Riyad Mahrez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Riyad Mahrez

Mahrez rreshtohet për Algjerinë më 2014
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRiyad Karim Mahrez[1]
Datëlindja21 shkurt 1991
VendlindjaSarcelles, Francë
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor anësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Manchester City
Numri26
Karriera me të rinjtë
2004–2009AAS Sarcelles
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2009–2010Quimper27(1)
2010–2013Le Havre II60(24)
2011–2014Le Havre60(6)
2014–2018Leicester City158(42)
2018–Manchester City60(18)
Karriera ndërkombëtare
2014–Algjeria57(15)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Riyad Mahrez (lindi më 21 shkurt 1991) është futbollist i cili luan për klubin anglezë Manchester City dhe për kombëtaren algjeriane. Mahrez e filoi karrierën e tij më 2004 me klubin francezë AAS Sarchelles. Ai u bë futbollistë profesional më 2009 duke i'u bashkuar Qumiper, duke luajtur 22 ndeshje dhe shënoi 2 gola në sezonin e parë.[2] Ai luajti vetëm një sezon dhe pastaj u bashkua me Le Havre, duke kaluar gjithsej tri vite me ta. Në janar 2014, ai u bashkua me klubin anglezë Leicester City. Në sezonin 2015-16, ai ishte Futbollistë Algjerianë i Vitit, Futbollistë Profesional i Vitit dhe ishte anëtar i Premier League Skuadra e Vitit, ku ndihmoi klubin e tij Leicester të fitoj Premier League. Ai u bashkua me Manchester City me £60m, duke e bërë Mahrezin futbollistin më të shtrenjtë afrikan dhe gjithashtu nënshkrimin më të shtrenjtë të Manchester City.[3][4][5]

Lindur në Francë, Mahrez kishte dëshirë ta përfaqësoj Algjerinë. Ai bëri debutimin e tij në vitin 2014 dhe përfaqësoi në Kampionatin Botëror 2014. Në vitin 2016, ai u emërua Futbollisti Afrikan i Vitit.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mahrez lindi në Sarcelles, Francë, nga një baba algjerian dhe një nënë me origjinë algjeriane dhe marokene.[6] Babai i tij Ahmed ishte nga Beni Snous, Tlemcen.[7] Duke u rritur, Mahrez rregullisht i kalonte pushimet në Algjeri.[8][9] Miqtë e tij të fëmijërisë përfshinin futbollistë të tjerë si Wissam Ben Yedder.[10]

Babai i Mahrez kishte luajtur futboll në Algjeri. Kur Mahrez ishte pesëmbëdhjetë vjeç, babai i tij vdiq nga një sulm në zemër. Ai reflektoi se "Unë nuk e di nëse kam filluar të jem më serioz, por pas vdekjes së babait tim gjërat filluan të shkojnë për mua. Ndoshta në kokën time, unë doja atë më shumë".[9]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse shpesh neglizhohej nga ekipet për shkak të ndërtimit të tij të hollë, Mahrez zhvilloi aftësi topi që i sollën vëmendjen.[9]

Ai u bashkua me AAS Sarcelles në vitin 2004.[11]

Në vitin 2009, Mahrez u bashkua me anën e CFA Quimper nga AAS Sarcelles, duke bërë 22 paraqitje dhe duke shënuar 2 gola në sezonin e tij të parë me klubin.[2] Ndërsa luante për Quimper ai jetoi me Mathias Pogba.[11]

Ai u bashkua me Le Havre në vitin 2010, duke refuzuar ofertat nga skuadrat kryesore franceze Paris Saint-Germain dhe Marseille për t'u bashkuar me ta, duke u joshur nga sistemi i tyre i të rinjve. Ai fillimisht ka luajtur për ekipin e tyre rezervë, Le Havre II, para se të vazhdonte të luante 60 herë dhe të shënonte 6 gola për ekipin e parë në Ligue 2 franceze nga viti 2011 deri në largim në janar 2014. Ai kritikoi Ligue 2 për atë që e pa si një mbështetja te mbrojtja dhe skuadrat që synojnë një barazim pa gola në çdo ndeshje.

