Yaya Touré

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Yaya Touré
Yaya Touré.JPG
Touré në vitin 2009.
Të dhënat personale
Emri i plotë Gnégnéri Yaya Touré [1]
Data e lindjes (1983-05-13) 13 Maj 1983 (34 vjeç)
Vendi i lindjes Bouaké, Bregu i Fildishtë
Gjatësia 1.91 m (6 ft 3 in) [2]
Pozita ne fushë Midfielder
Informacionet për klubin
Klubi aktual Manchester City
Numri 42
Kariera në rini
1996–2001 ASEC Mimosas
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2001–2003 Beveren 70 (3)
2003–2005 Metalurh Donetsk 33 (3)
2005–2006 Olympiacos 26 (3)
2006–2007 Monaco 27 (5)
2007–2010 Barcelona 74 (4)
2010– Manchester City 124 (31)
Ekipi kombëtar
2004– Bregu i Fildishtë 78 (16)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 16:01, 21 Mars 2014 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 13:30, 16 qershor 2013 (UTC)

Gnégnéri Yaya Touré (lindur më 13 Maj 1983) [3], njohur zakonisht si Yaya Touré, është një futbollist fildishtas i cili luan si mesfushor me klubin anglez Manchester CityPremier League dhe me kombëtaren fildishtase.

Touré është i njohur për vizionin që shfaq në fushën e lojës, aftësinë fizike dhe teknike. Ai është një lojtar me dhunti të shumta, ai tregoi se kishte aftësi për të luajtur në sulm [4], por në finalen e Champions Leagues në 2009 luajti si qëndër–mbrojtës [5]. Ai mund të luaj disa pozicione në mesfushë, mund të luaj në qëndër, i tërhequr dhe si organizator i skuadrës. Touré filloi karrierën e tij te ASEC Mimosas, ku bëri debutimin e tij në moshën 18 vjeçare. Ai është votuar Futbollisti Afrikan i Vitit në vitet 2011, 2012 dhe 2013 [6].

Performancat e tij tërhoqën vëmëndjen e disa klubeve evropiane. Touré ka luajtur me BeverenBelgjikë, Metalurh DonetskUkrainë, OlympiacosGreqi dhe me AS MonacoFrancë. Në 2007, Touré u transferua te Barcelona ku luajti më shumë se 100 ndeshje dhe ishte pjesë e skuadrës 2009 ku Barcelona fitoi të gjashtë trofetë e mundshëm në një vit kalendarik.

Yaya Touré më vonë lëvizi te klubi i Premier Leagues Manchester City në 2010, ku ai ka shënuar një numër të madhë Golash për Citizens – ku veçanërisht përmenden Golat në gjysmë–finalen dhe finalen e Kupës FA në vitin 2011.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "List of Players" (PDF). Confederation of African Football (CAF). Marrë më 24 janar 2013. 
  2. ^ Player Profile: Yaya Touré. Premier League. Marrë më 31 korrik 2012. 
  3. ^ Touré Yaya. FC Barceloa. Marrë më 21 Mars 2014. 
  4. ^ Yaya Toure. FourFourTwo. Marrë më 8 Maj 2012. 
  5. ^ White, Duncan (23 Maj 2009). Manchester United v Barcelona: Yaya Toure is Barca's unlikely defender. The Telegraph. Londër. Marrë më 8 Maj 2012. 
  6. ^ Toure crowned African Player of the Year 2011. CAF Online. Lagos. 22 dhjetor 2011. Marrë më 22 dhjetor 2012.