lojtarët më të mirë të Bundesligës, duke ndihmuar ekipin të fitonte kupën në sezonin 2014–15. Në verën e vitit 2015, ai kaloi te Manchester City për 54 milion £, duke u bërë transferimi më i shtrenjtë i klubit. Me Qytetarët ai ka fituar dy Premier Liga, katër Kupa të Ligës dhe një Kupë FA. Në sezonin 2017–18, ai ishte një nga lojtarët më të rëndësishëm të ekipit që arriti 100 pikë në Premier Ligë, duke u bërë të vetmit që e arrijnë këtë gjë. Në sezonin 2019–20, De Bruyne barazoi rekordin për numrin e asisteve në një sezon si dhe shpall Lojtari i Sezonit.

De Bruyne bëri debutimin e tij ndërkombëtar në vitin 2010 dhe që nga ajo kohë ka luajtur 74 ndeshje dhe ka shënuar 19 gola. Ai ishte pjesë e ekipit që arriti në çerek-finale të Kupës së Botës 2014 dhe Euro 2016. Ai gjithashtu luajti edhe në Kupën e Botës 2018, ku Belgjika u rendit në vendin e tretë pasi fitoi finalen e vogël ndaj Anglisë. Ai u emërua në Ekipin e Ëndërrave falë performancave të tij.

De Bruyne ka fituar disa trofe personal gjatë karrierës së tij; ai është shpallur Lojtari i Vitit i Bundesligës, Futbollisti i Vitit në Gjermani, Organizatori i Sezonit në Premier Ligë, Lojtari i Vitit i Manchester Cityt tre herë si dhe Sportisi Belg i Vitit. Përveç kësaj, ai është emëruar në UEFA Ekipin e Vitit dy herë, në Ekipin e UEFA Ligës së Kampioneve dy herë, në Ekipin e Vitit të IFFHS dy herë, në Njëmbëdhjetëshen e Botës të France Football si dhe në Ekipin e Vitit të Bundesligës.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Genk[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Bruyne e nisi karrierën e tij me klubin e qytetit të lindjes KVV Drongen në vitin 1997. Dy vite më pas, ai ju bashkua Gent kurse në vitin 2005 firmosi me Genk. Ai fillimisht luajti me akademinë, duke kaluar hap pas hapi të gjitha etapat. Në vitin 2008, ecuria e tij u shpërblye me provimin e tij në ekipin e parë.

De Bruyne bëri debutimin e tij zyrtar me Genk më 9 maj 2009 në humbjen 3–0 në transfertë kundër Charleroi.[7] Ai e fitoi vendin e titullar në sezonin e ardhshëm; më 7 shkurt 2010, ai shënoi golin e parë me klubin dhe të vetmin në fitoren minimale 1–0 kundër Standard Liège.[8] De Bruyne regjistroi pesë gola dhe 16 asiste në 32 ndeshje në Ligën Pro Belge gjatë sezonin 2010–11, të cilat ishin vendimtare për Genk që u shpall kampion për herë të tretë në histori.[9] Më 29 tetor 2011, De Bruyne shënoi tregolëshin e parë në karrierë në fitoren 5–4 të Genk kundër Club Brugge.[10] Më 28 janar të vitit të pasardhës, De Bruyne shënoi një dopietë në fitoren komode 5–0 kundër OH Leuven. Më 18 shkurt, De Bruyne shënoi golin e parë me Genk pas finalizimit të marrëveshjes për transferimin e tij te Çelsi në fitoren 2–1 në transfertë kundër Mons. Ai e mbylli sezonin duke shënuar në fitoren 3–1 kundër Gent; ai regjistroi tetë gola në 28 ndeshje në sezonin 2011–12.

Chelsea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Bruyne me Çelsin në vitin 2013.

Më 31 janar 2012, në ditën e fundit të merkatos dimërore, klubi i Premier Ligës Çelsi dhe Genk njoftuan transferimin e De Bruyne për një shifër të raportuar të ishte rreth 7 milion £.[11] Ai firmosi një kontratë pesë-vjeçare me klubin dhe do ta shpenzonte pjesën e mbetur të sezonit 2011–12 te Genk. I pyetur për këtë transferim, De Bruyne i tha uebfaqes së Çelsit: "Të vij te një ekip si Çelsi është një ëndërr e bërë realitet por tani më duhet të punojë shumë për të arritur nivelin e duhur."[12][13] Ai debutoi me Çelsin më 18 korrik në miqësoren e fituar 4–2 kundër ekipit amerikan Seattle Sounders.

Huazimi te Werder Bremen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 korrik 2012, Çelsi njoftoi se De Bruyne do të luante si i huazuar te Werder Bremeni në Bundesligë për sezonin 2012–13.[14] Ai shënoi golin e parë për Werderin më 15 shtator në humbjen 3–2 ndaj Hannover 96, duke mposhtur portierin me një gjuajtje nga 10 metra distancë pas një asisti nga Eljero Elia.[15][16] Ky gol u pasua nga një tjetër në ndeshjen e rradhës kundër VfB Stuttgart më 23 shtator.[17][18] Goli i tij i rradhës erdhi më 18 nëntor në fitoren 2–1 me përmbysje ndaj Fortuna Düsseldorf, pavarësisht se Werderi luajti me një lojtar më pak.[19][20]

Në ndeshjet e fundit të sezonit, De Bruyne pati një seri performancash të mira; ai fillimisht shënoi golin e vetëm të ekipit në humbjen 6–1 kundër Bayern München, e ndjekur nga një tjetër në barazimin 2–2 kundër TSG 1899 Hoffenheim,[21][22] dhe më pas nga një tjetër në barazimin 1–1 ndaj Eintracht Frankfurt, rezultat që i siguroi Werderit qëndrimin në Bundesligë.[23][24] Ai e mbylli sezonin me 10 gola në 33 ndeshje në Bundesligë, kurse në kupë u aktivizua vetëm një herë.

Rikthimi te Chelsea[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas periudhës së suksesshme te Werder Bremen, De Bruyne u lidh me një transferim në Bundesligë te Borussia Dortmund ose Bayer Leverkusen. Megjithatë, trajneri i sapoardhur në klub José Mourinho siguroi se lojtari ishte në planet e tij për të ardhmen, me belgun i cili u rikthye zyrtarisht në ekip më 1 korrik 2013.[25]

Më 22 korrik, De Bruyne dëmtoi gjurin në momentin kur shënoi golin e tij të parë me Çelsin në një ndeshje miqësore kundër Malajzisë XI.[26] Pavarësisht kësaj, ai u rikuperua në kohë për nisjen e sezonit të Premier Ligës, ku ai debutoi në ndeshjen hapëse kundër Hull Cityt, duke asistuar një nga golat e fitores 2–0.[27]

Wolfsburg[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2013–14[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 janar 2014, Wolfsburg siguroi kartonin e De Bruyne për 22 milion €.[28] Ai debutoi një javë më pas në një humbje 3–1 në kampionat ndaj Hannover 96.[29] Më 12 prill, De Bruyne regjistroi dy asiste në fitoren 4–1 kundër 1. FC Nürnberg.[30] Një javë më pas, ai shënoi golin e parë me Wolfsburgun në fitoren 3–1 në transfertë ndaj Hamburger SV.[31] Ai gjithashtu shënoi edhe në dy ndeshjet e fundit të kampionatit respektivisht ndaj VfB Stuttgart dhe Borussia Mönchengladbach, duke ndihmuar ekipin që ti fitonte të dyja.

Sezoni 2014–15[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Bruyne duke luajtur me Wolfsburg ndaj Arsenal në korrik 2015.

De Bruyne shënoi golin e parë për sezonin 2014–15 më 2 tetor në barazimin 1–1 kundër Lille në Ligën e Evropës; goli i tij erdhi me një gjuajtje në ajër nga jashtë zonës pas një largim të mbrojtësve kundërshtar.[32] Në ndeshjen e tretë në grupet e këtij kompeticioni, De Bruyne shënoi dy gola në një fitore 4–1 ndaj Krasnodar, duke i dhënë tre pikëshin e parë Wolfsburgut.[33] Më 30 janar 2015, ai shënoi një tjetër dopietë, këtë herë në fitoren 4–1 kundër Bayern München, duke i shkaktuar këtyre të fundit humbjen e parë në Bundesligë që nga prilli i vitit të kaluar.[34]

De Bruyne e nisi muajin mars në një formë fantastike, duke asistuar tre herë në fitoren 5–3 kundër ish klubit të tij Werder Bremen.[35] Njëmbëdhjetë ditë më pas, ai shënoi dy gola në fitoren 3–1 kundër Interit në ndeshjen e parë të raundit të 16-tave të Ligës së Evropës.[36] Në ndeshjen e rradhës në kampionat, De Bruyne shënoi dhe asistoi dy gola në fitoren 3–0 kundër SC Freiburg.[37]

Ai e mbylli sezonin me 10 gola dhe 20 asiste, duke vendosur një rekord të ri në Bundesligë për numrin e asisteve në një sezon. Wolfsburg e mbylli kampionatin në vendin e dytë dhe u kualifikua në UEFA Ligën e Kampioneve për sezonin 2015–16.[38] Më 30 maj, ai luajti si titullar dhe shënoi në finalen e kupës kundër Borussia Dortmund, me Wolfsburgun që fitoi 3–1 në Olympiastadion te Berlinit.[39] De Bruyne e mbylli sezonin 2014–15 me 16 gola dhe 28 asiste në të gjitha kompeticionet,[40] si dhe u shpall Futbollisti i Vitit në Gjermani.[41]

