Jump to content

Club Brugge K.V.

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox klub futbolli Club Brugge K.V. është një klub i futbollit belg nga qyteti Bruggea. Eshtë themeluar në 1891. dhe është një nga klubet më të famshëm belg. Stadiumin e tij është Jan Breydel, me një kapacitet prej 29 997 vende.

Rivalë kryesore janë Anderlecht, Bruksel (Anderlecht), Standard de vasal dhe qytetit rivalin e Cerc që ndan të stadiumit. Club Brugge është i vetmi klub që ka luajtur në finalet e Kupës kampionëve Evropian, dhe ka luajtur në garat përfundimtare të kupës së UEFA-s në vitin 1976.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1890: Brugsche Football Club

Klubi u krijua nga studentën e vjetër të shkollës katolike Broeders Xaverianen dhe nga shkolla asnjëanse Koninklijk Atheneum.

 • 13 nëntor 1891: Klubi u rikrijua

Klubi u rikrijua. Kjo ka qënë data zyrtare e krijimit të klubit.

 • 1892: Bordi zyrtar

Një bordë zyrtar u vendos për herë të parë në klub.

 • 1894: Football Club Brugeois

Klubi u krijua nga 16 anëtarët e vjetër të Brugsche FC.

 • 1895: Vlaamsche Football Club de Bruges

Klubi u krijua në qytet.

 • 1895/1896: 1895/1896: the UBSSA set up in 1895. and they went to the UBSSA and took part of the first Belgian national league.
 • 1896: Duke lënë UBSSA

Financiarisht ishte e vështirë për FC Brugeois kështu që pas një viti ata e lanë UBSSA.

 • 1897: Bashkimi

FC Brugeois u bashkua me Brugsche FC por ata vazhduan me emrin e ri Football Club Brugeois.

 • 1902: Bashkimi i ri

Vlaamsche FC u bashkua me FC Brugeois.

 • 1912: De Klokke

Ata lëvizën në stadiumin e ri të quajtur "De Klokke".

 • 1913/1914: Finalja e parë e kupës

FC Brugeois arritën për herë të parë në finalen e Kupës së Belgjikës por ata u mposhtën 2–1 nga Union SG.

 • 1920: Për herë të parë kampion të ligës

Klubi u bë herë të parë kampion i divizionit të parë.

 • 1926: Royal Football Club Brugeois

The club get number 3 as their matricule number and in the same year they get the royal title.

 • 1928: Rënja e parë

Klubi ra për herë të parë në divizionin e dytë.

 • 1930: Status i ri

Presidenti Albert Dyserynck e ndryshoi statusin e klubit si një shoqëri jo-fitimprurëse.

 • 1931: Albert Dyserynckstadion

Kur presidenti Albert Dyserynck vdiq papritur ata ndryshuan emrin e stadiumit duke e bërë Albert Dyserynckstadion.

 • 1959: Arritja në divizionin e parë

RFC Brugeois u ngjitën në divizionin e parë dhe kur nuk ranë që nga ajo kohë.

 • 1968: First time cup winners

Ata fituan Kupën e Belgjikës për herë të paë kundër Beerschot AC (1–1, 7–6 pas penalltive).

 • 1972: Club Brugge Koninklijke Voetbalvereniging

Klubi ndryshoi emrin duke e bërë Club Brugge KV

Ata lanë stadiumin Albert Dyserynckstadion duke shkuar te Olympiastadion (momentalish me emrin Jan Breydelstadion).

Nën drejtimin e trajnerit austriak Ernst Happel, Club Brugge arriti në finalet e Kupës UEFA dhe humbën kundër Liverpoolit (3–2 dhe 1–1).

Ende nën drejtimin e Ernst Happel, klubi u ndesh kundër anglezëve të Liverpool sërisht në finalen e Kupës Europiane. Këtë herë ishte finalja e Kupës së Kampionëve Europiane. Ata sërisht humbën (1–0). Club Brugge është i vetmi klub belg që ka arritur dy herë në finale të atij kompedicioni të rëndësishëm.

Daniel Amokachi është shënuesi i parë për skuadrën belge në Champions League. Ai shënoi kundër CSKA Moskva.

Olympiastadion u nevojitë që të zgjerohej për organizimin e Euro 2000. Ata gjithashtu e ndryshuan emrin duke e bërë Jan Breydelstadion.

 • 2006: CLUBtv

Club Brugge u bë klubi i parë belg që krijon kanalin e parë.

Sukseset[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kupën e kampionëve Finalist: 1978.

Kupen e UEFA-s Finalist në vitin 1976.


 • Kampion shteti: 1920., 1973., 1976., 1977., 1978., 1980., 1988., 1990., 1992., 1996., 1998., 2003., 2005.
 • Kupën Belge: 1968., 1970., 1977., 1986., 1991., 1995., 1996., 2002., 2004., 2007.
 • Finalist: 1914., 1979., 1983., 1994., 1998., 2005.
 • Superkup Belgjikë : 1980., 1986., 1988., 1990., 1991., 1992., 1994., 1996., 1998., 2002., 2003., 2004., 2005.

Finalist: 1995., 2007.