Leicester City[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Manchester City[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mahrez duke luajtur për Algjerinë kundër Belgjikës2014 FIFA Kupa e Botës.

Në nëntor 2013, Mahrez i lindur në Francë shprehu dëshirën e tij për të përfaqësuar Algjerinë ndërkombëtarisht.[12] Ai u thirr në skuadrën provizore të Algjerisë për FIFA Kupën e Botës 2014.[13] Më 31 maj 2014, Mahrez bëri debutimin e tij ndërkombëtar për Dhelprat e Shkretëtirës si titullar në një ndeshje miqësore para Kupës së Botës kundër Armenisë dhe më pas ai u thirr në skuadrën e plotë për turneun më 2 qershor.[14] Mediat algjeriane ishin kritike për përfshirjen e tij dhe pretenduan se ai kishte paguar menaxherin Vahid Halilhoxhiq për një vend në skuadër.[15][16] Mahrez luajti në ndeshjen e parë të grupeve kundër Belgjikës, pastaj u hoq për pjesën e mbetur të turneut, në të cilin Algjeria arriti në 16 të fundit.[16]

Më 15 tetor 2014, Mahrez shënoi golin e tij të parë ndërkombëtar, si dhe vendosi Islam Slimani në ndeshjen kualifikuese të Algjerisë 3–0, [[Kualifikimi i Kupës së Kombeve të Afrikës 2015|Kupën e Kombeve të Afrikës kundër Malavi.[17] Në dhjetor 2014 ai u shpall për herë të parë si anëtar i skuadrës së Algjerisë për turneun përfundimtar në Guinea Ekuatoriale.[18] Takimi i tij i parë ishte kundër Afrikës së Jugut, ku ai mori pjesë në 60 minuta para ndryshimit në gjuajtjen e dytë kundër zëvendësuesit të Ganës në 20 minutat e fundit ku ekipi algjerian u mund me një gol të vetëm në ndeshjen e tyre të fundit në fazën e grupeve kundër Senegalit, ku Mahrez çoi ekipin kombëtar në çerekfinale, duke shënuar golin e parë të një ndeshje që përfundon 2–0.[19] atëherë kundër Bregut të Fildishtë dha asistime për El Arabi Hillel Soudani nuk ishin të mjaftueshme për të përjashtuar nga çerekfinalet 3–1.[20] atëherë në raundin e dytë të kualifikimit të Kupës së Botës 2018 kundër Tanzanisë e ndihmoi Mahrez në ekipin e kualifikuar në fazën e grupeve ku ai shënoi një gol dhe asistime për Carl Medjani.[21]

Mahrez u emërua në skuadrën e Algjerisë të trajnerit Georges Leekens për Kupën e Kombeve të Afrikës 2017 në Gabon.[22] Në ndeshjen e tyre hapëse, ai shënoi të dy golat në një barazim 2–2 me Zimbabve dhe u dha Njeriu i Ndeshjes.[23]

Në tetor 2017, me shanset e Algjerisë për të arritur 2018 FIFA Kupa e Botës tashmë kishin mbaruar, Mahrez dhe shoku i tij i skuadrës (në atë kohë) i Leicester Islam Slimani u përjashtuan nga ekipi kombëtar, me trajnerin Lucas Alcaraz duke zgjedhur disa lojtarë të rinj.[24] Më 18 nëntor 2018, në Kualifikimin e Kupës së Kombeve të Afrikës 2019, Mahrez shënoi një gol në fitoren 4–1 jashtë fushe kundër Togo, goli i tij i parë me ekipin kombëtar që nga viti 2017 Kupa e Kombeve të Afrikës për të udhëhequr Algjerinë për t'u kualifikuar në Kupën e Kombeve të Afrikës 2019.[25]