Sezoni 2015–16[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Bruyne e nisi sezonin e ri duke fituar DFL-Supercup 2015 kundër Bayern München, duke dhuruar asistin e golit të barazimit të shënuar nga Nicklas Bendtner në minutën e 89të, me Wolfsburgun që në fund fitoi nga gjuajtjet e penalltive.[42] Më 8 gusht, ai vazhdoi formën pozitive duke shënuar golin e parë të sezonit, të cilën e ndoqi me dy asiste të tjerë, në fitoren 4–1 ndaj Stuttgarter Kickers në raundin e parë të kupës.[43]

Në gusht, mes zërave për një transferim të tijin në Angli, De Bruyne deklaroi se ai nuk do ta detyronte klubin që ta shiste, por shtoi se nuk mund të qëndronte pasiv ndaj interesit të Manchester City. Ai tha: "Nëse vjen një ofertë, do ta dëgjoj rreth saj dhe për sa bëhet fjalë, por deri tani nuk kam dëgjuar asgjë... Unë nuk do iki në Angli vetëm për të provuar se mund të luaj atje. Nuk kam pse iki në Angli... Nëse iki atje për mua dhe familjen time është një zgjedhje e mirë. Ky është çelsi për mua."[44]

Më 10 gusht, u raportua se Manchester City kishte bërë një ofertë të dytë për De Bruyne e cila ishte 47 milion £. Drejtori sportiv i Wolfsburgut, Klaus Allofs, deklaroi se klubi do të luftonte për të mbajtur lojtarin, duke thënë: "Mendoj se disa klube të tjera kanë kthyer kokën e Kevinit... Disa shifra të mëdha po bëjnë punën dhe unë e kuptoj se pse ai po e lë gjithçka të hapur."[45]

Më 27 gusht, u raportua se Manchester City e kishte rritur ofertën, e cila tashmë ishte 58 milion £. Klaus Allofs tha se City i kishte ofruarn një rrogë "të jashtëzakonshme" lojtarit.[46]

Manchester City[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2015–16[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Bruyne në sezonin e tij të parë me Man Cityn.

Më 30 gusht 2015, Manchester City njoftoi transferimin e De Bruyne, i cili nënshkroi një kontratë gjashtë-vjeçare. Shuma e transferimit u raportua se ishte 55 milion £ (75 milion €), duke u bërë lojtari më i shtrenjtë në historinë e klubit si dhe transferimi i dytë më i shtrenjtë i futbollit britanik pas atij të argjentinasit Ángel Di María te Manchester United në vitin 2014.[47][48] Ai debutoi me ekipin në Premier Ligë më 12 shtator kundër Crystal Palace, duke zëvëndësuar të dëmtuarin Sergio Agüero në minutën e 25të.[49] Shtatë ditë më pas, ai shënoi golin e parë me klubin kundër West Ham United në një humbje 2–1.[50] Ai shënoi edhe në suksesin 4–1 kundër Sunderlandit në Kupën e Ligës më 22 shtator,[51] si dhe në humbjen 4–1 në Premier Ligë ndaj Tottenham Hotspur më 26 shtator.[52]

Më 2 tetor, De Bruyne u njoftua si një nga kandidatët e çmimit prestigjoz FIFA Topi i Artë, sëbashku me shokët e tij të ekipit Sergio Agüero dhe Yaya Touré.[53] Një ditë më pas, ai vazhdoi formën e mirë duke shënuar në fitoren tenistike 6–1 ndaj Newcastle United.[54] Më 20 tetor, ai ishte pjesë e listës së reduktuar me 23 lojtarë për Topin e Artë të publikuar nga FIFA.[55] Vetëm një ditë pas kësaj, De Bruyne shënoi golin e fitores në kohën shtesë kundër Seviles në Ligën e Kampioneve, duke e vendosur Cityn në vendin e dytë në grup, vetëm një pikë larg Juventusit të vendit të parë me tre ndeshje të mbetura.[56] Më 1 dhjetor, dopieta e tij ndihmoi ekipin të mposhte 4–1 Hull Cityn, një rezultat që i dërgoi në gjysëm-finalen e Kupës së Ligës.[57]

Më 27 janar 2016, De Bruyne shënoi një gol në fitoren 3–1 ndaj Evertonit në gjysëm-finalen e Kupës së Ligës, por në vijim pësoi një dëmtim në gjurin e djathtë që e mbajti jashtë fushave të lojës për rreth dy muaj.[58] Ai u rikthye në aksion më 2 prill në fitoren 4–0 ndaj BournemouthDean Court, duke shënuar golin e dytë të ekipit në minutën e 20të.[59] Katër ditë më pas, De Bruyne shënoi golin e parë në barazimin 2–2 kundër Paris Saint-Germain në ndeshjen e parë të çerek-finales së Ligës së Kampioneve në Parc des Princes.[60] Ai shënoi golin e vetëm në ndeshjen e kthimit, duke i dhënë Cityt fitoren 1–0 dhe kalimin në gjysëm-finale për herë të parë në historinë e klubit. Mark Ogden i The Independent, shkruajti në lidhje me golin e De Bruyne duke thënë: "Ishte një gol shtangës nga belgu, i cili bëri një prekje për të kontrolluar topin para se të mposhte portierin Kevin Trapp me një gjuajtje me hark në hyrje të zonës."[61]

Sezoni 2016–17[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 shtator 2016, De Bruyne shënoi dhe asistoi në derbin e parë sezonal të Manchesterit ku ekipi i mposhti 2–1 rivalët e United kurse ai u shpall lojtari i ndeshjes.[62] Ai u shpall lojtari më i mirë edhe në fitoren 4–0 kundër Bournemouth shtatë ditë më pas, duke asistuar dhe shënuar sërisht si dhe duke marrë pjesë në aksionet e dy golave të tjerë.[63] Pas ndeshjeve të kombëtareve, Manchesteri barazoi në ndeshjen e rradhës kundër Evertonit më 15 tetor; Agüero dhe De Bruyne humbën secili nga një penallti para se Nolito të hynte në fushë si zëvëndësues për të shënuar, me Cityn që barazoi 1–1.[64] Më 1 nëntor, De Bruyne shënoi me goditje të lirë në fitoren 3–1 në shtëpi kundër Barcelonës, duke regjistruar golin e parë në Ligën e Kampioneve për këtë sezon.[65] Më 21 janar 2017, De Bruyne dhuroi një tjetër performancë pozitive në barazimin 2–2 në shtëpi ndaj Tottenham Hotspur, duke shënuar dhe asistuar golin e Leroy Sanés; ai u zgjodh sërisht lojtari i ndeshjes.[66] Më 27 mars, De Bruyne u dallua sërisht për performancën e tij në barazimin 1–1 kundër LiverpoolitEtihad Stadium, duke asistuar golin e Agüeros.[67] Ai e mbylli sezonin e dytë në Angli me 49 ndeshje në të gjitha kompeticionet, duke shënuar 7 gola, përfshirë 6 në Premier Ligë.[68]

Sezoni 2017–18[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Bruyne gjatë një seance stërvitore para-sezonale, korrik 2017.

De Bruyne regjistroi asistët e parë të sezonit më 9 shtator 2017 në fitoren 5–0 në shtëpi ndaj Liverpool.[69] Ai asistoi sërisht në ndeshjen e rradhës në kampionat ku City regjistroi një fitore tjetër madhore 6–0, këtë herë ndaj Watford.[70] Goli i tij i parë për sezonin 2017–18 erdhi më 26 shtator në fitoren 2–0 kundër Shakhtar Donetsk në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve.[71] Vetëm katër ditë më pas ai shënoi edhe golin e parë në Premier Ligë për këtë sezon, duke i dhënë ekipit të tij një fitore minimale 1–0 kundër Çelsit në Stamford Bridge.[72]

Më 13 dhjetor, De Bruyne shënoi një nga golat e fitores 4–0 ndaj Swansea City, duke ndihmuar ekipin të fitonte ndeshjen e 15të rresht në Premier Ligë.[73] Vetëm tre ditë më pas, ai ishte sërisht në listën e shënuesve, duke shënuar në fitoren 3–1 kundër Tottenham Hotspur; ai mori lëvdatat e trajnerit Pep Guardiola pas përfundimit të ndeshjes, i cili tha se De Bruyne "po ndihmon klubin të bëhet një institucion më i mirë."[74] Në ndeshjen e fundit për vitin 2017, De Bruyne asistoi golin e Sterling në fitoren minimale 1–0 ndaj Newcastle United.[75] Ai e nisi vitin e ri duke shënuar në fitoren 2–1 kundër Bristol City në ndeshjen e parë të gjysëm-finales së Kupës EFL.[76] Më 22 janar 2018, De Bruyne firmosi një kontratë të re me klubin deri në qershor 2023.[77] Një ditë më pas, në ndeshjen e kthimit të gjysëm-finales së Kupës EFL kundër Britos Cityt, ai shënoi golin e tretë të fitores 3–2 duke ndihmuar Cityn të arrinte në finale me rezultatin e përgjithshëm 5–3.[78]

Më 10 shkurt, De Bruyne dhuroi tre asiste, dy për Agüeron dhe një Sterling, në fitoren 5–1 ndaj Leicester Cityt, duke arritur në kuotën e 14 asisteve sezonal.[79] Pesëmbëdhjetë ditë më pas, ai fitoi trofeun e parë të sezonit, Kupën EFL, me Cityn që mposhti 3–0 Arsenalin; ky ishte trofeu i parë nën drejtimin e trajnerit Pep Guardiola.[80] Më 13 maj, në ndeshjen e fundit të kampionatit, De Bruyne asistoi golin e fitores të shënuar nga Gabriel Jesus kundër Southampton, duke bërë që City të fitonte titullin me 100 pikë, duke u bërë ekipi i parë që e arrin këtë gjë; ai u shpall lojtari i ndeshjes nga BBC.[81] Ai e mbylli kampionatin me 16 asiste, duke fituar edicionin e parë të çmimit "Organizatori i Sezonit në Premier Ligë".[82] Ai gjithashtu u zgjodh në PFA Ekipin e Vitit si dhe u votua Lojtari i Sezonit i Manchester Cityt.[83][84][85]

Sezoni 2018–19[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Bruyne gjatë Derbit të ManchesteritOld Trafford, 10 dhjetor 2017.

