Paul Pogba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paul Pogba

Pogba me Francën2018 FIFA Kupa e Botës
Të dhënat vetjake
Emri i plotëPaul Labile Pogba[1]
Datëlindja15 mars 1993 (28 vjet)
VendlindjaLagny-sur-Marne, Francë
Gjatësia1.91 m (6 ft 3 in)[2]
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Manchester United
Numri6
Karriera me të rinjtë
1999–2006Roissy-en-Brie
2006–2007US Torcy
2007–2009Le Havre
2009–2011Manchester United
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–2012Manchester United3(0)
2012–2016Juventus124(28)
2016–2022Manchester United154(29)
2022–Juventus0(0)
Karriera ndërkombëtare
2008–2009Franca nën-1617(1)
2010Franca nën-1710(2)
2010–2011Franca nën-186(1)
2011–2012Franca nën-1912(4)
2012–2013Franca nën-2013(3)
2013–Franca89(11)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Paul Labile Pogba (lindur më 15 mars 1993) është një futbollist profesionist francez i cili luan me klubin italian Juventus dhe kombëtaren franceze. Ai vepron kryesisht si mesfushor qendror, por gjithashtu mund të vendoset si një anësor i majtë, mesfushor sulmues, mesfushor mbrojtës dhe lojtar i thellë.

I lindur në Lagny-sur-Marne, Pogba iu bashkua ekipit të të rinjve të skuadrës së Ligue 1, Le Havre në 2007, përpara se një transferim i zgjatur ta sillte atë te Manchester United dy vjet më vonë. Pasi filloi karrierën e tij të lartë me Manchester United dy vjet më vonë, paraqitjet e kufizuara e bindën atë të largohej për t'u bashkuar me skuadrën italiane Juventus në një transferim të lirë në 2012, ku ai ndihmoi klubin për katër tituj radhazi të Serie A, si dhe dy Coppa Italia dhe dy tituj të Supercoppa Italiana. Gjatë kohës së tij në Itali, Pogba u vendos më tej si një nga lojtarët e rinj më premtues në botë dhe mori çmimin Golden Boy në 2013, i ndjekur nga Çmimi Bravo në 2014. Në vitin 2016, Pogba u emërua në UEFA Ekipi i Vitit 2015, si dhe 2015 FIFA FIFPro World XI, pasi ndihmoi Juventusin në UEFA finalen e Ligës së Kampionëëve 2015, e para në 12 vjet.

Paraqitjet e Pogba në Juventus çuan në kthimin e tij në Manchester United në 2016 për një tarifë transferimi rekord të atëhershëm botëror prej 105 milionë euro (£89.3 milionë). Tarifa ishte më e larta e paguar nga një klub anglez në atë kohë. Në sezonin e tij të parë, ai fitoi Kupën e Ligës dhe Ligën e Evropës. Në sezonin 2018–19, ai u emërua në PFA Ekipin e Vitit.

Ndërkombëtarisht, Pogba ishte kapiten i Francës drejt fitores në FIFA Kupën e Botës nën-20 më 2013 dhe mori çmimin për Lojtarin më të Mirë për paraqitjet e tij gjatë turneut. Ai bëri debutimin e tij për ekipin e të moshuarve një vit më vonë dhe u shfaq i dukshëm në 2014 FIFA Kupa e Botës, ku iu dha çmimi i lojtarit më të mirë të ri për paraqitjet e tij. Ai më vonë përfaqësoi kombin e tij në UEFA Euro 2016, ku përfundoi në vendin e dytë, përpara se të fitonte 2018 FIFA Kupa e Botës, duke shënuar në finale.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pogba lindi në Lagny-sur-Marne, Seine-et-Marne, nga prindër Guineanë.[3] Ai është musliman.[4][5] Ai ka dy vëllezër më të mëdhenj që janë binjakë – Florentin dhe Mathias – të lindur në Guinea, të cilët janë gjithashtu futbollistë dhe luajnë për kombëtaren guineane. Florentin aktualisht luan si mbrojtës për FC Sochaux-Montbéliard, ndërsa Mathias luan si sulmues për ASM Belfort. Duke u rritur, Pogba ishte një tifoz i Arsenalit.[6]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Paul Pogba". L'Équipe (në frëngjisht). Paris. Marrë më 17 prill 2021.
  2. ^ "Paul Pogba: Overview" (në anglisht). Premier League. Marrë më 24 dhjetor 2017.
  3. ^ Fifield, Dominic. "France's Paul Pogba: a complete midfielder worth 'two Gareth Bales'". The Guardian (në anglisht). London.
  4. ^ "How hard is it to be a Muslim footballer during Ramadan?". BBC Three (në anglisht). Marrë më 18 tetor 2016.
  5. ^ Chambers, Miles (12 shtator 2016). "Is Pogba a Muslim? How tall is Ibrahimovic? Your Manchester United questions answered". Goal.com (në anglisht). Perform Group. Marrë më 18 tetor 2016.
  6. ^ Prenderville, Liam (1 dhjetor 2017). "Pogba explains why he was a fan of Arsenal growing up - and not Man United". Daily Mirror (në anglisht). Marrë më 9 nëntor 2020.