Kyle Walker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kyle Walker

Walker me Tottenham Hotspur në 2013
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKyle Andrew Walker[1]
Datëlindja (1990-05-28) 28 maj 1990 (33 vjeç)
VendlindjaSheffield, Angli
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës i djathtë
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Manchester City
Numri2
Karriera me të rinjtë
1997–2008Sheffield United
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008–2009Sheffield United2(0)
2008Northampton Town (huazim)9(0)
2009–2017Tottenham Hotspur183(4)
2009–2010Sheffield United (huazim)26(0)
2010–2011Queens Park Rangers (huazim)20(0)
2011Aston Villa (huazim)15(1)
2017–Manchester City65(1)
Karriera ndërkombëtare
2009Anglia U197(0)
2010–2011Anglia U217(0)
2011–Anglia23(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 1 Shkurt 2017
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 00:08, 20 nëntor 2016 (UTC)

Kyle Andrew Walker (lindur më 28 maj 1990) është një futbollist anglez i cili luan me klubin anglez Tottenham HotspurPremier League dhe me kombëtaren angleze si mbrojtës i djathtë.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sheffield United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tottenham Hotspur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 korrik 2009, Walker u largua nga Sheffield United për t'u bashkuar me Tottenham Hotspur sëbashku me mbrojtësin tjetër Kyle Naughton për shifrën e kombinuar 9 milion £; megjithatë, ai u huazua menjëherë te United për sezonin 2009–10 si pjesë e marrëveshjes.[2]

Manchester City[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 korrik 2017, Walker firmosi një kontratë pesë-vjeçare me klubin rival të Tottenhamit në Premier Ligë, Manchester Cityn.[3] Shuma e transferimit u raportua të ishte 45 milion £, e cila mund të arrinte deri në 50 milion £ me bonuse, duke u bërë një nga transferimet më të shtrenjta të të gjitha kohërave.[4]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Premier League clubs submit squad lists". premierleague.com. Premier League. 1 shtator 2010. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2010. Marrë më 1 shtator 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Spurs capture Naughton and Walker" [Spursat kapin Naughton dhe Walker]. BBC Sport (në anglisht). 22 korrik 2009. Marrë më 22 korrik 2009.
  3. ^ "Zyrtare/ Kyle Walker firmos për 5 vite te City". Eduasportin.com. 14 korrik 2017. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2019. Marrë më 29 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Mbrojtësi më i shtrenjtë në botë, Kyle Walker zyrtarizohet te Manchester City për 54 mln sterlina". BalkanWeb.com. 14 korrik 2017. Marrë më 29 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)