Në maj të vitit 2019, ai u emërua në skuadrën e Algjerisë me 23 burra për Kupën e Kombeve të Afrikës 2019.[26] Me vendim të trajnerit Djamel Belmadi, Mahrez u zgjodh të ishte kapiten i Algjerisë në Kupën e Kombeve të Afrikës.[27] Mahrez shënoi një gol 90 + 5 minuta në një fitore 2–1 kundër Nigerisë në gjysmëfinalet e garës.[28] Më vonë, Algjeria arriti të fitonte turneun i cili ishte i pari i tyre që nga viti 1990.[29]

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mahrez u martua me të dashurën e tij angleze Rita Johal në vitin 2015.[9][30] Vajza e tyre lindi më vonë atë vit.[31] Në qershor të vitit 2019, çifti, i cili në atë kohë kishte dy vajza, u urdhëruan t'i paguanin një ish dado pagat e saj të papaguara.[32]

Mahrez është një mysliman praktikues.[33][34] Në qershor 2017, ai bëri pelegrinazhin e UmresMekë.ref>"رياض محرز يؤدي مناسك العمرة في مكة المكرمة" (në arabisht). CNN. 12 qershor 2017. Marrë më 13 qershor 2017.</ref>

Në maj të vitit 2020, Mahrez humbi qindra mijëra paund vlerë të vlefshme pasi apartamenti i tij nën çati në Mançester u plaçkit.[35]

