Marco Reus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Marco Reus
FIFA WC-qualification 2014 - Austria vs. Germany 2012-09-11 - Marco Reus 01.JPG
Reus me Gjermaninë në vitin 2012.
Të dhënat personale
Emri i plotëMarco Reus
Data e lindjes (1989-05-31) 31 Maj 1989 (32 vjeç)
Vendi i lindjesDortmund, Gjermania Perëndimore
Gjatësia1.80 m (5 ft 11 in)
PozicioniMesfushor–sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualBorussia Dortmund
Numri11
Karriera në rini
1994–1996Post SV Dortmund
1996–2006Borussia Dortmund
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2006–2009Rot Weiss Ahlen44(5)
2009–2012Borussia Mönchengladbach99(37)
2012–Borussia Dortmund82(37)
Ekipi kombëtar
2009Gjermania U–212(0)
2011–Gjermania25(9)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 20:54, 22 shkurt 2015 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 20:54, 22 shkurt 2015 (UTC)

Marco Reus (Gjermanisht [ˈmaɐ̯koː ˈʁɔʏ̯s], lindur më 31 maj 1989) është një futbollist gjermanë që aktalisht luan me klubin gjerman Borussia DortmundBundesligë dhe me Kombëtaren gjermane. Reus mund të luaj si mesfushor-sulmues dhe si sulmues krahu, ai njihet për shpejtësinë dhe teknikën e tij.[1]

Reus e shpenzoi karrerën e rinisë te skuadra e Borussia Dortmund, ku përpara tyre kishte luajtur me Post SV Dortmund. Ai ka luajtur për tre skuadra në karrierën e tij si profesionist, ku më së shumti ka luajtur me Borussia MönchengladbachBundesligën gjermane. Reus zakonisht luan si sulmues i majtë për Dortmundin, por ai është i aftë për të luajtur edhe në krahun e djathtë dhe në qëndër për shkak të aftësisë së tij për të kontrolluar topin me të dyja këmbët. Viti 2012 ishte viti më i suksesshëm i tij, ai shënoi 18 gola dhe dhuroi 8 assista duke i siguruar skuadrës së tij një vend në Ligën e Kampioneve. Reus pranoi të trasferohej te klubi i qytetit të tij të lindjes Borussia Dortmund në fund të sezonit 2011–12. Ai mori fanellën me numrin 11, një fanellë që më përpara e kishte Mario Götze, i cili e la fanellën për të marrë fanellën me numrin 10. Franz Beckenbauer foli rreth Reus, sëbashku me Mario Götzen, duke thënë: "Si një dyshe klasike, askush nuk është më i mirë se Reus dhe Götze".[2]

Në vitin 2013, Reus u rendit si futbollisti i katërt më i mirë në botë nga Bloomberg L.P..[3]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reus duke luajtur për Mönchengladbach në vitin 2009.

Reus ka lindur në DortmundGjermanisë. Ai filloi të luante futboll me klubin e tij të qytetit Post SV Dortmund në vitin 1994 dhe hyri në skuadrën e moshave të Borussia Dortmundit në vitin 1996.[4] Ai ka luajtur për Borussia Dortmundin që kur u transferua për të luajtur me skuadrën U–19 të Rot Weiss Ahlen në verën e vitit 2006. Gjatë tre viteve të para me skuadrën Rot Weiss Ahlen, ai luajti vetëm pesë ndeshje me skuadrën U–19 e cila luante në kampionatin Westphalia gjatë asaj kohe. Ai shënoi një gol në 2 ndeshjet e para. Një vit më vonë, ai shkoi në skuadrën e parë që luante në divizionin e tretë të futbollit gjerman. Në 14 ndeshje, ai luajti 2 herë si titullar duke shënuar edhe 2 gola. Njëri nga dy golat erdhi në ditën e fundit të sezonit dhe ndihmoi skuadrën e tij që të nqitej një dizivion më lartë.[5]

