Gary Cooper

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gary Cooper
Gary Cooper in High Noon 1952.JPG
Gary Cooper në High Noon (1952)
Informacione personale
Vendlindja Helena, Montana, ShBA
Vendvdekja Beverly Hills, Kaliforni
Role të shquar Marshal Will Kane në High Noon
Alvin York në Sergeant York
Kombësia Amerikan


Gary Cooper, lindur si Frank James Cooper7 maj 1901Helena, Montana, ShBA; vdiq më 13 maj 1961Beverly Hills, Kaliforni. Cooper ka qenë një aktor amerikan, ai luajti në mbi 100 filma, ndër të tjerë në High Noon, filmi më i njohuri i tij.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

| width="" align="left" valign="top" |

Subjekt i shkurtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Spider's Net (1924)
 • The Slippery Pearls (1931)
 • The Voice of Hollywood No. 13 (1932)
 • Hollywood on Parade (1932)
 • The Hollywood Gad-About (1934)
 • Star Night at the Cocoanut Grove (1935)
 • La Fiesta de Santa Barbara (1935)
 • Lest We Forget (1937)
 • Screen Snapshots: Seeing Hollywood (1940)
 • Screen Snapshots Series 19, No. 6 (1940)
 • Hedda Hopper's Hollywood No. 3 (1942)
 • Memo for Joe (1944)
 • Snow Carnival (1949) (narrator)
 • Screen Snapshots: Motion Picture Mothers, Inc. (1949)
 • Screen Snapshots: Hollywood Premiere (1955)
 • Screen Snapshots: Glamorous Hollywood (1958)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Gary Cooper – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale


3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.