Më 15 gusht 2018, De Bruyne pësoi një dëmtim në gju gjatë një seance stërvitore, duke bërë që disa uebfaqe të raportinin se ai nuk do të luante për të paktën tre muaj.[86] Dy ditë më pas, Manchester City konfirmoi se lojtari kishte pësuar një dëmtim në ligamentin kolateral të gjurit të djathtë, e cila nuk kishte nevojë për operacion, por që do ta mbante jashtë fushave për tre muaj.[87][88][89] Menjëherë pasi u rikthye në aksion në tetor, De Bruyne pësoi një tjetër dëmtim në ligamentin e gjurit në ndeshjen e raundit të katërt të Kupës FA ndaj Fulham. Ky dëmtim sipas parashikimeve pritej ta mbante jashtë fushave për 5–6 javë,[90] por ai u rikthye në stërvitje pas vetëm 3 javësh.[91] Më 18 maj 2019, De Bruyne u aktivizua si zëvëndësues në finalen e Kupës FA, duke asistuar golin e tretë dhe duke asistuar edhe dy të tjerë që Cityn që arriti një fitore 6–0 ndaj Watford; me këtë sukses, City u bë klubi i parë anglez që fiton tripletën e trofeve vendor.[92][93] Ai u shpall lojtari i ndeshjes për performancën e tij.[93]

Sezoni 2019–20[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 dhjetor 2019, De Bruyne shënoi dy gola në fitoren 3–0 në transfertë kundër Arsenalit në Premier Ligë.[94] Goli i tij i 50të në të gjitha kompeticionet me klubin erdhi më 26 shkurt 2020 me penallti në fitoren 2–1 me përmbysje kundër Real MadriditSantiago Bernabéu në ndeshjen e parë të raundit të 16-tave të Ligës së Kampioneve.[95]

Në ndeshjen e javës së fundit të Premier Ligës, City mposhti Norwich Cityn 5–0 në shtëpi; De Bruyne shënoi dy gola si dhe regjistroi asistin e 20të sezonal, duke barazuar rekordin e Thierry Henrys për numrin e asisteve në një sezon. Ai gjithashtu fitoi çmimin "Organizatori i Sezonit në Premier Ligë" për herë të dytë në karrierë.[96][97] Ai u bë lojtari i parë që arrin 20 asiste në një sezon në dy nga pesë ligat kryesore të Evropës.[98]

Në përfundim të sezonit De Bruyne u shpall Lojtari i Sezonit në Premier Ligë pasi kishte shënuar 13 gola, kishte asistuar 20 dhe kishte krijuar 104 mundësi për gol me lojë të hapur. Kjo statistikë e fundit e bëri atë lojtarin e parë që krijon më shumë raste për gol në një sezon që nga viti 2005.[99]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Bruyne në aksion me Belgjikës kundër Shba-së, 30 maj 2013.

De Bruyne ka luajtur me ekipet nën-18, -19 dhe -21. Ai debutoi me kombëtaren e parë më 11 gusht 2010 në një ndeshje miqësore ndaj FinlandësTurqi; ndeshja u mbyll me fitoren e Finlandës 1–0.[100] Para se të debutonte me kombëtaren e parë, De Bruyne kishte mundësi të përfaqsonte Burunin, e cila ishte vendlindja e gjyshes së tij.[101]

De Bruyne fitoi vendin në formacionin titullar gjatë fushatës kualifikuese të Belgjikës për Kupën e Botës 2014; ai regjistroi katër gola në grup me Belgjikën e cila u kualifikua në një turnament madhor për herë të parë pas 12 vitesh.[102] Më 13 maj 2014, ai ishte një nga 23 lojtarët që do të luanin në finalet e turnamentit.[103] Në ndeshjen e parë të Belgjikës në fazën e grupeve kundër AlgjerisëBelo Horizonte, De Bruyne asistoi golin e barazimit të përkohshëm të shënuar nga Marouane Fellaini me Belgjikën që fitoi 2–1; ai zgjodh lojtari i ndeshjes nga FIFA.[104][105] Në raundin e 16-tave, ai shënoi në kohën shtesë të fitores 2–1 kundër Shteteve të Bashkuara.[106]

Më 10 tetor 2014, De Bruyne shënoi dy gola në fitoren 6–0 ndaj Andorrëskualifikueset e UEFA Euro 2016, e cila barazoi fitoren rekord në një ndeshje kualifikuese të vendosur në vitin 1986.[107][108] Më 3 shtator 2015, De Bruyne shënoi golin e tretë në kualifikuese në fitoren 3–1 ndaj Bosnje dhe Hercegovinës.[109] Një muaj më vonë, ai shënoi në suksesin 4–1 kundër Andorrës në transfertë, duke ndihmuar Belgjikën të kualifikoheshe në finalet e turnamentit.[110] Në ndeshjen e fundit të grupit, De Bruyne shënoi të dytin e fitores 3–1 kundër Izraelit, duke i dhënë Belgjikës vendin e parë në Grupin B; De Bruyne dhe Hazard ishin golashënuesit më të mirë të Belgjikës me nga 5 gola secili.[111] Ai ishte pjesë e listës përfundimtare me 23 lojtarë të Belgjikës për turnamentin që u luajt në Francë.[112] Më 18 qershor, De Bruyne u lavdërua për performancën e tij në fitoren 3–0 kundër Republikës së Irlandës në fazën e grupeve.[113] Tetë ditë më vonë, ai u zgjodh lojtari i ndeshjes nga BBC për performancën e tij në fitoren 4–0 kundër Hungarisë në raundin e 16-tave, ku ai asistoi dy herë.[114]

De Bruyne duke festuar golin e tij kundër Brazilit në FIFA Kupën e Botës 2018.

Dy vite më pas, De Bruyne u zgjodh për të luajtur në FIFA Kupën e Botës 2018Rusi.[115] Në ndeshjen e parë të fazës së grupeve kundër ekipit debutues Panama, De Bruyne asistoi Romelu Lukakun me Belgjikën që fitoi pastër 3–0.[116] Ai regjistroi golin e parë në turnament më 6 korrik në fitoren 2–1 kundër Brazilit në cerek-finale; ai mposhti portierin kundër me një gjuajtje të saktë nga jashtë zone dhe u zgjodh lojtari më i mirë pas përfundimit të ndeshjes.[117][118] Në gjysëm-finale, Belgjika u mposht 1–0 nga Franca, e cila në fund fitoi turnamentin.[119] Më 14 korrik, Belgjika regjistroi një fitore 2–0 ndaj Anglisë në finalen e vogël, duke e mbyllur turnamentin në vendin e tretë.[120]

Profili i lojtarit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Bruyne konsiderohet gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë të botës,[121][122][123][124][125] dhe është përshkruar shpesh si një lojtar "i kompletuar".[126][127][128] Ai është një lojtar i shkathtët dhe shumë i talentuar i cili luan zakonisht si mesfushor qëndror ose sulmues, por mund të luajë edhe në pozicione të tjera, si anësor ose sulmues i dytë; në disa raste më të rralla, ai ka luajtur edhe në rolin e mesfushorit të tërhequr. De Bruyne konsiderohet nga shumë specialist futbolli si një organizator i kompletuar i kohërave moderne, kjo falë teknikës, atleticizmit, angazhimit në fushë pa top, vizionit, krosimeve të sakta, rrezes së gjerë të pasimit dhe gjuajtjeve të sakta nga distanca me të dyja këmbët.[129][130][131][126][132][133][134]

De Bruyne nuk ka shpejtësi, forcë fizike ose aftësi në duelet ajërore,[135] por megjithatë ka elegancë dhe shpejtësi kur është nën zotërimin e topit; kur ka topin, ai tregon aftësitë e shkëlqyera dribluese, duke i konbinuar me pozicionimin e saktë, inteligjencën taktike, lëvizjet dhe me stilin e lojës direkt. De Bruyne gjithashtu shquhet për inkursionet e tij përpara kur është me topin në këmbë, duke shfryëzuar hapsirat e lëna nga mbrojtjet kundërshtare, që i mundëson atij të krijojë mundësi për gol për shokët e ekipit ose për vete dhe e bënë atë një lojtar të rrezikshëm në kundër-sulme.[135][136][137][138] Përveç aftësive të tij krijuese,[135] De Bruyne është gjithashtu i aftë të shënojë gola duke bërë vrapime pa top nga mbrapa drejt zonës kundërshtare,[139] si dhe është një ekzekutues i saktë i goditjeve të lira.[135][140] Ai u rendit si futbollisti i katërt më i mirë në botë nga The Guardian për vitin 2017,[141] si dhe i dymbëdhjeti për vitin 2019.[142]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

De Bruyne në Samsung Showroom, gjatë vizitës së kombëtares belge.