Më 7 shtator 2020, ai doli pozitiv për COVID-19.[36]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barclays Premier League: notification of shirt numbers" (PDF) (në anglisht). Premier League. fq. 10. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 gusht 2014. Marrë më 16 gusht 2014.
 2. ^ a b "QUIMPER 17e CFA Groupe D" (në frëngjisht). Stat2foot.com. Arkivuar nga origjinali më 11 janar 2014. Marrë më 21 korrik 2018.
 3. ^ "City sign Riyad Mahrez from Leicester" (në anglisht). 10 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2018. Marrë më 10 korrik 2018.
 4. ^ "Riyad Mahrez: Manchester City sign winger from Leicester for £60m" (në anglisht). bbc.com. 10 korrik 2018. Marrë më 10 korrik 2018.
 5. ^ "City sign Riyad Mahrez from Leicester" (në anglisht). Manchester City F.C. 10 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2018. Marrë më 21 korrik 2018.
 6. ^ "Riyad Mahrez : "On a une équipe capable de faire de belles choses"" (në frëngjisht). DjaZairess. 10 janar 2015. Marrë më 6 mars 2016.
 7. ^ "Mahrez honoré à Tlemcen" (në frëngjisht). El Heddaf. 4 qershor 2015. Marrë më 28 janar 2016.
 8. ^ "Comment la FAF a chipé Mahrez au Maroc" (në frëngjisht). Le Buteur. 9 maj 2014. Marrë më 10 qershor 2014.
 9. ^ a b c d Paul Doyle (12 shtator 2015). "Leicester City's Riyad Mahrez is fast fulfilling his late father's dreams" (në anglisht). The Guardian. Marrë më 14 shtator 2015.
 10. ^ "Ben Yedder's unquestionable self-belief driving him to reach new heights" (në anglisht). UEFA. 12 dhjetor 2017. Marrë më 23 nëntor 2017.
 11. ^ a b Steve Crossman (10 mars 2016). "Riyad Mahrez: Leicester forward's journey to top of Premier League". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 10 mars 2016.
 12. ^ "Riyad Mahrez "Je sais que je peux jouer en EN"" [Riyad Mahrez "Unë e di që mund të luaj në kombëtare"] (në frëngjisht). DZFoot. 11 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2014. Marrë më 24 shtator 2020.
 13. ^ "World Cup 2014: Nabil Bentaleb in Algeria's 30-man squad". BBC Sport (në anglisht). 12 maj 2014. Marrë më 12 maj 2014.
 14. ^ "World Cup Beckons For Mahrez" (në anglisht). Leicester City F.C. 2 qershor 2014. Marrë më 2 qershor 2014.
 15. ^ Tironi, Hrvoje (13 shkurt 2016). "People accused Mahrez of giving me money to go to the World Cup! – Halilhodzic" (në anglisht). Goal.com. Marrë më 4 maj 2016.
 16. ^ a b Ouali, Amer (29 shkurt 2016). "Leicester City and Riyad Mahrez gaining fans in Algeria" (në anglisht). MSN. AFP. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2016. Marrë më 4 maj 2016.
 17. ^ "Mahrez Stars In Algeria Win" (në anglisht). Leicester City F.C. 15 tetor 2014. Marrë më 16 tetor 2014.
 18. ^ "Nations Cup 2015: Newcastle's Mehdi Abeid in Algeria squad". BBC Sport (në anglisht). 15 dhjetor 2014. Marrë më 18 dhjetor 2014.
 19. ^ Hughes, Ian (27 janar 2015). "Senegal 0–2 Algeria". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 20 dhjetor 2015.
 20. ^ Hughes, Ian (16 janar 2017). "Ivory Coast 3–1 Algeria". BBC Sport (në anglisht). Marrë më 1 shkurt 2015.
 21. ^ Hughes, Ian (16 janar 2017). "Algeria 7–0 Tanzania" (në frëngjisht). DZfoot. Marrë më 17 nëntor 2015.
 22. ^ "Sofiane Feghouli left out of Algeria's final Africa Cup of Nations squad". BBC Sport (në anglisht). 31 dhjetor 2016. Marrë më 15 janar 2017.
 23. ^ "R. Mahrez has been selected as the Total Man of the Match! Well done!" (në anglisht). CAF. 15 janar 2017 – nëpërmjet Twitter.
 24. ^ "Algeria look to the future as Mahrez and Slimani are left out of World Cup qualifier". BBC Sport (në anglisht). 1 tetor 2017. Marrë më 6 tetor 2017.
 25. ^ "Afcon 2019: Mahrez brace helps Algeria qualify for Nations Cup". BBC Sport (në anglisht). 18 nëntor 2018. Marrë më 18 nëntor 2018.
 26. ^ "Africa Cup of Nations: Algeria announces 23-man squad". BBC Sport (në anglisht). 30 maj 2019.
 27. ^ "EN : le brassard de capitaine sera pour Riyad Mahrez !" (në frëngjisht). lagazettedufennec.com. 11 qershor 2019. Marrë më 8 korrik 2019.
 28. ^ "Riyad Mahrez strike sinks Nigeria and puts Algeria in Afcon final". The Guardian (në anglisht). 14 korrik 2019.
 29. ^ "Algeria celebrate second Afcon title after beating Senegal". BBC Sport (në anglisht). 19 korrik 2019.
 30. ^ "Mais qui est Rita, la très jolie femme de Mahrez ?". Sports.fr (në frëngjisht). 30 prill 2016. Marrë më 6 qershor 2016.
 31. ^ Percy, John (13 dhjetor 2015). "'Flying' Riyad Mahrez coming to terms with dramatic ascent and comparisons with Lionel Messi". The Daily Telegraph (në anglisht). Marrë më 27 prill 2016.
 32. ^ "Riyad Mahrez ordered to compensate nanny". BBC News (në anglisht). 26 qershor 2019.
 33. ^ Dave Kidd (16 nëntor 2015). "Thriving Premier League a shining example of multiculturalism in week of Paris terrorist attack" (në anglisht). Daily Mirror. Marrë më 28 prill 2016.
 34. ^ Duchâteau, Romain (29 gusht 2015). "Riyad Mahrez, l'enfant chéri de Sarcelles" (në frëngjisht). SoFoot. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2016. Marrë më 13 maj 2016.
 35. ^ Pilling, Kim (31 maj 2020). "Riyad Mahrez: Luxury watches worth £300k stolen as Manchester City player's penthouse raided". The Independent (në anglisht). Marrë më 31 maj 2020.
 36. ^ Manchester City (7 shtator 2020). "CITY DUO TEST POSITIVE FOR COVID-19" (in en). Press release. https://www.mancity.com/news/club/club-statement-7-september-63735013. Retrieved 7 shtator 2020.