Në sezonin 2008–09, duke qënë vetëm 19 vjeç, ai kishte shfaqur përparime të mëdha si futbollist profesionist. Ai luajti 27 ndeshje dhe shënoi katër gola.[6] Më 25 maj 2009, ai firmosi një kontratë katër vjeçare me skuadrën e Bundesligës Borussia Mönchengladbach.[7]

Më 28 gusht 2008, Reus shënoi golin e tij të parë në Bundesligë kundër Mainz 05 pas një vrapimi 50 metërsh,[8] dhe pas atij goli, ai mori profilin e një golashënuesi nën drejtimin e trajnerit Lucien Favre.

Në fillimn e sezonit 2011–12, ai e filloi sezonit në një formë të mirë, ai shënoi 7 gola në 12 ndeshje. Kontrata e Reus me Gladbach skadonte në vitin 2015 dhe kishte një klauzolë lirimi 18 milion . Ai përmendi se idhulli dhe modeli i tij i lojës ishte lojtari i kombëtares çeke dhe meshuroi i Arsenalit, Tomáš Rosický, i cili ka luajtur te Dortmundi për gjashtë vite përpara se të kalonte te skuadra londineze në vitin 2006.[9]

Borussia Dortmund[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reus në aksion për Borussia Dortmund në vitin 2013.

Më 4 janar 2012, Reus firmosi një kontratë pesë vjeçare me ish-klubin e tij Borussia Dortmund për 17.1 milion , kjo kontratë do ta mbante atë te Dortmundi deri në vitin 2017. Reus tha për transferimin e tij: "Unë e kam bërë këtë vendim për të marrë hapin e ardhshëm përpara në sezonin e ardhshëm. Unë kam dëshirë të luaj në një klub i cili mund të sfidoj skuadrat e mëdhaja për trofeun e Ligës së Kampioneve. Unë e shikoj këtë mundësi te Borussia Dortmund." Reus u zyrtarizua si lojtar i Borussia Dortmund më 1 korrik 2012.[10]

Sezoni 2012–13[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reus bëri debutimin e tij me skuadrën e re më 24 gusht ku shënoi në fitoren 2–1 kundër Werder Bremen. Më 29 shtator, Reus shënoi dy gola në fitoren e skuadrës 5–0 kundër ish-skuadrës së tij Borussia Mönchengladbach, duke e vendosur skuadrën e tij në vendin e parë në Bundesligë pas gjashtë ndeshjeve të para.[11] Më 3 tetor, në ndeshjen e parë të karrerës së tijnë Ligën e Kampioneve, ai shënoi një gol në barazimin 1–1 kundër skuadrës angleze të Manchester Cityt.[12] Reus gjithashtu shënoi sërisht në barazimin 2–2 kundër Real MadriditSantiago Bernabeu.[13] Gjatë ndeshjes tjetër të Dortmundit më 21 nëntor, Reus shënoi golin e parë në fitoren 4–1 kundër AjaxitAmsterdam Arena, pas përfundimit të gjashtë javëve në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve, Dortmundi u shpall fituesi i grupit me 14 pikë.[14]

Më 16 shkurt 2013, Reus shënoi një tregolësh në fitoren 3–0 të Dortmundit kundër Eintracht Frankfurt.[15][16] Më 11 maj, Reus shënoi edhe dy gola të tjerë kundër Wolfsburgut, duke ndihmuar skuadrën e tij të marrë një barazim me rezultatin 2–2.[17]

Sezoni 2013–14[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 korrik 2013, në finalen e Superkupës gjermane kundër Bayern Munich, ai shënoi golin e parë në fitoren e skuadrës me rezultatin 4–2 kundër Bayern Munich duke ngritur troufen e parë të sezonit.[18]