Mamaja e De Bruyne është belge,[143] e cila ka lindur në Burundi dhe ka jetuar për dy vite në Bregun e Fildishtë.[144] Ai ka lindur në Drongen, një nënkomunë e qytetit të Ghent e cila ndodhet në Flanders.[145][146] Në këtë zonë flitet gjuha holandeze. Përveç kësaj gjuhe, De Bruyne flet rrjedhshëm gjuhën franceze, angleze dhe gjermane.[147][148]

Që nga viti 2014 De Bruyne ka qënë në një marrëdhënje me Michèle Lacroix.[149] Ai u bë baba për herë të parë më 10 mars 2016 pas lindjes së Mason Milian De Bruyne.[150] Më 31 tetor 2018, lindi dhe djali i tyre i dytë, i quajtur Rome De Bruyne.[151] De Bruyne dhe Michèle u martuan në qershor 2017.[152]

Në tetor 2014, ai nxorri autobiografinë e tij të quajtur Keep It Simple, e cila u publikua nga Borgerhoff & Lamberigts.[153]

De Bruyne ishte një ambasador i Lojërave olimpike për personat me aftësi të kufiziuara 2014, e cila u mbajt në Antwerp në Belgjikë. Ai ishte pjesë e një reklame që shkaktoi polemika, të cilën ai e postoi në faqen e tij në Instagram. Duke shpalosur sloganin në gjuhën holandeze: "A do të ishte tifozi im nëse do të ngjaja kështu?", ku shfaqej vetë ai si një person me sindromën down.[154]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 15 gusht 2020[155][156]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Kupa e Ligës Evropa Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Genk 2008–09 Divizioni i Parë Belg 2 0 0 0 2 0
2009–10 Liga Pro Belge 35 3 2 0 2[a] 0 1[b] 0 40 3
2010–11 32 5 0 0 3[a] 1 0 0 35 6
2011–12 28 8 1 0 6[c] 0 1[b] 0 36 8
Gjithsej 97 16 3 0 11 1 2 0 113 17
Werder Bremen (huazim) 2012–13 Bundesliga 33 10 1 0 34 10
Chelsea 2013–14 Premier League 3 0 0 0 3 0 3[c] 0 9 0
Wolfsburg 2013–14 Bundesliga 16 3 2 0 18 3
2014–15 34 10 6 1 11[a] 5 51 16
2015–16 1 0 1 1 1[d] 0 3 1
Gjithsej 51 13 9 2 11 5 1 0 72 20
Manchester City 2015–16 Premier League 25 7 1 1 5 5 10[c] 3 41 16
2016–17 36 6 5 0 1 0 7[c] 1 49 7
2017–18 37 8 3 1 4 2 8[c] 1 52 12
2018–19 19 2 4 2 5 2 4[c] 0 0 0 32 6
2019–20 35 13 2 1 3 0 7[c] 2 1[e] 0 48 16
Gjithsej 152 36 15 5 18 9 34 7 1 0 222 57
Gjithsej karriera 336 75 28 7 21 9 59 13 4 0 450 104
 1. ^ a b c Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës
 2. ^ a b Ndeshje në Superkupën e Belgjikës
 3. ^ a b c d e f g Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Kampioneve
 4. ^ Ndeshje në DFL-Supercup
 5. ^ Ndeshje në FA Community Shield

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 19 nëntor 2019[157]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Belgjika[note 1] 2010 1 0
2011 1 0
2012 6 1
2013 11 3
2014 11 4
2015 8 4
2016 12 1
2017 8 0
2018 10 2
2019 6 4
Gjithsej 74 19

Golat me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 19 nëntor 2019. Rezultatet e Belgjikës të listuara të parat, kolonat e golave tregojnë rezultatin pas çdo goli të shënuar nga De Bruyne.[158]
Golat me kombëtaren sipas datës, vendit, ndeshjes, kundërshtarit, rezultatit dhe kompeticionit
Nr. Data Vendi Ndsh Kundërshtari Goli Rezultati Kompeticioni
1 12 tetor 2012 Stadiumi i Crvena Zvezda, Beograd, Serbi 6 Flamuri Serbia 2–0 3–0 Kualifikueset e FIFA Kupës së Botës 2014
2 22 mars 2013 Philip II Arena, Shkup, Maqedoni 10 Flamuri Maqedonia 1–0 2–0
3 7 qershor 2013 Stadiumi i Mbretit Baudouin, Bruksel, Belgjikë 13 Flamuri Serbia 1–0 2–1
4 15 tetor 2013 17 Flamuri Uellsi 1–0 1–1
5 26 maj 2014 Cristal Arena, Genk, Begjikë 21 Flamuri Luksemburgu[N] 5–1 5–1 Ndeshje miqësore
6 1 korrik 2014 Arena Fonte Nova, Salvador, Brazil 25 Flamuri Shtetet e Bashkuara 1–0 2–1 FIFA Kupa e Botës 2014
7 10 tetor 2014 Stadiumi i Mbretit Baudouin, Bruksel, Bekgjikë 28 Flamuri Andorra 1–0 6–0 Kualifikueset e UEFA Euro 2016
8 2–0
9 3 shtator 2015 34 Flamuri Bosnja dhe Hercegovina 2–1 3–1
10 10 tetor 2015 Estadi Nacional, Andorra la Vella, Andorra 36 Flamuri Andorra 2–0 4–1
11 13 tetor 2015 Stadiumi i Mbretit Baudouin, Bruksel, Bekgjikë 37 Flamuri Izraeli 2–0 3–1
12 13 nëntor 2015 38 Flamuri Italia 2–1 3–1 Ndeshje miqësore
13 28 maj 2016 Stade de Genève, Lancy, Zvicër 39 Flamuri Zvicra 2–1 2–1
14 27 mars 2018 Stadiumi i Mbretit Baudouin, Bruksel, Bekgjikë 59 Flamuri Arabia Saudite 4–0 4–0
15 6 korrik 2018 Kazan Arena, Kazan, Rusi 66 Flamuri Brazili 2–0 2–1 FIFA Kupa e Botës 2018
16 11 qershor 2019 Stadiumi i Mbretit Baudouin, Bruksel, Bekgjikë 70 Flamuri Skocia 3–0 3–0 Kualifikueset e UEFA Euro 2020
17 9 shtator 2019 Hampden Park, Glasgou, Skoci 72 4–0 4–0
18 19 nëntor 2019 Stadiumi i Mbretit Baudouin, Bruksel, Bekgjikë 74 Flamuri Qipro 2–1 6–1
19 3–1

