Jump to content

13 Maj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Prilli · Maji · Qershori
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
  • 1568 - Forcat e Mary I of Scotland mposhten në Betejën Langside nga një konfederatë e protestantëve Skocez të udhëhequr nga James Stewart, Earl of Moray, vëllau i saj.
  • 1619 - Politikani Holandez Johan van Oldenbarnevelt ekzekutohet në Hagë pasi ishte akuzuar për tradhti.
  • 1648 - Përfundoi ndërtimi i Red FortDelhi.
  • 1990 - Në Zagreb, në stadiumin Maksimir, në ndeshjen futbollistike ndërmjet „Dinamos“ dhe „Crvena zvezdës“ së Beogradit ndodhi një përleshle e përgjakshme.

Festa dhe përvjetore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]