Nyrëmberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Nuremberg)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 49°27′V 11°5′L / 49.450°V 11.083°L / 49.450; 11.083

Nürnberg
Qytet
noform
Stema_figura
Faqja Zyrtare Web faqja

Nyrëmbergu (gjerm. Nürnberg), (ital. Norimberga) është një qytet i madh i Gjermanisë dhe gjendet në veri të shtetit federal të Bavarisë (gjermanisht Bayern)

Historia[redakto | përpunoni burim]

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Nyrnberg përkujdesen anëtarët e organizuat në Shoqatën shqiptare 'Jehona' [1].

Politika[redakto | përpunoni burim]

Burim i të dhënave[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Archived 28 September 2007[Date mismatch] at the Wayback Machine. - në int. prill 2007

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Wikinews Wikinews: Nürnberg – në WikiLajme