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Genk[155]
VfL Wolfsburg[155]
Manchester City[155]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ndeshjet e De Bruyne kundër Rumanisë më 14 nëntor 2012 kundër Luksemburgut (përfshirë një gol të shënuar) më 26 maj 2014, dhe kundër Republikës Çeke më 5 qershor 2017 janë llogaritur nga Federata Belge e Futbollit por nuk njihen zyrtarisht nga FIFA për tejkalim të numrit të zëvëndësimeve të lejuara sipas rregullores.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Updated squads for 2017/18 Premier League confirmed" [Konfirmohen ekipet për Premier Ligën 2017/18] (në anglisht). Premier League. 2 shkurt 2018. Marrë më 12 shkurt 2018.
 2. ^ "FIFA World Cup Russia 2018: List of players: Belgium" [FIFA Kupa e Botës Rusi 2018: Lista e lojtarëve: Belgjika] (PDF) (në anglisht). FIFA. 15 korrik 2018. fq. 3. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 30 korrik 2018. Marrë më 11 qershor 2019.
 3. ^ "Kevin De Bruyne" (në anglisht). World Football. Marrë më 11 qershor 2019.
 4. ^ "10 Best Belgian Soccer Players of All Time". Soccer Mavericks (në anglisht). Marrë më 2 janar 2024.
 5. ^ "Pep Guardiola Believes Kevin De Bruyne Is The World's Best Midfielder" (në anglisht). Sports Illustrated. 28 korrik 2022. Marrë më 16 shtator 2022.
 6. ^ "Kevin De Bruyne Voted Second In UEFA Men's Player Of The Year Award" (në anglisht). Sports Illustrated. 25 gusht 2022. Marrë më 16 shtator 2022.
 7. ^ "Charleroi 3–0 Genk" (në anglisht). The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2012. Marrë më 27 maj 2011.
 8. ^ "Genk 1–0 Standard Liege" (në anglisht). The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2012. Marrë më 27 maj 2011.
 9. ^ "Genk clinch third Belgian title with Liege draw" [Genk vulos titullin e tretë belg pas barazimit me Liege] (në anglisht). Reuters. 17 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2012. Marrë më 27 maj 2011.
 10. ^ "Kevin De Bruyne (3) stars as Genk win 5–4 at Club Brugge" [Kevin De Bruyne (3) shkëlqen, Genk fiton 5–4 në Club Brugge]. 101greatgoals.com (në anglisht). 29 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2018. Marrë më 17 gusht 2020.
 11. ^ Graeme Bailey (31 janar 2012). "Genk confirm De Bruyne sale" [Genk konfirmon shitjen e De Bruyne] (në anglisht). Sky Sport. Marrë më 31 janar 2012.
 12. ^ "Kevin becomes a blue" [Kevin bëhet blu]. chelseafc.com (në anglisht). Chelsea F.C. 31 janar 2012. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2013. Marrë më 7 korrik 2014.
 13. ^ "Chelsea sign Kevin De Bruyne from Genk" [Çelsi firmos me De Bruyne nga Genk] (në anglisht). BBC Sport. 31 janar 2012. Marrë më 31 janar 2012.
 14. ^ "Chelsea's Kevin De Bruyne joins Werder Bremen on season-long loan" [Kevin De Bruyne i Çelsit i bashkohet Werder Bremenit në huazim për një sezon] (në anglisht). The Guardian. 31 korrik 2012. Marrë më 18 gusht 2020.
 15. ^ "Hannover 96 3–2 Werder Bremen" (në anglisht). ESPN FC. 15 shtator 2012. Marrë më 7 korrik 2014.
 16. ^ "Huszti is hero and villain" [Huszti është hero dhe armik] (në anglisht). Sky Sports. 15 shtator 2012. Marrë më 7 korrik 2014.
 17. ^ "Werder Bremen 2–2 VfB Stuttgart" (në anglisht). ESPN FC. 23 shtator 2012. Marrë më 7 korrik 2014.
 18. ^ "Honours even at Weser Stadion" [Barazim në Weser Stadion] (në anglisht). Sky Sports. 23 shtator 2012. Marrë më 7 korrik 2014.
 19. ^ "Werder Bremen 2–1 Fortuna Düsseldorf" (në anglisht). ESPN FC. 18 nëntor 2012. Marrë më 7 korrik 2014.
 20. ^ "Winning start for Schaaf" [Nisje me fitore për Schaaf] (në anglisht). Sky Sports. 19 nëntor 2012. Marrë më 7 korrik 2014.
 21. ^ "Werder Bremen 2–2 TSG Hoffenheim" (në anglisht). ESPN FC. 4 maj 2013. Marrë më 18 gusht 2020.
 22. ^ "Hoffenheim fight back to draw" [Hoffenheim lufton dhe merr një barazim] (në anglisht). Sky Sports. 4 maj 2013. Marrë më 7 korrik 2014.
 23. ^ "Werder Bremen 1–1 Eintracht Frankfurt" (në anglisht). ESPN FC. 11 maj 2013. Marrë më 18 gusht 2020.
 24. ^ "Eagles secure a point" [Shqiponjat sigurojnë një pikë] (në anglisht). Sky Sports. 11 maj 2013. Marrë më 7 korrik 2014.
 25. ^ "De Bruyne to fight for Chelsea place" [De Bruyne do të luftojë për vendin te Çelsi] (në anglisht). ESPN FC. 21 qershor 2013. Marrë më 18 gusht 2020.
 26. ^ Richard Conway (22 korrik 2013). "Chelsea: Kevin De Bruyne set for scan on knee injury" [Çelsi: Kevin De Bruyne gati për skanim për dëmtimin e gjurit] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 3 shtator 2014.
 27. ^ Daniel Taylor (18 gusht 2013). "José Mourinho enjoys stylish return as Chelsea cruise against Hull" [Jose Mourinho shijon rikthimin me stil, Çelsi lundron kundër Hullit] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 3 shtator 2014.
 28. ^ "Chelsea sell Kevin De Bruyne to Wolfsburg" [Çelsi shet Kevin De Bruyne te Wolfsburg] (në anglisht). The Guardian. 18 janar 2014. Marrë më 18 janar 2014.
 29. ^ "Team News: Kevin de Bruyne straight in for Wolfsburg" [Kevin De Bruyne i drejtë për Wolfsburgun] (në anglisht). Sports Mole. 25 janar 2014. Marrë më 7 korrik 2014.
 30. ^ "Wolfsburg-Nurnberg Live". Whoscored.com (në anglisht). 12 prill 2014. Marrë më 7 korrik 2014.
 31. ^ "De Bruyne: 'We want nine points' | VfL Wolfsburg | Matchday 31 | Reaction" [De Bruyne: 'Ne duam nëntë pikë'] (në anglisht). Bundesliga. 20 prill 2014. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2014. Marrë më 7 korrik 2014.
 32. ^ "Wolfsburg rally to peg back LOSC" (në anglisht). UEFA. 2 tetor 2014. Marrë më 3 tetor 2014.
 33. ^ "De Bruyne Double Fires Wolfsburg to First European Win" [Dopieta e De Bruyne i jep Wolfsburgut fitoren e parë evropiane] (në anglisht). Bundesliga. 23 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2014. Marrë më 23 tetor 2014.
 34. ^ Emlyn Begley (30 janar 2015). "VfL Wolfsburg 4–1 Bayern Munich" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 17 mars 2015.
 35. ^ "Werder Bremen 3–5 VfL Wolfsburg" (në anglisht). ESPN FC. 1 mars 2015. Marrë më 17 mars 2015.
 36. ^ "De Bruyne-powered Wolfsburg snap back at Inter" [Wolfsburg i fuqizuar nga De Bruyne mposht Interin] (në anglisht). UEFA. 12 mars 2015. Marrë më 15 mars 2015.
 37. ^ "VfL Wolfsburg 3–0 Sport-Club Freiburg" (në anglisht). BBC Sport. 15 mars 2015. Marrë më 17 mars 2015.
 38. ^ "De Bruyne entre dans l'histoire de la Bundesliga" [De Bruyne hyn në historinë e Bundesligës] (në frëngjisht). RTBF Sport. 16 maj 2015. Marrë më 18 gusht 2020.
 39. ^ "Borussia Dortmd 1–3 VfL Wolfsburg" (në anglisht). BBC Sport. 30 maj 2015. Marrë më 18 gusht 2020.
 40. ^ "'Kevin De Bruyne is off to Man City' says Wolfsburg director Klaus Allofs" ['Kevin De Bruyne po ikën te Man City' thotë drejtori sportiv i Wolfsburgut Klaus Allofs] (në anglisht). ESPN FC. 28 gusht 2015. Marrë më 28 gusht 2015.
 41. ^ a b "De Bruyne is Speler van het Jaar volgens Duitse Journalisten" (në holandisht). Sporza. 26 korrik 2015. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2016. Marrë më 26 korrik 2015.
 42. ^ "Volfsburgu fiton Superkupën e Gjermanisë (video)". Panorama Sport. 1 gusht 2015. Marrë më 18 gusht 2020.
 43. ^ "De Bruynes artwork rewarded wide awake Wolves" [Arti i De Bruyne shpërblehet gjërë, Wolves zgjohen]. kicker.de (në gjermanisht). 8 gusht 2015. Marrë më 10 gusht 2015.
 44. ^ "Manchester City transfer news: Kevin De Bruyne: I will not force Wolfsburg to sell me" [Kevin De Bruyne: Nuk do ta detyrojë Wolfsburgun të më shesi] (në anglisht). Goal.com. 3 gusht 2015. Marrë më 10 gusht 2015.
 45. ^ Jamie Jackson (10 gusht 2015). "Manchester City make second bid of £47m for Wolfsburg's Kevin De Bruyne" [Manchester City bën ofertën e dytë 47 milion £ për Kevin De Bruyne të Wolfsburgut] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 10 gusht 2015.
 46. ^ "Kevin de Bruyne: Man City offer 'astonishing' wages" [Kevin De Bruyne: Man City ofron rroga "të jashtëzakonshme"] (në anglisht). BBC Sport. 27 gusht 2015. Marrë më 27 gusht 2015.
 47. ^ "Kevin De Bruyne signs for Manchester City" [Kevin De Bruyne firmos për Manchester Cityn] (në anglisht). Manchester City F.C. 30 gusht 2015. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2015. Marrë më 30 gusht 2015.
 48. ^ "Man City sign midfielder De Bruyne" [Man City firmos me mesfushorin De Bruyne] (në anglisht). BBC Sport. 30 gusht 2015. Marrë më 30 gusht 2015.
 49. ^ "Crystal Palace 0–1 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. 12 shtator 2015. Marrë më 14 shtator 2015.
 50. ^ J.J. Bull (20 shtator 2015). "Manchester City vs West Ham United: as it happened" [Manchester City vs West Ham United: ashtu si ndodhi] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 20 shtator 2015.
