Marouane Fellaini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marouane Fellaini

Fellaini duke luajtur për BelgjikënKupën e Botës 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMarouane Fellaini-Bakkioui[1]
Datëlindja (1987-11-22) 22 nëntor 1987 (36 vjeç)[2]
VendlindjaEtterbeek, Bruksel, Belgjikë
Gjatësia1.94 m (6 ft 4 in)[3]
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Shandong Luneng
Numri25
Karriera me të rinjtë
1994–1997Anderlecht
1997–2000Mons
2000–2002R. Francs Borains
2002–2004Sporting Charleroi
2004–2006Standard Liège
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2006–2008Standard Liège64(9)
2008–2013Everton141(25)
2013–2019Manchester United119(12)
2019–Shandong Luneng9(3)
Karriera ndërkombëtare
2004–2005Belgjika U183(0)
2006Belgjika U196(1)
2006–2007Belgjika U217(0)
2007–2018Belgjika87(18)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 26 maj 2019

Marouane Fellaini-Bakkioui (i lindur më 22 nëntor 1987), i njohur si Marouane Fellaini, është futbollist belg që luan për klubin anglez Manchester United dhe për ekipin kombëtar të Belgjikës.

Ndeshje kundër SHBA

I lindur në Etterbeek, Fellaini ka luajtur për të rinjët e ekipit të Anderlecht, dhe Charleroi S.C. para se t'i bashkohej Standard Liège. Pasi që fitoi Divizionin e Parë Belg dhe Këpucën Eboni si lojtar i Standard Liege u zhvendos në Angli për të ju bashkuar Evertonit. Pas pesë vitesh në Everton u transferua në Manchester United në shtator të vitit 2013 në një marrëveshje prej 27.5 milion funtash.[4]

Në fushën e kombëtares, Fellaini ka qenë pjesë e saj që nga viti 2007 ku edhe i ka luajtur mbi 60 ndeshje. Ai e reprezentoi ekipin në Olimpiadën e vitit 2008 dhe në Kupën Botërore FIFA 2014.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e herëshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në EtterbeekBelgjikës, Fellaini filloi të luaj futboll në moshën 8-të vjeçare për Anderlehtin. Sporti i tij i preferuar në fillim ishte maratona 10,000 metërshe.[5] Si fëmijë me më dëshirë ecte deri në shkollë se sa të udhëtonte si shokët e tij të klasës me veturë apo autobus.[6] Sidoqoftë, babai i tij Abdellatifi, i cili edhe vet ishte futbollist profesional, e udhëzoi djalin e tij drejt futbollit. Në sezonin e parë në akademinë e Anderlehtit shënoi 26 gola dhe ne të dytin shënoi 37 gola. Në Anderleht ishte deri në moshën 10-të vjeçare ku më pas i'u bashkua Mons-it për shkak të punës së babait në qytet. Tre vite më vonë i'u bashkua ekipit R. Francs Borains dhe pas tij nënshkroi për Sporting Charleroi. Në moshën 17-të vjeçare nënshkroi kontratën e parë të përhershme me Standard Liège ku bëri 84 paraqitje për klubin duke shënuar 11-të herë.[7] Është i njohur për lojën e tij me kokë dhe qëndrueshmërinë, ku kjo ka rezultuar në marrjen e çmimit Këpuca Eboni,[8] një çmim që i jepet lojtarit më të mirë të sezonit me prejardhje afrikane.

Everton[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi që refuzoi Manchester United-in [9] dhetë përfolurit e interesuar si Aston Villa ,[10] Real Madrid, Tottenham Hotspur dhe Bayern Munich, Fellaini nënshkroi për Evertonin për një kontratë pesë vjeçare në shtator të vitit 2015 me vlerë prej 15 milionë funtash (rekord i blerjes më të shtrenjtë të klubit të Evertonit në atë kohë).Debutimin në Everton e bëri në fitoren 3:2 si mysafir kundër Stoke Cityt më 14 shtator 2008 dhe golin e parë për ekipin e shënoi kundër Newcastle United. Në fund të sezonit 2008-09 u emërua si lojtari më i ri i sezonit në Everton.

Fellaini në ndeshjen e tij të fundit në Everton kundër Cardiff City më 31 gusht 2013.

Manchester United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2013–14[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 shtator 2013 nënshkroi kontratë pesë vjeçare me Manchester United në minutën e fundit të transferit kohor.[4] He made his debut for the club on 14 September, in a 2–0 home win against Crystal Palace, coming on as a 62nd-minute substitute for Anderson. Debutimin e bëri më 14 shtator 2013 kundër Crystal Palace në minutën e 62' duke e zëvendësuar Andersonin. Ndërsa debutimin e tij të plotë e bëri më 17 shtator në fitoren 4:2 kundër Bayern Leverkusen në Ligën e Kampionëve.[11]

Karriera me kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fellaini me Belgjikën në vitin 2013

