Jump to content

Raphaël Varane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Raphaël Varane

Varane duke luajtur për Francen në 2014
Të dhënat vetjake
Emri i plotëRaphaël Xavier Varane[1]
Datëlindja (1993-04-25) 25 prill 1993 (31 vjeç)
VendlindjaLille, Francë
Gjatësia1.91 m (6 ft 3 in)
PozicioniQëndër–mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Manchester United
Numri19
Karriera me të rinjtë
2000–2002Hellemmes
2002–2010Lens
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2010–2011Lens23(2)
2011–2021Real Madrid236(8)
2021–Manchester United27(1)
Karriera ndërkombëtare
2010Franca U182(1)
2012Franca U201(0)
2011–2012Franca U2115(3)
2013–Franca86(5)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 4 shtator 2022
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 5 qershor 2022

Raphaël Varane (Frëngjinsht [vaʁan]; lindur më 25 prill 1993) është një futbollist profesionist francez i cili luan si qëndër–mbrojtës për klubin spanjoll Real Madrid dhe kombëtaren franceze.[2] Ai luan zakonisht si qëndër–mbrojtës. Varane është një lojtar i kombëtares franceze të të rinjëve duke luajtur me nivelet U–18 dhe U–21. Ai bëri debutimin e plote me kombëtaren e parë në vitin 2013.

Ai më parë ka luajtur me skuadrën franceze Lens dhe para sezonit 2010–11, filloi stërvitjen me skuadrë e parë dhe ishte rezervë në disa ndeshje në ligë. Më 7 nëntor 2010, Varane bëri debutimin e tij profesionist në ligë në një ndeshje kundër Montpellier.[3] Varane është përshkruar nga trajneri i Lens Eric Assadourian si "lojtari i vërtetë i klasit të parë" i cili është i aftë në nivelet teknike dhe taktike.[4] Që pas transferimit të tij te Real Madrid, Varane është shfaqur si një nga qëndër mbrojtësit e rinj më të mirë në botë.[5]

Në janar 2014, ai u emërua nga The Guardian si një nga dhjetë talentët më premtues në botë.[6]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Real Madrid[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 qershor 2011, presidenti i Lens Gervais Martel i konfirmoi një grup tifozësh që Varane do të transferohej te Real Madridi.[2][7] Varane më përpara kishte vizituar zyrat e klubit dhe ishte takuar me këshilltarin e klubit dhe bashkëkombasin e tij Zinedine Zidane.[2][8] Real Madridi konfirmoi transferimin më 27 qershor pasi lojtari kaloi me sukses vizitat mjekësore dhe firmosi një kontratë gjashtë-vjeçare.[9]

Manchester United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 korrik 2021, u njoftua se Manchester United dhe Real Madrid kishin arritur një marrëveshje për transferimin e Varane, i cili do të kryente testet mjeksore dhe do të firmoste kontratën për të finalizuar transferimin.[10][11] Transferimi u zyrtarizua më 14 gusht; Varane u prezantua në Old Trafford, i cili ishte mbushur plot me tifozë për ndeshjen hapëse të Premier Ligës kundër Leeds United.[12][13] Atij ju dha fanella me numrin 19, e cila më parë ishte mbajtur nga Amad Diallo; ky ishte gjithashtu edhe numri që ai kishte gjatë sezonit të parë me Real Madridin.[14]

Varane debutoi zyrtarisht më 29 gusht në fitoren minimale në transfertë kundër Wolverhampton Wanderers, duke asistuar golin e vetëm të ndeshjes.[15] Më 2 maj 2022, Varane shënoi golin e parë me klubin në fitoren 3–0 kundër Brentford.[16]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "FIFA Club World Cup UAE 2017: List of players: Real Madrid CF" (PDF) (në anglisht). FIFA. 16 dhjetor 2017. fq. 5. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 dhjetor 2017. Marrë më 23 dhjetor 2017.
 2. ^ a b c "Gervais Martel a répondu aux supporters" [Gervais Martel i përgjigjet tifozëve] (në frëngjisht). RC Lens. 22 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2011. Marrë më 22 qershor 2011.
 3. ^ "Lens v. Montpellier Match Report" (në frëngjisht). Ligue de Football Professionnel. 6 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2012. Marrë më 6 nëntor 2010.
 4. ^ "Qui sont Varane, Kondogbia, Hazard et Deligny" (në frëngjisht). Lensois. 9 mars 2010. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2011. Marrë më 14 janar 2011.
 5. ^ Ed Dove (28 mars 2013). "Raphael Varane: Most Improved Players" (në anglisht). Bleacher Report. Marrë më 7 prill 2013.
 6. ^ "The next 10 big things: Europe's top youngsters and stars of the future" (në anglisht). The Guardian. Marrë më 18 janar 2014.
 7. ^ "Varane au Real selon Martel" (në frëngjisht). L'Equipe. 22 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2011. Marrë më 22 qershor 2011.
 8. ^ "Real confirm capture of starlet Varane" [Real konfirmon blerjen e yllit Varane] (në anglisht). ESPN FC. 27 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2012. Marrë më 27 qershor 2011.
 9. ^ "Raphaël Varane firma su contrato con el Real Madrid" [Raphaël Varane firmos kontratën e tij me Real Madridin]. realmadrid.com (në spanjisht). Real Madrid C.F. 27 qershor 2011. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2011. Marrë më 27 qershor 2011.
 10. ^ "Man Utd reaches agreement for Raphael Varane transfer from Real Madrid" [Man Utd arrin marrëveshjen për transferimin e Raphael Varane nga Real Madrid]. ManUtd.com (në anglisht). Manchester United. Marrë më 27 korrik 2021.
 11. ^ "Official Announcement: Raphaël Varane" [Njoftim zyrtar: Raphaël Varane]. realmadrid.com (në anglisht). Real Madrid C.F. Marrë më 27 korrik 2021.
 12. ^ "United announce Varane signing" [United njofton blerjen e Varane]. ManUtd.com (në anglisht). Manchester United. Marrë më 14 gusht 2021.
 13. ^ "Raphael Varane: Manchester United sign France defender on four-year deal" [Raphael Varane: Manchester United firmos me mbrojtësin e Francës në një marrëveshje katër-vjeçare] (në anglisht). BBC Sport. 14 gusht 2021. Marrë më 14 gusht 2021.
 14. ^ Matthew Holt (14 gusht 2021). "Varane squad number revealed" [Zbulohet numri i fanellës së Varane]. ManUtd.com (në anglisht). Manchester United. Marrë më 14 gusht 2021.
 15. ^ Neil Johnston (29 gusht 2021). "Wolverhampton Wanderers 0-1 Manchester United: Mason Greenwood hits winner" [Wolverhampton Wanderers 0-1 Manchester United: Mason Greenwood shënon golin e fitores] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 29 gusht 2021.
 16. ^ Simon Stone (2 maj 2022). "Man Utd 3-0 Brentford: Fernandes, Ronaldo & Varane score in morale-boosting win" [Man Utd 3-0 Brentford: Fernandes, Ronaldo & Varane shënojnë në fitoren që shton moralin] (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 3 maj 2022.

Lidhje 5ë jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]