 51. ^ "Sunderland 1–4 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. 22 shtator 2015. Marrë më 23 shtator 2015.
 52. ^ "Recap: Spurs hit four after De Bruyne puts Blues ahead" [Spursat shënojnë katër pasi De Bruyne i dha avantazhin bluve] (në anglisht). Manchester Evening News. 26 shtator 2015. Marrë më 28 shtator 2015.
 53. ^ "Ballon d'Or shortlist: Eight Manchester-based players in running for award" [Lista e Topit të Artë: Tetë lojtarë nga Manchesteri në garë për trofeun] (në anglisht). Manchester Evening News. 2 tetor 2015. Marrë më 28 janar 2016.
 54. ^ Chris Bevan (3 tetor 2015). "Manchester City 6–1 Newcastle United" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 28 janar 2016.
 55. ^ "Ballon d'Or: Ronaldo & Messi joined by Aguero & Toure on list" [Topi i Artë: Ronaldos & Messit i bashkohen Aguero & Toure në listë] (në anglisht). BBC Sport. 20 tetor 2015. Marrë më 28 janar 2016.
 56. ^ Daniel Taylor (21 tetor 2015). "Kevin De Bruyne's late strike earns Manchester City victory over Sevilla" [Goli në fund i Kevin De Bruyne i jep Manchester Cityt fitoren ndaj Seviljes] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 28 janar 2016.
 57. ^ Daniel Taylor (1 dhjetor 2015). "Kevin De Bruyne hits double as Manchester City send Hull packing" [Kevin De Bruyne shënon dopietë, City paketon Hullin] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 28 janar 2016.
 58. ^ "Kevin de Bruyne: Man City midfielder set for 10 weeks out" [Kevin De Bruyne: Mesfushori i Man Cityt 10 javë jashtë] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 28 janar 2016.
 59. ^ "Manchester City's Kevin De Bruyne inspires thrashing of Bournemouth" [Kevin De Bruyne frymëzon shkatërrimin e Bournemouth] (në anglisht). The Guardian. 2 prill 2016. Marrë më 19 gusht 2020.
 60. ^ "PSG 2 Man City 2: Fernandinho and Kevin de Bruyne give City cause to dream in Champions League" [PSG 2 Man City 2: Fernandinho dhe Kevin de Bruyne i japin arsye Cityt të ëndërrojnë në Ligën e Kampioneve] (në anglisht). The Daily Telegraph. 6 prill 2016. Marrë më 19 gusht 2020.
 61. ^ Mark Ogden (12 prill 2016). "Manchester City vs PSG match report: Kevin De Bruyne stars as slick City charge to semi-final" [Raporti i ndeshjes Manchester City vs PSG: Kevin De Bruyne shkëlqen, City i shkëlqyeshëm marshon në gjysëm-finale] (në anglisht). The Independent. Marrë më 12 prill 2016.
 62. ^ "Manchester United 1-2 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. 10 shtator 2016. Marrë më 20 gusht 2020.
 63. ^ "Manchester City v Bournemouth Premier League match report" [Raporti i ndeshjes së Premier Ligës Manchester City vs Bournemouth] (në anglisht). Manchester City F.C. 17 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2016. Marrë më 18 shtator 2016.
 64. ^ "Manchester City 1–1 Everton" (në anglisht). BBC Sport. 15 tetor 2016. Marrë më 19 dhjetor 2017.
 65. ^ Sam Wallace; J. J. Bull (1 nëntor 2016). "Manchester City 3 Barcelona 1: Pep Guardiola masterminds City comeback as Gundogan grabs double" [Manchester City 3 Barcelona 1: Pep Guardiola organizon përmbysjen e Cityt, Gundogan shënon dopietë] (në anglisht). The Telegraph. Marrë më 19 dhjetor 2017.
 66. ^ Phil McNulty (12 janar 2017). "Manchester City 2–2 Tottenham Hotspur" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 19 dhjetor 2017.
 67. ^ "Manchester City 1–1 Liverpool" (në anglisht). BBC Sport. 19 mars 2017. Marrë më 19 dhjetor 2017.
 68. ^ "Games played by Kevin De Bruyne in 2016/2017" [Ndeshje të luajtura nga Kevin De Bruyne në 2016/2017] (në anglisht). Soccerbase. Marrë më 20 gusht 2020.
 69. ^ Oliver Yew (9 shtator 2017). "Manchester City 5–0 Liverpool: Jurgen Klopp's side suffer after Sadio Mane's red card" [Manchester City 5–0 Liverpool: Ekipi i Jurgen Klopp vuan pas kartonit të kuq të Sadio Manes] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 19 dhjetor 2017.
 70. ^ "Watford v Man City, 2017/18 | Premier League" (në anglisht). Premier League. Marrë më 26 qershor 2018.
 71. ^ "Manchester City 2-0 Shakhtar Donetsk" (në anglisht). BBC Sport. 26 shtator 2017. Marrë më 26 qershor 2018.
 72. ^ Phil McNulty (30 shtator 2017). "Chelsea 0–1 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 19 dhjetor 2017.
 73. ^ "Swansea City 0–4 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. 13 dhjetor 2017. Marrë më 26 qershor 2018.
 74. ^ "Manchester City 4–1 Tottenham Hotspur" (në anglisht). BBC Sport. 16 dhjetor 2017. Marrë më 26 qershor 2018.
 75. ^ "Newcastle v Man City, 2017/18" (në anglisht). Premier League. Marrë më 26 qershor 2018.
 76. ^ "Manchester City 2-1 Bristol City" (në anglisht). BBC Sport. 9 janar 2018. Marrë më 26 qershor 2018.
 77. ^ Erjon Halili (22 janar 2018). "LEAGUEDe Bruyne rinovon kontratën me City-n". Supersport.al. Marrë më 21 gusht 2020.
 78. ^ "Bristol City 2-3 Manchester City (Agg: 3-5)" (në anglisht). BBC Sport. 23 janar 2018. Marrë më 26 qershor 2018.
 79. ^ "Manchester City 5-1 Leicester City" (në anglisht). BBC Sport. 10 shkurt 2018. Marrë më 26 qershor 2018.
 80. ^ "Arsenal 0-3 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. 25 shkurt 2018. Marrë më 26 qershor 2018.
 81. ^ "Southampton 0-1 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. 13 maj 2018. Marrë më 26 qershor 2018.
 82. ^ "De Bruyne edges Playmaker award" [De Bruyne fiton çmimin e organizatorit] (në anglisht). Premier League. Marrë më 26 qershor 2018.
 83. ^ "Manchester City players dominate PFA team of the year" [Lojtarët e Manchester Cityt dominojnë ekipin e vitit PFA] (në anglisht). BBC Sport. 18 prill 2018. Marrë më 26 qershor 2018.
 84. ^ "Etihad Player of the Season | Kevin De Bruyne" [Etihad Lojtari i Sezonit | Kevin De Bruyne]. mancity.comn (në anglisht). Manchester City F.C. Marrë më 26 qershor 2018.
 85. ^ "The PFA Premier League Team of the Year" [PFA Ekipi i Vitit i Premier Ligës]. www.thepfa.com (në anglisht). ThePFA.com. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2018. Marrë më 26 qershor 2018.
 86. ^ "Kevin de Bruyne: Man City midfielder suffers knee injury in training" [Kevin de Bruyne: Mesfushori i Man Cityt pëson dëmtim në gju në stërvitje] (në anglisht). BBC Sport. 15 gusht 2018. Marrë më 17 gusht 2018.
 87. ^ "Kevin De Bruyne injury update" [Përditësim për dëmtimin e Kevin De Bruyne]. mancity.com (në anglisht). Manchester City F.C. Marrë më 17 gusht 2018.
 88. ^ "Kevin de Bruyne: Manchester City midfielder out for three months" [Kevin De Bruyne: Mesfushori i Manchester Cityt jashtë për tre muaj] (në anglisht). BBC Sport. 17 gusht 2018. Marrë më 17 gusht 2018.
 89. ^ "Manchester City's Kevin De Bruyne out for three months with knee injury" [Kevin De Bruyne i Manchester Cityt jashtë për tre muaj me dëmtim në gju] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 17 gusht 2018.
 90. ^ "Kevin De Bruyne suffers ligament damage" [Kevin De Bruyne pëson dëmtim në ligament]. mancity.com (në anglisht). Manchester City F.C. Marrë më 20 nëntor 2018.
 91. ^ Jamie Jackson (12 nëntor 2018). "Kevin De Bruyne set to be back for Manchester City earlier than expected" [Kevin De Bruyne gati të rikthehet për Manchester City më herët nga se ishte parashikuar] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 20 nëntor 2018.
 92. ^ Daniel Taylor (18 maj 2019). "Manchester City win FA Cup to seal treble with 6-0 demolition of Watford" [Manchester City fiton Kupën FA për të vulosur tripletën me fitoren shkatërrimtare 6-0 ndaj Watford] (në anglisht). The Observer. ISSN 0029-7712. Marrë më 18 maj 2019.
 93. ^ a b "Man City 6-0 Watford: Raheem Sterling scores FA Cup final hat-trick" [Man City 6-0 Watford: Raheem Sterling shënon tregolësh në finalen e Kupës FA] (në anglisht). BBC Sport. 18 maj 2019. Marrë më 18 maj 2019.
 94. ^ "Arsenal 0–3 Manchester City" (në anglisht). BBC Sport. 15 dhjetor 2019. Marrë më 26 shkurt 2020.
 95. ^ "Manchester City fight back to beat Real Madrid at Bernabeu" [Manchester City lufton dhe mposht Real Madridin në Bernabeu] (në anglisht). BT Sport. 26 shkurt 2020. Marrë më 26 shkurt 2020.
 96. ^ "Kevin de Bruyne: Twentieth assist of season equals Thierry Henry's record" [Kevin De Bruyne: Asisti i 20të sezonal barazon rekordin e Thierry Henrys] (në anglisht). BBC Sport. 26 korrik 2020. Marrë më 26 korrik 2020.
 97. ^ "Man City's De Bruyne equals Premier League assist record for single season" [De Bruyne i Man Cityt barazon rekordin e Premier Ligës për numrin e asisteve në një sezon] (në anglisht). ESPN FC. 26 korrik 2020. Marrë më 27 korrik 2020.
