Jump to content

Bastian Schweinsteiger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bastian Schweinsteiger
Të dhënat vetjake
Emri i plotëBastian Schweinsteiger
Datëlindja (1984-08-01) 1 gusht 1984 (39 vjeç)
VendlindjaKolbermoor, Gjermania
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniMesfushori
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Bayern München
Numri31
Karriera me të rinjtë
1990–1992FV Oberaudorf
1992–1998TSV 1860 Rosenheim
1998–2002Bayern München
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2002–2004Bayern München II34(2)
2002–Bayern München299(36)
Karriera ndërkombëtare
2004Gjermania U-217(2)
2004–Gjermania98(23)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Bastian Schweinsteiger (Lindur 1 gusht 1984 në Kolbermoor) është një futbollist Gjerman i cili luan si një mesfushor për Bayern Mynich në Gjermani. Nje lojtar këmbe-drejte, që zakonisht luan anësor i anës së majte por gjithashtu edhe në anën e djathte dhe i rrezikshëm jashtë zonës së penalltisë ku ai asiston tek gjuajtësit me shenjester të mirë dhe që mundohet që të ketë një ndikim sa me te madh tek goli. Vetëm në moshën 25 vjeçare ai ishte një nga shërbyesit me jetëgjate për Bayernin, dhe kishte qene qene atje qe adoleshent.

Karriera në klube

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Schweinsteger firmosi per te luajtur me Bayernin e Munichut si nje pioner ne 1 korrik 1998 dhe u rrit neper anet e klubit te rinise. Nje garues skish I ri I talentuar, kishte per te vendosur midis skive dhe futbollit ne moshen 14-vjecare. Pasi kishte fituar Kampionatin per te rinj ne Gjermani ne korrik 2002, Schweinsteiger shpejt siguroi nje vend tek rezervat, duke prodhuar nje divizion te trete te forte. Ai fillimisht siguroi nje reputacion per te qene nje rebel

Nje mesfushor I majte, I cili gjithashtu mund te luaje edhe ne te djathte , ka nje gjuajtje te rende, aftesi te medha triblimi dhe është nje specialist tek pjeset ne nje loje. Ai gjithashtu mund te luaje si nje mesfushor'shtypes' ose prapa gjuajtesve. Vetem pas dy kurseve trainimi me skuadren e pare, traineri Ottmar Hitzfield I dha Shweinsteigerit kontributin e tij si nje ndarje te mevonshme ne lojen kunder RC Lens ne Nentor 2002 ne UEFA Champions League dhe si me I riu pati nje ndikim te menjehershem, duke bere nje gol per Markus Fulner ne pak minuta. Ai firmosi nje kontrate profesionale muajin e ardhshem dhe vazhdoi duke u shfaqur ne 14 Bundesliga 2002-03, dhe duke e ndihmuar Bayernin per tek League dhe je kupe te dyfishte. Sezonin e ardhshem ai luajti ne 26 Bundesliga. Shenoi golin e tij me Bayernin kunder VFL Wolfsburg ne shtator 2003.

Cuditerisht ai u dergua pas tek rezervat e Bayernit nga traineri I ri Felix Magath ne fillimin e sezonit 2004-2005 ne perbuzje per zbulimet e tij ne veren e Kupes se Konfederatave, Schweinsteiger me shpejtesi u kthye per te luajtur nje rol ne dopio-fitoren qe shenoi per Bayernin ne Champions League kunder Celsit. Pas tre sezoneve te ardhshme , deri ne fundin e 2007-08, Bastian beri 135 shfaqje ne te gjitha garat per Bayernin e Munichut ( UEFA Champions league , Bundesliga dhe Kupa e Gjermanise), duke shenuar 10 gola ne kete proces.