Më 18 gusht 2013, Reus shënoi një gol me penallti duke i dhënë fitoren skuadrës së tij me rezultatin 2–1 kundër Eintracht Braunschweig në javën e dytë të Bundesligës.[19] Më pas, ai shënoi dy herë kundër Freiburgut, përfshirë një gol nga penalltia duke vazhduar formën e tij pozitive në fillimin e sezonit. Reus tha se do të konkuronte që të ishte gjuajtësi i penalltive në atë sezon, megjithatë, kur ai fitoi një penallti kundër 1860 München në DFB Pokal, lejoi shokun e tij Aubameyang të gjuante penalltinë duke kualifikuar skuadrën për në raundin tjetër. Më 1 nëntor 2013, Reus shënoi një gol në suksesin 6–1 të skuadrës kundër Stuttgart në Bundesligë.[20]

Më 26 shkurt 2014, Reus shënoi në fitoren 4–2 kundër rusëve të Zenit St. Petersburg në ndeshjen e parë të raundit të 16 në Ligën e Kampioneve.[21] Më 29 Mars 2014, Reus shënoi një tregolësh, i pari për këtë sezon, duke ndihmuar skuadrën e tij të përmbyste rezultatin nga 2–0 dhe të fitonte në fund 2–3 kundër VfB Stuttgart.[22] Më 8 prill, Reus shënoi dy gola në ndeshjen e dytë të çerek–finales kundër Real Madrid, por megjithatë, Dortumund u eleminua nga kompedicioni pasi kishte humbur ndeshjen e parë në Santiago Bernabeu me rezultatin 3–0.[23] Reus e përfundoi sezonin e tij të dytë me Dortmundin me 23 gola dhe 18 assista në të gjitha kompedicionet.[24]

Sezoni 2014–15[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 10 shkurt 2015, Reus rinovoi kontratën e tij me klubin deri në vitin 2019.[25]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reus me Gjermaninë në vitin 2012.

Më 11 gusht 2009, Reus bëri debutimin e tij me kombëtaren gjermane nën-21 në një ndeshje miqësore kundër Turqisë U21. Më 6 maj 2010, ai u thirr për herë të parë ne kombëtaren e parë për një ndeshje miqësore kundër Maltës më 14 maj 2010.[26] Më 11 maj 2010, ai u tërhoq nga skuadra kombëtare për shkak të një dëmtimi të pësuar në këmbë në ndeshjen e fundit të sezonit kundër Bayer Leverkusenit.[27] Më 7 tetor 2011, ai bëri debutimin e tij kundër Turqisë.[28] Ai shënoi golin e tij të parë me kombëtaren gjermane më 26 maj 2012 në humbjen e skuadrës me rezultatin 5–3 kundër Zvicrës. Më 22 qershor, ai shënoi një gol në çerek-finalen e UEFA Euro 2012 kundër Greqisë, kjo ishte ndeshja e tij e parë si titullar në Euro 2012.[29]

Reus e vendosi veten si lojtar titullar i skuadrës së Joachim Löw në kualifikueset e Kupës së Botës 2014 dhe shënoi 5 gola në 5 ndeshje.[30] Ai ishte pjesë e listës përfundimtare që do të luante në turnament, por u detyrua të largohej për shkak të një dëmtimi në kyçin e këmbës të pësuar gjatë fitores 6–1 ndaj Armenisë në përgatitje; ai u zëvëndësua nga Shkodran Mustafi.[31]

Gjatë kualifikueseveEuro 2016, Reus zhvilloi katër paraqitje si dhe shënoi në fitoren 2–0 ndaj GjeorgjisëTbilisi, por ai nuk u thirr në turnament për shkak të një tjetër dëmtimi.[32]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 1 shtator 2013 [33]

