Nyrëmberg

Coordinates: 49°27′N 11°5′E / 49.450°N 11.083°E / 49.450; 11.083
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

49°27′N 11°5′E / 49.450°N 11.083°E / 49.450; 11.083

Nyrëmberg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Faqja zyrtareWeb faqja

Nyrëmbergu (gjerm. Nürnberg), (ital. Norimberga) është një qytet i madh i Gjermanisë dhe gjendet në veri të shtetit federal të Bavarisë (gjermanisht Bayern)

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për kultivimin e kultures gjermano-shqiptare në Nyrnberg përkujdesen anëtarët e organizuat në Shoqatën shqiptare 'Jehona' [1].

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wikinews Wikinews: Nürnberg – në WikiLajme