Çmimi Bravo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ronaldo është i vetmi futbollist që e ka fituar këtë çmim dy herë, respektivisht në vitet 1997 dhe 1998.

Çmimi Bravo është një çmim i përvitshëm i cili jepet nga revista italiane Guerin Sportivo për lojtarin e ri evropian më mbreslënës.[1] Fituesi i parë i çmimit ishte anglezi Jimmy Case. Deri në vitin 1992, vetëm lojtarët nën-23 vjeç që merrnin pjesë në një nga tre kompeticionet evropiane (UEFA Liga e Kampioneve, Kupa UEFA dhe Kupa UEFA e Fituesve të Kupës) mund të zgjidheshin për të fituar çmimin. Që nga viti 1992, çdo lojtar nën-21 vjeç nga çdo ligë evropiane mund të zgjidhet.

Fituesit zgjidhen për sezonin vjeshtë-pranverë, dhe jo për vitin kalendarik.

Fituesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Lojtari Klubi
1978 Flamuri Jimmy Case Flamuri Liverpool
1979 Flamuri Garry Birtles Flamuri Nottingham Forest
1980 Flamuri Hansi Müller Flamuri VfB Stuttgart
1981 Flamuri John Wark Flamuri Ipswich Town
1982 Flamuri Gary Shaw Flamuri Aston Villa
1983 Flamuri Massimo Bonini Flamuri Juventus
1984 Flamuri Ubaldo Righetti Flamuri Roma
1985 Flamuri Emilio Butragueño Flamuri Real Madrid
1986 Flamuri Emilio Butragueño Flamuri Real Madrid
1987 Flamuri Marco van Basten Flamuri Ajax
1988 Flamuri Eli Ohana Flamuri Mechelen
1989 Flamuri Paolo Maldini Flamuri Milan
1990 Flamuri Roberto Baggio Flamuri Fiorentina
1991 Jugosllavia Robert Prosinečki Jugosllavia Red Star Belgrade
1992 Flamuri Pep Guardiola Flamuri Barcelona
1993 Flamuri Ryan Giggs Flamuri Manchester United
1994 Flamuri Christian Panucci Flamuri Milan
1995 Flamuri Patrick Kluivert Flamuri Ajax
1996 Flamuri Alessandro Del Piero Flamuri Juventus
1997 Flamuri Ronaldo Flamuri Barcelona
1998 Brazil Ronaldo Flamuri Internazionale
1999 Flamuri Gianluigi Buffon Flamuri Parma
2000 Flamuri Iker Casillas Flamuri Real Madrid
2001 Flamuri Owen Hargreaves Flamuri Bayern Munich
2002 Flamuri Christoph Metzelder Flamuri Borussia Dortmund
2003 Flamuri Wayne Rooney Flamuri Everton
2004 Flamuri Cristiano Ronaldo Flamuri Manchester United
2005 Flamuri Arjen Robben Flamuri Chelsea
2006 Flamuri Cesc Fàbregas Flamuri Arsenal
2007 Flamuri Lionel Messi Flamuri Barcelona
2008 Flamuri Karim Benzema Flamuri Lyon
2009 Flamuri Sergio Busquets Flamuri Barcelona
2010 Flamuri Thomas Müller Flamuri Bayern Munich
2011 Flamuri Eden Hazard Flamuri Lille
2012 Flamuri Marco Verratti Flamuri Pescara
2013 Flamuri Isco Flamuri Málaga
2014 Flamuri Paul Pogba Flamuri Juventus
2015 Flamuri Domenico Berardi Flamuri Sassuolo

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gautam Sudev (11 mars 2016). "Bravo Award: The best football award for youngsters" [Çmimi Bravo: Çmimi më i mirë futbollistik për të rinjtë] (në anglisht). The Sports Mirror. Marrë më 15 nëntor 2019.