Ne 15 gusht 2008, Schweinsteiger shenoi golin e pare te Bundesliges ne sezonin 2008-09. Ai planifikoi te zgjaste kontraten pas sezonit te meparshem por deshtoi ne gjetjen e nje gjuhe te perbashket. Ne fund zgjati kontraten e tij me Bayernin deri ne vitin 2012 ne Nentor 2008. Ai ka sherbyer si lider shpirteror te ky ekip edhe pse kurre nuk ka marre meritat dhe ka qene shtylle e lojes dhe e repartit te mesfushes. Ai perjetoi keq finalen e humbur ndaj Chelseat ne Champions League 2011-2012 pasi humbi nje penallti nderkohe qe mbahet si specialist i te tilla gjuajtjeve.

Kariera Internacionale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shweinsteiger beri debutimin e tij te pare nderkombetar ne vitin 2004 ne nje miqesore kunder Hungarise. Menjehere pas marrjes pjese ne U-21 dhe pas zhqenjimit qe pesoi ne Kampionatin Europian ne vitin 2004, ai ishte thirrur per Euro 2004. Numri 31 I Bayernit siguroi rishqyrtimin e performances se tij ne Portugali, duke shfaqur aftesite e tij luftarake me shokun e tij te skuadres Michael Ballack ne fazen kur Gjermania humbi kunder Republikes Ceke 1-2.

Ai shenoi dy golat e tij te pare nderkombetare ne 8 qershor 2005 kunder Rusise dhe shenoi golin e tij te pare ne nje luftim te rendesishem kunder Tunizise ne 18 qershor 2005 te Kupa e Konfederatave ne Gjermani. Ai ishte thirrur te Kupa e Botes 2006 ne token meme dhe gjuajti ne nje dominim me dy golat tij brilante me gjuajtje te gjata te cilat e bene te zinte vendin e trete ne ndeshjen kunder Portugalise, ku fitoi edhe titullin Njeriu I Ndeshjes. Ndeshja mbaroi me rezultatin 3-1. Ne moshen 22-vjecare , ai kishte luajtur ne 41 ndeshje per kombetaren Gjermane, nje rekord per cdo futbollist Gjerman per kohen. Ky rekord u thye shpejt nga Lucas Podolski I cili kishte marre pjese ne 44 ndeshje ne moshen 22vjec. Ne te njejten moshe, Lothar Matthaus (Gjermani mbajtes I rekordit me 150 ndeshje) kishte luajtur ne vetem 13 ndeshje per Kombetaren Gjermane. Gjate kesaj kohe Gjermania nuk humbi asnje ndeshje ne te cilat ai shenoi.

Schweinsteiger fillimisht e humbi vendin e tij ne njembedhjecen perfaqesuese kur menaxheri Joachim Low levizi gjuajtesin Lucas Podolski per tek poziconi I tij I zakonshem ne krahun e majte per te akomoduar dyshen gjuajtese te Miroslav Klose dhe Mario Gomez dhe beri dy ndarje te aparences ne grupet e fazave.Ne ndeshjen e dyte kunder Kroacise, atij iu nxorr nje karton I kuq per reagimin e tij per Jerko Leko dhe Gjermania pesoi nje humbje shokuese 2-1. Pas sherbimit te tij nga humbja e lojes kunder Austrise, ai u rikthye per te filluar cerekfinalen kunder Portugalise kur Low riktheu formatin e vjeter 4-4-2 sepse Gomez ishte demtuar pas tentimit per te bere pershtypje. Njehere tjeter ai ishte bere kryesori per fitoren e tyre 3-2 duke shenuar nje gol dhe duke bere te mundur barazimin e tij me Miroslav Klose dhe fituesin Michael Ballack. Ai gjithashtu shenoi golin e pare ne gjysem finalen ku fituan 3-2 kunder Turqise. Ai kontribuoi per skuadren per here te pare ne nje miqesore kunder Emirateve te Bashkuara Arabe. Shweinsteiger ishte perseri prezent ne Kupen e Botes 2010 ne ndeshjet kualifikuese duke luajtur 9 nga 10 lojerat dhe duke kontribuar me 3 gola ,por ai shenoi dhe kontiboi ne fazen finale te kompeticionit ku ishte kapiten i 2-te.


Stampa:Kupa e Botës 2010 Skuadra e Turnamentit