Skuadra Sezoni Liga Kupa[nb 1] Evropa[nb 2] Total
Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Rot Weiss Ahlen 2007–08 17 1 0 0 - 17 1
2008–09 27 4 1 0 - 28 4
Gjithsej 44 5 1 0 45 5
Borussia Mönchengladbach 2009–10 33 8 2 0 - 35 8
2010–11 34 11 3 1 - 37 12
2011–12 32 18 5 3 - 37 21
Gjithsej 99 37 10 4 109 41
Borussia Dortmund 2012–13 32 14 3 1 12 4 47 19
2013–14 4 1 2 2 0 0 6 3
Gjithsej 36 15 5 3 12 4 53 23
Gjithsej karriera 179 57 16 7 12 4 207 69
 1. ^ Përfshirë DFB-Pokal dhe DFL-Supercup
 2. ^ Përfshirë Ligën e Kampioneve dhe Ligën e Evropës

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 19 nëntor 2018[34]
Ndeshjet dhe golat sipas ekipit kombëtar dhe vitit
Ekipi kombëtar Viti Ndsh Gola
Gjermania 2011 2 0
2012 11 5
2013 6 2
2014 4 0
2015 4 2
2016 2 0
2017 0 0
2018 8 1
Gjithsej 37 10

Golat me Kombëtaren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e golave dhe rezultateve me kombëtaren gjermane:[35]
Nr. Data Vendi Kundërshtari Goli Rezultati Kompedicioni
1. 26 maj 2012 St. Jakob-Park, Bazel, Zvicër Flamuri Zvicra 3–4 3–5 Ndeshje Miqësore
2. 22 qershor 2012 PGE Arena Gdańsk, Gdańsk, Poloni Flamuri Greqia 4–1 4–2 UEFA Euro 2012
3. 11 shtator 2012 Ernst-Happel-Stadion, Vjenë, Austri Flamuri Austria 1–0 2–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
4. 12 tetor 2012 Aviva Stadium, Dublin, Irlandë Flamuri Irlanda 1–0 6–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
5. 2–0
6. 26 mars 2013 Frankenstadion, Nuremberg, Gjermani Flamuri Kazakistani 1–0 4–1 Kualifikueset e Kupës së Botës 2014
7. 4–1
8. 25 mars 2015 Fritz-Walter-Stadion, Kaizerslautern, Gjermani Flamuri Australia 1–0 2–2 Ndeshje Miqësore
9. 29 mars 2015 Boris Paichadze Dinamo Arena, Tbilisi, Gjermani Flamuri Gjeorgjia 1–0 2–2 Kualifikueset e Euro 2016

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rot Weiss Ahlen[36]
Borussia Dortmund[37]

