Jump to content

Stadiumi Santiago Bernabéu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Santiago Bernabeu


Santiago Bernabeu .
Real MadridSantiago Bernabéu 2007

Stadiumi Santiago Bernabéu është një stadium futbolli në qarkun Chamartín e Madrid, Spanjë. Ai u përurua më 14 dhjetor 1947 dhe është në pronësi të klubit të futbollit Real Madrid. Me një kapacitet prej 80.354 spektatorësh në 2007, ai u quajt si një UEFA Elite Five-Star stadiumin në 2007.

Bernabéu, i quajtur sipas kryetarit Yeste Santiago Bernabéu, është një nga objektet më të famshme dhe prestigjioze të botës së futbollit. Ajo priti finale të Kupës Evropiane tri herë, në vitin 1957, 1969 dhe 1980, dhe është planifikuar të presë UEFA Liga e Kampionëve e fundit 2010. Finalet e Kupës së Kombeve Evropian 1964 dhe 1982 Kupën Botërore kanë qenë gjithashtu të mbajtur në Bernabéu.

22 qershor 1944, Banka ju dha një kredi Santiago Bernabéut dhe Rafael Salgado për shkrim toka ngjitur me stadiumin e vjetër Chamartín. Më 5 shtator 1944 u zgjodhën ne Pallatin e Arteve të Bukura arkitekti Muñoz Monasterio Luis Soler Alemany dhe strukturë që i dha rrugën për stadium. Më 27 tetor 1944, punimet e ndërtimit në stadiumin filloi.

Santiago Bernabéu Stadium u përurua zyrtarisht më 14 dhjetor 1947 me një ndeshje midis Real Madrid dhe Belenenses Portugalisë nën emrin e Chamartín Nuevo Estadio. Vendi kishte një kapacitet prej 75.145 spektatorësh, 27.645 prej të cilave janë vende (7.125 mbuluar) dhe 47.500 këmbë (2.000 vende). Sabino Barinaga ishte lojtari i parë që të avancuara për të bardhëve.

Renovimi i parë i madh ka ndodhur në vitin 1954. Më 19 qershor të atij viti filloi zgjerimin i stadiumit. Pra stadiumi mund të akomodohen 125,000 spektatorë. Kështu, Coliseum Madrid u bë fushë CET e të gjithë pjesëmarrësve të sapokrijuar Kupa Evropiane, për të cilën klubet e tjera falënderuan gjestin e Real Madrid e shkëmbimit të një dollap me kyç, ndërsa tifozët i mbushur me fushë të bardhë.

Më 4 janar 1955, Aterit Asambleja e Përgjithshme e Anëtarëve Compromisaros, u vendos që shteti të miratuar emrin e pranishme në nder të presidentit të klubit dhe arkitekti i stadiumit, Santiago Bernabéu.

Kthehu në maj të 1957 ne Real Madrid u hap rrufeja elektrike në një lojë kundër Recife.

Florentino Perez u bë president i Real Madridit, ishte nisur për Master Planit të quajtur Santiago Bernabéu stadium, me një qëllim: Për të përmirësuar komoditetin e stadiumit dhe cilësinë e mjediseve të saj, si dhe të ardhurat maksimizuar nga stadiumi.

Ai investoi 127.000.000 € në pesë vjet (2001-2006) në mes të të mbulojë dhe theksoi zgjerimi i Side Lindjes, fasadë e re mbi Father Damien, veshje të reja, kuti të reja dhe fusha VIP, një fazë e re në nder të East Side, një zonë të re për shtyp e vendosur edhe në pjesën lindore, sistemi i ri audio, bare e re, vendosjen e ngrohjes në qëndrimet, ashensorët panoramik, restorante të reja, shkallë në hyrje kullat dhe zbatimin e ndërtimit për shumë qëllime në rrugë Damien Atit, i cili do të të futbollit më të macrotienda dhe zyrat e klubit. Pas zgjerimit të Lindjes anësore dhe krijimin e krijimin e albumit të ri, kapaciteti i stadiumit Santiago Bernabéu është 80.354 spektatorë, ulur të gjithë. Për të përfituar më tej në fazën, e krijuar turin e Bernabéu, ku çdo amator mund të gëzojnë të gjitha qoshet e stadiumit.

Në vitin 2002 dhe 2004, stadiumi ishte objekt i sulmeve të ndara nga organizata terroriste ETA.

Rishikimin e fundit të UEFA më 24 tetor, 2007, me rastin e ndeshjes kundër Olympiyacos FC, shërbeu si një hap përfundimtar në procedurat janë duke u zhvilluar për të dhënë kategorinë e Elite Santiago Bernabéu Stadium Five-Star stadiumin më 14 nëntor 2007, një muaj para festimin e 60 vjetorin e përurimit të stadiumit, UEFA njoftoi se klubi zyrtarisht do të ndërroni titullin e pesë yje stadiumit.

Presidenti i Real Madridit, Florentino Perez, ndërtimi i propozuar i një çati të anulohet para se ai dha dorëheqjen në vitin 2005. Në 2009, pas ri-zgjedhjen e Perez si presidentin, u njoftua se ndërtimi i kulmit është pa gjasa që të shikojmë gjendjen financiare të klubit.

Stadiumi u njoftua zyrtarisht se do te jetë vendi i ardhshme për finalen e Ligës se Kampioneve 2010.

Stadiumi ka vet Madrid Metro stacion përgjatë 10 përputhje quajtur Santiago Bernabéu . Vendndodhjen e saj, në zemër të qarkut të Madridit e biznesit, është krejt e pazakontë për një stadium futbolli.