Lagny-sur-Marne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lagny-sur-Marne
Komunë
noform
Pamje nga Lagny-sur-Marne
Vendndodhja
Lagny-sur-Marne is located in Franca
Lagny-sur-Marne
Lagny-sur-Marne
48°52′44″V 2°42′27″L / 48.8788°V 2.7075°L / 48.8788; 2.7075Koordinatat: 48°52′44″V 2°42′27″L / 48.8788°V 2.7075°L / 48.8788; 2.7075
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Île-de-France
Departamenti Seine-et-Marne
Kantoni Lagny-sur-Marne
Kryetari Jean-Paul Michel (Agir)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.72 km2
Lartësia 65-135 m (m.n.d.)
Popullsia 21,488 banorë
Dendësia 3,757 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 77400
INSEE 77243
Faqja Zyrtare www.lagny-sur-marne.fr


Lagny-sur-Marne (Shqip: Lagny në Marne) është komunë periferin lindore të Parisit. Ndodhet në departamentin Seine-et-Marne në rajonin Île-de-France.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 644, Lagny-sur-Marne ishte vendi i Lagny Abbey, një manastir i themeluar atë vit dhe pas shkatërrimit të tij nga Normanët rithemeluan rreth vitit 990. Manastiri u kap nga shteti në Revolucionin francez dhe ndërtesat e saj janë përdorur që nga viti 1842 si zyra të komunës.

Gjatë mesjetës Lagny-sur-Marne ishte një nga vendet më të njohura për turne në Francën Veriore. Në nëntor 1179 një turne i dukshëm u mbajt nga Louis VII i Francës në nder të kurorëzimit të djalit të tij.

Në vitin 1170, kalorësi i ri Baldwin de Béthune dhe miku i tij i gjallë, William Marshall ishin në oborrin e Henry Mbreti i Ri.[1] Në 1180 në turneun e madh ndërkombëtar të Lagny, Baldwin ishte një kalorës, duke udhëhequr ekipin flamand ndërsa William kryesonte ekipin anglez.

Në vitin 1846, Lagny-sur-Marne aneksoi komunën e Saint-Denis-du-Port.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Është e mundur se familja irlandeze de Lany kanë ardhur prej Lagny-sur-Marne.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Paul Meyer, ‘’L'histoire de Guillaume le Maréchal, Comte de Striguil et de Pembroke, Régent d'Angleterre de 1216 à 1219’’, Laurens, Paris, 1891.