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

[38]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Uersfeld, Stephan (23 gusht 2012). "Bundesliga Season Preview". ESPN Soccernet. Marrë më 24 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Salisbury, Rob (1 dhjetor 2012). "Beckenbauer: Gotze and Reus world's best midfield duo". Goal.com. Marrë më 26 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Messi and Ronaldo joined by Ribery in top three of new list of Europe's top 50 stars". Sky Sports. 12 qershor 2013. Marrë më 14 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Arango? Einfach ein Chiller..." Spox.com. 9 prill 2010. Marrë më 6 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Reus, Marco". kicker.de. Marrë më 6 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Marco Reus nominiert". torfabrik.de. 6 maj 2010. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2012. Marrë më 6 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Gladbach: Marco Reus soll Nachfolger von Marko Marin werden". bundesligamannschaften.de. 6 maj 2010. Marrë më 6 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Joker Reus krönt Solo aus der eigenen Hälfte". kicker.de. 28 gusht 2009. Marrë më 6 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "The Good Life: 10 Facts On Dortmund Ace Marco Reus". Goal.com. 15 prill 2013. Marrë më 31 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Whitney, Clark (4 janar 2012). "OFFICIAL: Marco Reus will leave Borussia Monchengladbach for Borussia Dortmund this summer". Goal.com. Marrë më 4 janar 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Edwards, Daniel (29 shtator 2012). "Borussia Dortmund 5–0 Monchengladbach: Reus runs riot as champions get back to winning ways". Goal.com. Marrë më 26 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Hart, Simon (3 tetor 2012). "Hart and Balotelli save City against Dortmund". UEFA. Marrë më 26 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Ozil completes fightback". ESPNFC. 6 nëntor 2012. Marrë më 26 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Brookman, Derek (21 nëntor 2012). "Dortmund power past Ajax to qualify in style". UEFA. Marrë më 26 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Dortmund fly past Frankfurt". Bundesliga. 16 shkurt 2013. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2013. Marrë më 26 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Koylu, Enis (16 shkurt 2013). "Borussia Dortmund 3–0 Eintracht Frankfurt: Reus hits hat-trick as champions return to winning ways". Goal.com. Marrë më 26 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Dortmund leave it late in Wolfsburg". bundesliga.com. 11 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2013. Marrë më 27 maj 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Borussia Dortmund 4 Bayern Munich 2: Revenge for Klopp as Reus double earns Super Cup victory in repeat of Champions League final". Daily Mail. 27 korrik 2013. Marrë më 27 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Dortmund see off brave Braunschweig". Bundesliga. 18 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2013. Marrë më 19 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Lewandowski shines as Stuttgart hit for six". Bundesliga. 1 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali më 5 nëntor 2013. Marrë më 22 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "4–2: Borussia unlock the door to the quarter-finals". Borussia Dortmund. 26 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2014. Marrë më 26 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Bayern ndalet nga Hoffenheim, Reus shpëton Dortmundin". Super Sport Albania. 29 mars 2014. Marrë më 29 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Dortmund 2-0 Real Madrid (agg 2-3): Reus double not quite enough as Ronaldo-less Madrid sneak through by finest margin". Daily Mail. 8 prill 2014. Marrë më 8 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "Marco Reus - ESPN". ESPN Soccernet. Marrë më 8 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Rojs rinovon deri në vitin 2019". Panorama Sport. 10 shkurt 2015. Marrë më 10 shkurt 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
 26. ^ "Aogo und Badstuber dabei, Enttäuschung bei Hitzlsperger". kicker.de. 6 maj 2010. Marrë më 6 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Marco Reus sagt Löw ab". kicker.de. 11 maj 2010. Marrë më 6 dhjetor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Germany's perfect nine leaves Turkey clinging to play-off spot". The Guardian. 7 tetor 2011. Marrë më 26 prill 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Rostance, Tom (22 qershor 2012). "Germany 4–2 Greece". BBC Sport. Marrë më 26 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Top Scorers". FIFA. Marrë më 11 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Marco Reus humb kupën e botës, në vendin e tij Mustafi. Botërori pa yje". Ora News. 7 qershor 2014. Marrë më 29 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Reus jashtë ekipit të Gjermanisë, Loew bën zgjedhjen". Top-Channel.tv. 31 maj 2016. Marrë më 29 janar 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Marco Reus". ESPN Soccernet. Marrë më 26 prill 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Marco Reus - national football team player". EU-Football.info. Marrë më 22 dhjetor 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ International goals (Golat ndërkombëtar
 36. ^ "Bayern Bulletin: Schweinsteiger's Knee, Reus's Resolve, and Højbjerg's Call-Up". Bavarian Football. 12 maj 2014. Marrë më 23 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ "M. Reus". Soccerway. Marrë më 23 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "Marco Reus". eliteprospects.com. Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2014. Marrë më 23 qershor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Tor des Monats, Januar 2012 Arkivuar 14 korrik 2012 tek Wayback Machine, Marrë më 26 tetor 2012.
 40. ^ Tor des Monats, Juni 2012 Arkivuar 30 janar 2013 tek Wayback Machine, redaktuar më 26 tetor 2012.
 41. ^ Tor des Monats, September 2012 Arkivuar 26 gusht 2014 tek Wayback Machine, redaktuar më 26 tetor 2012.
 42. ^ "Scorer" [Gola + asiste]. DFL. Marrë më 8 tetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]