 98. ^ "'You took two away from me!' - De Bruyne happy to share Premier League assists record with Henry" ['Ti më more dy!' - De Bruyne i lumtur që ndan rekordin e asisteve në Premier Ligë me Henryn] (në anglisht). Goal.com. 26 korrik 2020. Marrë më 27 korrik 2020.
 99. ^ "Kevin de Bruyne: Manchester City midfielder named Premier League player of season" [Kevin De Bruyne: Mesfushori i Manchester Cityt shpallet lojtari i sezonit i Premier Ligës] (në anglisht). BBC Sport. 16 gusht 2020. Marrë më 16 gusht 2020.
 100. ^ "Finland 1–0 Belgium" [Finlanda 1–0 Belgjika] (në anglisht). Eurosport. Marrë më 9 qershor 2011.
 101. ^ "Kevin De Bruyne interview: I'll fight for chance at Chelsea..." [Intervista e De Bruyne: Do të luftoj për një mundësi te Çelsi] (në anglisht). The Independent. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 5 qershor 2015.
 102. ^ "Kevin DE BRUYNE" (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2014. Marrë më 22 qershor 2014.
 103. ^ "Adnan Januzaj included in Belgium's World Cup squad" [Adnan Januzaj përfshihet në ekipin e Belgjikës për Kupën e Botës] (në anglisht). BBC Sport. 13 maj 2014. Marrë më 15 maj 2014.
 104. ^ Saj Chowdhury (17 qershor 2014). "Belgium 2–1 Algeria" [Belgjika 2–1 Algjeria] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 17 qershor 2014.
 105. ^ "Belgium 2–1 Algeria" [Belgjika 2–1 Algjeria] (në anglisht). FIFA. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2019. Marrë më 22 qershor 2014.
 106. ^ "Belgium 2–1 USA" [Belgjika 2–1 Shba] (në anglisht). BBC Sport. 1 korrik 2014. Marrë më 2 korrik 2014.
 107. ^ Derek Brookman (10 tetor 2014). "Belgium equal record tally against Andorra" [Belgjika barazon rekrdoin e golave kundër Andorrës] (në anglisht). UEFA. Marrë më 30 gusht 2015.
 108. ^ "UEFA EURO 2016 - History - Belgium-Andorra" [UEFA Euro 2016 - Historia - Belgjika-Andorra] (në anglisht). UEFA. 10 tetor 2014. Marrë më 26 qershor 2018.
 109. ^ "UEFA EURO 2016 - History - Belgium-Bosnia and Herzegovina" [UEFA Euro 2016 - Historia - Belgjika-Bosnja dhe Hercegovina] (në anglisht). UEFA. 3 shtator 2015. Marrë më 26 qershor 2016.
 110. ^ "Andorra 1-4 Belgium" [Andorra 1-4 Belgjika] (në anglisht). BBC Sport. 10 tetor 2015. Marrë më 26 qershor 2018.
 111. ^ "UEFA EURO 2016 - History - Belgium-Israel" [UEFA Euro 2016 - Historia - Belgjika-Izraeli] (në anglisht). UEFA. 13 tetor 2015. Marrë më 26 qershor 2018.
 112. ^ "Belgium » Squad EURO 2016 in Frankreich" [Belgjika » Ekipi i EURO 2016 në Frankreich] (në anglisht). World Football. Marrë më 24 gusht 2020.
 113. ^ "Player ratings: Belgium 3-0 Republic of Ireland – De Bruyne conducts dominant win for Red Devils" [Vlersimet e lojtarëve: Belgjika 3-0 Republika e Irlandës – De Bruyne sjell fitoren dominuese për Djajtë e Kuq] (në anglisht). Squawka. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2018. Marrë më 26 qershor 2018.
 114. ^ "Hungary 0-4 Belgium" [Hungaria 0-4 Belgjika] (në anglisht). BBC Sport. 26 qershor 2016. Marrë më 26 qershor 2018.
 115. ^ "Belgium's 2018 World Cup squad: Who joins Hazard & Lukaku in the 23-man squad?" [Ekipi i Belgjikës për Kupën e Botës 2018: Kush i bashkohet Hazardit & Lukakut në ekipin me 23 lojtarë?] (në anglisht). Goal.com. Marrë më 26 qershor 2018.
 116. ^ "Bind Belgjika, mposht 3-0 modestët e Panamasë". Agjencia Telegrafike Shqiptare. 18 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2019. Marrë më 26 qershor 2018.
 117. ^ "Belgjika mposht Brazilin, shkon në gjysmëfinale". Telegrafi.com. 6 korrik 2018. Marrë më 24 gusht 2020.
 118. ^ "Brazil 1:2 Belgjikë, ja kush është shpallur lojtari i ndeshjes". Lajmi.net. 6 korrik 2018. Marrë më 24 gusht 2020.
 119. ^ "Franca në finalen e Botërorit pas 20 vitesh, mposht Belgjikën 1-0". Gazeta Shqiptare. 10 korrik 2018. Marrë më 24 gusht 2020.
 120. ^ a b "VIDEO/ Belgjika "leksion" Anglisë, "djajtë" e mbyllin Botërorin në podium". Gazeta Panorama. 14 korrik 2018. Marrë më 24 gusht 2020.
 121. ^ Luke Brown (9 nëntor 2017). "Kevin de Bruyne can become as good as Lionel Messi and Cristiano Ronaldo, says Roberto Martinez" [Kevin de Bruyne mund të bëhet po aq i mirë sa Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo, thotë Roberto Martinez] (në anglisht). The Independent. Marrë më 16 nëntor 2017.
 122. ^ Cady Siregar (16 tetor 2017). "Pep Guardiola calls Kevin De Bruyne "the best player in Europe bar one"" [Pep Guardiola e quan Kevin De Bruyne "lojtarin më të mirë në Evropë] (në anglisht). Squawka. Marrë më 16 nëntor 2017.
 123. ^ Ian Holyman (10 nëntor 2017). "Kevin De Bruyne best player in Premier League at the moment – Eden Hazard" [Kevin De Bruyne lojtari më i mirë në Premier Ligë për momentin – Eden Hazard] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 16 nëntor 2017.
 124. ^ "Hughes praises 'best player' in league De Bruyne" [Hughes lavdëron 'lotjarin më të mirë' në ligë De Bruyne] (në anglisht). BBC Sport. 14 tetor 2017. Marrë më 16 nëntor 2017.
 125. ^ Nicholas McGee (15 janar 2018). "Bayern Munich boss Heynckes: "I would give De Bruyne the shirt off my back"" (në anglisht). Goal.com. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2019. Marrë më 8 korrik 2018.
 126. ^ a b Miguel Delaney (30 shtator 2017). "Pep Guardiola and Antonio Conte laud Kevin De Bruyne for being the perfect 'complete' player after masterclass" [Pep Guardiola dhe Antonio Conte lavdërojnë Kevin De Bruyne si një lojtar të përkryer dhe 'të kompletuar' pas kryeveprës] (në anglisht). The Independent. Marrë më 8 korrik 2018.
 127. ^ Jack Pitt-Brooke (30 shtator 2017). "Where would Manchester City be without Kevin De Bruyne, the most complete player in the Premier League?" [Ku do ishte Manchester City pa Kevin De Bruyne, lojtari më të kompletuar në Premier Ligë] (në anglisht). The Independent. Marrë më 7 korrik 2018.
 128. ^ "FourFourTwo's 100 Best Football Players in the World 2017: No.5, Kevin De Bruyne" [100 futbollistët më të mirë në botë të FourFourTwo për vitin 2017: Nr.5, Kevin De Bruyne] (në anglisht). FourFourTwo. 15 dhjetor 2017. Marrë më 16 dhjetor 2019.
 129. ^ Daniel Anwar (11 qershor 2015). "Do Manchester City need Kevin De Bruyne this summer" [A ka nevojë Manchester City për Kevin De Bruyne këtë verë?] (në anglisht). Squawka. Marrë më 16 nëntor 2017.
 130. ^ Mark Ogden; Mike Whalley (30 gusht 2015). "Kevin De Bruyne completes £54m Man City transfer" [Kevin De Bruyne plotëson transferimin 54 milion £ te Man City] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 13 korrik 2016.
 131. ^ Adrian Clarke (11 maj 2018). "De Bruyne the drive behind Man City success" [De Bruyne piloti mbrapa suksesit të Man Cityt] (në anglisht). Premier League. Marrë më 8 dhjetor 2018.
 132. ^ "De Bruyne's versatility a key for Belgium" [Shkathtësia e De Bruyne një çelës për Belkgjikën] (në anglisht). TSN. 9 korrik 2018. Marrë më 17 dhjetor 2018.
 133. ^ Michael Cox (23 gusht 2016). "Disappointing lack of deep-lying playmakers in the Premier League" [Mungesa zhgënjyese e organizatorëve të tërhequr në Premier Ligë] (në anglisht). ESPN FC. Marrë më 24 gusht 2019.
 134. ^ Josh Williams (18 tetor 2019). "The attacking dynamic that Kevin De Bruyne will restore for Pep Guardiola" [Sulmi dimanik që Kevin De Bruyne do të rregullojë për Pep Guardiolën] (në anglisht). The Manchester Evening News. Marrë më 6 nëntor 2019.
 135. ^ a b c d Simone Gambino (16 nëntor 2011). "Generazione di Fenomeni - Kevin De Bruyne, il gioiello del Genk che il Chelsea sta corteggiando da anni..." [Gjenerata e fenomenëve - Kevin De Bruyne, xhevahiri i Genk që Çelsi po e mashtron prej vitesh] (në italisht). Goal.com. Marrë më 17 dhjetor 2018.
 136. ^ "Kevin De Bruyne performance leaves Pep Guardiola speechless" [Performanca e Kevin De Bruyne e lë Pep Guardiolën pa fjalë] (në anglisht). Eurosport. 16 dhjetor 2017. Marrë më 8 dhjetor 2018.
 137. ^ JJ Bull (22 shtator 2016). "Kevin De Bruyne 'is one of best players I've worked with' says Pep Guardiola - but what makes him so special?" [Kevin De Bruyne 'është një nga lojtarët më të mirë me të cilin kam punuar' thotë Pep Guardiola - por çfarë e bënë atë aq të veçantë] (në anglisht). The Daily Telegraph. Marrë më 8 dhjetor 2018.
 138. ^ Ammiraglio Byrd (4 tetor 2016). "Dopo Messi e Cr7 a chi il pallone d'Oro?" [Pas Messit dhe Cr7 kush është topi i artë?] (në italisht). Calciomercato. Marrë më 17 dhjetor 2018.
 139. ^ "Pogba, De Bruyne e i migliori centrocampisti di UEFA EURO 2016" [Pogba, De Bruyne dhe mesfushorët më të mirë të UEFA Euro 2016] (në italisht). Goal.com. 8 qershor 2016. Marrë më 17 dhjetor 2018.
