Nyrëmberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Nürnberg
Qytet
noform
Stema_figura
Faqja Zyrtare Web faqja

Nyrëmbergu (gjerm. Nürnberg), (ital. Norimberga) është një qytet i madh i Gjermanisë dhe gjendet në veri të shtetit federal të Bavarisë (gjermanisht Bayern)

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Nyrnberg përkujdesen anëtarët e organizuat në Shoqatën shqiptare 'Jehona' [1].

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Burim i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova - në int. prill 2007

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Wikinews Wikinews: Nürnberg – në WikiLajme
Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: NürnbergKoordinatat: 49° 27' Gjer. Ver., 11° 05' Gjat. Lind.
49° 27' Gjer. Ver., 11° 05' Gjat. Lind.