Debutimi i tij për seniorët është bërë në shkurt të vitit 2007 dhe goli i tij i parë erdhi në humbjen kundër Portugalisë me rezultat 2:1 në kualifikimet e UEFA Euro 2008. Më 4 qershor 2014, Fellaini u zgjedh pjesë e ekipit të Belgjikës për Kupën e Botës FIFA 2014. Në ndeshjen e parë të Belgjikës në këtë ngjarje që ishte kundër Algjerisë, Fellaini hyri në lojë si zëvendësues dshënoi golin e barazisë në fitoren 2:1. Pastaj në ndeshjen e dytë kunër Rusisë më 22 qershor u zgjodh në formacionin startues dhe pati paraqitje të plotë në çerekfinale ku edhe humbën nga Argjentina me rezultat 1:0 në Brazili. Gjatë kualifikimeve për UEFA Euro 2016, Fellaini shënoi dy gola në fitoren 5:0 kundër Qipros dhe golin e fitores kundër Izraelit. Gjithashtu shënoi edhe dy golat e parë në ndeshjen miqësore kundër Francës që përfundoi me rezultat 4-3.[12]

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prindërit e Fellainit janë Maroken nga Tangieri që më vonë u shpërngulen në Bruksel.[13] Babai i tij, Abdellatifi ka luajtur si portier për Raja Casablanca dhe Hassania Agadir. Pas disa problemeve me lejen e punës si portier ai punoi si vozitës i autobusit për STIB. Këtu u penzionua që më vonë të kujdesej për karrierën e djalit të tij. Fellaini është musliman.[14]

Statistikat në karrierë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Performanca në ekipe Liga Kupa Kupa e Ligës Kupa Kontinentale Totali
Ekipi Sezoni Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Standard Liège[15] 2006–07 30 3 7 1 3 0 40 4
2007–08 31 6 5 1 3 0 39 7
2008–09 3 0 0 0 2 0 5 0
Total 64 9 12 2 8 0 84 11
Everton 2008–09 30 8 4 1 1 0 35 9
2009–10 23 2 2 0 2 0 7 1 34 3
2010–11 20 1 3 1 2 1 25 3
2011–12 34 3 6 1 3 1 43 5
2012–13 31 11 4 1 1 0 36 12
2013–14 3 0 0 0 1 1 4 1
Totali 141 25 19 4 10 3 7 1 177 33
Manchester United[16] 2013–14 16 0 0 0 0 0 5 0 21 0
2014–15 27 6 4 1 0 0 31 7
Total 43 6 4 1 0 0 5 0 52 7
Totali në karrierë 248 40 35 7 10 3 20 1 313 51

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Belgjikë[17]
Viti Ndeshje Gola
2007 8 1
2008 6 1
2009 7 1
2010 5 1
2011 6 1
2012 6 0
2013 9 2
2014 9 2
2015 3 5
Totali 61 14

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Standard Liège
Everton

Individualisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Squads for 2016/17 Premier League confirmed" [Konfirmohen skuadrat për Premier Ligën 2016/17] (në anglisht). Premier League. 1 shtator 2016. Marrë më 15 shtator 2016.
 2. ^ "FIFA World Cup Russia 2018: List of players: Belgium" [FIFA Kupa e Botës Rusi 2018: Lista e lojtarëve: Belgjika] (PDF) (në anglisht). FIFA. 15 korrik 2018. fq. 3. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 30 korrik 2018. Marrë më 11 qershor 2019.
 3. ^ "Marouane Fellaini: Overview" [Marouane Fellaini: Përmbledhje] (në anglisht). Premier League. Marrë më 11 qershor 2019.
 4. ^ a b "Manchester United complete £27.5m deal for Everton's Marouane Fellaini". The Guardian. 3 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "How Fellaini became Everton's mane man". BBC Sport. British Broadcasting Corporation. 28 maj 2009. Marrë më 24 janar 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ King, Dominic (31 maj 2012). "Big hair, big man, big heart. Fellaini will be a tall order for England". Daily Mail. London. Marrë më 2 qershor 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Players: Squad Profiles: Marouane Fellaini". evertonfc.com. Everton FC. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2008. Marrë më 2 shtator 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Ebbenhouten Schoen voor Marouane Fellaini" (në holandisht). hln.be. 28 prill 2008. Marrë më 2 shtator 2008.
 9. ^ "Richardson could quit United". Sky Sports. BSkyB. Marrë më 22 maj 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Aston Villa weigh up move for Standard Liege star Marouane Fellaini
 11. ^ "Man Utd 4–2 Bayer Leverkusen" BBC Sport. 17 September 2013. Retrieved 17 September 2013.
 12. ^ "Marouane Fellaini too hot for France to handle in Belgium friendly win". The Guardian. Reuters. 7 qershor 2015. Marrë më 7 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Collins' calling – Scotland on Sunday". The Scotsman. Johnston Publishing. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2012. Marrë më 16 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Din, Tusdiq (23 gusht 2011). "Fasting and football. How do top-flight Muslims cope?". The Independent. London: Independent Print. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2018. Marrë më 10 korrik 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Marouane Fellaini". guardian.touch-line.com. Guardian News and Media. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2013. Marrë më 30 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Marouane Fellaini". StretfordEnd.co.uk. Marrë më 30 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Marouane Fellaini". national-football-teams.com. Marrë më 30 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]