 140. ^ "Goals, assists, set-pieces - The stats that show De Bruyne is almost irreplaceable for City" [Gola, asiste, gjuajte të lira - Statistikat që tregojnë që De Bruyne është pothuajse i pazëvëndësueshëm për Cityn] (në anglisht). Yahoo. 15 gusht 2018. Marrë më 17 dhjetor 2018.
 141. ^ "The 100 best footballers in the world 2017" [100 futbollistët më të mirë në botë 2017] (në anglisht). The Guardian. 19 dhjetor 2017. Marrë më 24 dhjetor 2017.
 142. ^ "The 100 best male footballers in the world 2019" [100 futbollistët më të mirë në botë 2019] (në anglisht). The Guardian. 20 dhjetor 2019. Marrë më 28 qershor 2020.
 143. ^ Kristof Terruer (20 tetor 2017). "Kevin De Bruyne: the stubborn boy who developed into a world beater" [Kevin De Bruyne: djaloshi kokfortë i cili u zhvillua në një rrahës botëror] (në anglisht). The Guardian. Marrë më 8 shtator 2018.
 144. ^ "Bremens Belgier ist im Sommer weg: De Bruyne: "Es gibt keine Chance für Werder!"" [Belgu i Bremenit do të largohet në verë: De Bruyne:"Nuk ka asnjë mundësi për Werderin!"]. Bild (në gjermanisht). 20 shtator 2012. Marrë më 12 prill 2015.
 145. ^ "Pep Guardiola to make surprise visit to Belgium on June 2nd" [Pep Guardiola do të bëjë një vizitë surprizë në Belgjikë më 2 qershor] (në anglisht). City Watch. 20 mars 2018. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2019. Marrë më 10 maj 2018.
 146. ^ "Kevin De Bruyne: een jongen uit Drongen" (në holandisht). Staantribune. 29 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 11 maj 2018. Marrë më 10 maj 2018.
 147. ^ "Kevin De Bruyne". premierskillsenglish.britishcouncil.org (në anglisht). Marrë më 10 maj 2018.
 148. ^ "Kevin de Bruyne im DAZN Interview vor Schalke vs Manchester City" (në gjermanisht). DAZN_DE në Youtube. 20 shkurt 2019. Marrë më 29 dhjetor 2019.
 149. ^ Benjamin Newman (3 janar 2014). "Michèle Lacroix, new blonde girlfriend of Chelsea's De Bruyne, has posted pictures of the couple on Facebook" [Michèle Lacroix, e dashura e re bjonde e De Bruyne së Çelsit, ka postuar fotografi të çiftit në Facebook] (në anglisht). 101 Great Goals. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 22 mars 2015.
 150. ^ "Kevin De Bruyne heureux papa d'un petit Mason Milian" (në frëngjisht). Rtbf.be. 10 mars 2016. Marrë më 12 prill 2016.
 151. ^ "De Bruyne welcomes 2nd child with partner Michele" [De Bruyne mikpret fëminë e 2të me partneren Michele]. pulse.ng (në anglisht). 31 tetor 2018. Marrë më 21 shkurt 2019.
 152. ^ "Kevin De Bruyne Celebrates His Wife Michèle" [Kevin De Bruyne martohet me Michele]. futballnews.com (në anglisht). 27 qershor 2020. Arkivuar nga origjinali më 27 gusht 2020. Marrë më 30 korrik 2020.
 153. ^ "Keep It Simple" (në anglisht). Amazon. Marrë më 27 gusht 2020.
 154. ^ David Flores. "Kevin de Bruyne's controversial Special Olympics campaign" [Fushata polemizuese e Kevin De Bruyne për Lojërat olimpike të veçanta] (në anglisht). Soccerly. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2018. Marrë më 16 gusht 2018.
 155. ^ a b c d "Kevin De Bruyne" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 27 gusht 2020.
 156. ^ "Kevin De Bruyne" (në anglisht). World Football. Marrë më 27 gusht 2020.
 157. ^ Benjamin Strack-Zimmermann. "Kevin De Bruyne" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 28 gusht 2020.
 158. ^ "Kevin De Bruyne" (në anglisht). EU-Football.info. Marrë më 25 dhjetor 2014.
 159. ^ Cammy Anderson (21 prill 2014). "Analysing Kevin De Bruyne" [Duke analizuar Kevin De Bruyne] (në anglisht). Vavel. Marrë më 17 mars 2015.
 160. ^ "De Bruyne voted by players as the best in Bundesliga last season" [De Bruyne votohet nga lojtarët si më i miri në Bundesligë sezonin e kaluar] (në anglisht). FOX Sports. 16 qershor 2015. Marrë më 22 tetor 2016.
 161. ^ "2014/15 Team of the Season" [Ekipi i Sezonit 2014/15] (në anglisht). Bundesliga. 11 maj 2015. Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2017. Marrë më 30 maj 2017.
 162. ^ "UEFA Europa League squad of the season" [Ekipi i Sezonit i UEFA Ligës së Evropës] (në anglisht). UEFA. 3 qershor 2015. Marrë më 3 qershor 2015.
 163. ^ "Messi, Neymar Jr, Iniesta and Alves in France Football world XI of 2015" [Messi, Neymar Jr, Iniesta dhe Alves në XI e botës të France Football për vitin 2015] (në anglisht). FC Barcelona. 30 dhjetor 2015. Marrë më 30 dhjetor 2015.
 164. ^ "Kevin De Bruyne is Sportsman of the Year" [Kevin De Bruyne është sportisti i vitit] (në anglisht). Deredactie. 20 dhjetor 2015. Marrë më 6 korrik 2017.
 165. ^ "De Bruyne wins Etihad Player of the Season award" [De Bruyne fiton çmimin Etihad Lojtari i Sezonit] (në anglisht). Manchester City F.C. 11 gusht 2016. Marrë më 12 shtator 2016.
 166. ^ "Kevin De Bruyne has been named City's Etihad Player of the Season" [Kevin De Bruyne emërohet Etihad Lojtar i Sezonit i Cityt] (në anglisht). Manchester City F.C. 15 maj 2018. Marrë më 15 maj 2018.
 167. ^ "De Bruyne wins Etihad Player of the Season award!" [De Bruyne fiton çmimin Etihad Lojtari i Sezonit!] (në anglisht). Manchester City F.C. 6 gusht 2020. Marrë më 6 gusht 2020.
 168. ^ "2016 World 11: the reserve teams" [11 e botës 2016: ekipet rezervë]. FIFPro.org (në anglisht). FIFPro World Players' Union. 9 janar 2017. Arkivuar nga origjinali më 9 prill 2019. Marrë më 1 tetor 2017.
 169. ^ "World 11: The Reserve Team for 2017-18" [11 e botës: Ekipi rezervë për 2017-18]. FIFPro.org (në anglisht). FIFPro World Players' Union. 24 shtator 2018. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 25 shtator 2018.
 170. ^ "The IFFHS Men World Team 2017". IFFHS.de (në anglisht). International Federation of Football History & Statistics. 12 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2017. Marrë më 12 dhjetor 2017.
 171. ^ "IFFHS AWARDS 2019 – THE IFFHS MEN WORLD TEAM OF THE YEAR 2019". IFFHS.de (në anglisht). International Federation of Football History & Statistics. 30 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2019. Marrë më 30 nëntor 2019.
 172. ^ "Facts and figures: UEFA.com Team of the Year 2017" [Faktet dhe shifrat: UEFA.com Ekipi i Vitit 2017] (në anglisht). UEFA. 11 janar 2018. Marrë më 13 janar 2018.
 173. ^ "UEFA.com fans' Team of the Year 2019 revealed" [Publikohet UEFA.com Ekipi i Vitit 2019] (në anglisht). UEFA. 15 janar 2020. Marrë më 15 janar 2020.
 174. ^ "Manchester City players dominate PFA team of the year" [Lojtarët e Manchester Cityt dominojnë ekipin e vitit PFA] (në anglisht). BBC Sport. 18 prill 2018. Marrë më 5 maj 2018.
 175. ^ "UEFA Champions League Squad of the Season" [Ekipi i Sezonit i UEFA Ligës së Kampioneve] (në anglisht). UEFA. 27 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2018. Marrë më 10 korrik 2018.
 176. ^ "UEFA Champions League Squad of the Season" [Ekipi i Sezonit i UEFA Ligës së Kampioneve] (në anglisht). UEFA. 2 qershor 2019. Marrë më 29 gusht 2020.
 177. ^ "UEFA Champions League Squad of the Season" [Ekipi i Sezonit i UEFA Ligës së Kampioneve] (në anglisht). UEFA. 28 gusht 2020. Marrë më 28 gusht 2020.
 178. ^ "FIFA World Cup Fan Dream Team" [Ekipi i Ëndërrave i FIFA Kupës së Botës nga tifozëve] (në anglisht). FIFA. 18 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2018. Marrë më 23 korrik 2018.
 179. ^ "EA SPORTS FIFA TEAM OF THE YEAR — FIFA 19 — Official Site" [EA Sport FIFA Ekipi i Vitit – FIFA 19 – Uebfaqja zyrtare]. ea.com (në anglisht). Electronic Arts. 23 gusht 2018. Marrë më 7 janar 2019.
 180. ^ "EA SPORTS FIFA TEAM OF THE YEAR — FIFA 20 — Official Site" [EA Sport FIFA Ekipi i Vitit – FIFA 20 – Uebfaqja zyrtare]. ea.com (në anglisht). Electronic Arts. 6 janar 2020. Marrë më 10 janar 2020.
 181. ^ "De Bruyne's Newcastle stunner wins Nissan GOTS!" [Goli shtangës i De Bruyne kundër Newscastle fiton Nissan GOTS!] (në anglisht). Manchester City F.C. 6 gusht 2020. Marrë më 6 gusht 2020.
 182. ^ "De Bruyne claims Budweiser Goal of the Month" [De Bruyne merr Budweiser Goli i Muajit] (në anglisht). Premier League. 13 dhjetor 2019. Marrë më 13 dhjetor 2019.
 183. ^ "De Bruyne completes double with Budweiser Goal of the Month" [De Bruyne kompleton dopietën me Budweiser Golin e Muajit] (në anglisht). Premier League. 5 gusht 2020. Marrë më 5 gusht 2020.
 184. ^ "De Bruyne voted 2019/20 EA SPORTS Player of the Season" [De Bruyne votohet EA Sports Lojtari i Sezonit 2019/20] (në anglisht). Premier League. 16 gusht 2020. Marrë më 16 gusht 2020.
 185. ^ "Rankings: How All 55 Male Players Finished" [Renditja: Si e mbyllën të 55 lojtarët]. FIFPro.org (në anglisht). FIFPro World Players' Union. 23 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2019. Marrë më 30 gusht 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]