Florentin Pogba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Florentin Pogba

Pogba në Kampionatin Botëror 2018
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFlorentin Peilé Pogba
Datëlindja19 gusht 1990
VendlindjaKonakri, Guinea
Gjatësia1.92 m (6 ft 4 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Gençlerbirliği S.K.
Numri27
Karriera me të rinjtë
2007–2009RC Celta de Vigo
2009–2011CS Sedan Ardennes
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–2012CS Sedan Ardennes45(4)
2012–2018AS Saint-Étienne66(3)
2012–2013CS Sedan Ardennes (huazim)34(3)
2018–Gençlerbirliği S.K.8(0)
Karriera ndërkombëtare
2011–2012Franca U203(0)
2010–Guinea21(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Florentin Peilé Pogba (lindi më 19 gusht 1990) është futbollistë guinean i cili luan për klubin turk GençlerbirliğiSüper Lig.[1]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Florentin filloi karrierën duke luajtur në shumë klube në Francë. Ai erdhi në vëmendjen e klubit spanjoll Celta Vigo dhe nënshkroi kontratë me ta më 2007, edhe pse nuk ka bërë asnjëhere paraqitje në ekipin e lartë. Pasi kaloi dy sezone në rangun e rinisë në Celta, ai pati një test me CS Sedan në gusht 2009. Pas një testi të suksesshëm, ai u bashkua me ekipin rezervë të CS Sedan dhe pas një sezoni në ekipin rezervë, ai nënshkroi kontratë profesionale në mars 2010. Më 20 nëntor 2010, ai bëri debutimin me skuadreën e parë në ndeshjen kundër FC Steinseltz. Disa muaj më vonë, më 5 shkurt 2011, ai bëri debutimin në ligë në ndeshje US Boulogne. Më 20 shtator, Florentin shënoi golën e parë për CS Sedan në ndeshjen kundër Troyes AC, ku shënoi me kokë prej një korneri.

Në ditën e fundit të transferimit në verë 2012, Florentin u transferua në AS Saint-Étienne për një tarifë prej 500 mijë euro. Pastaj Pogba u huazua pësëri në CS Sedan në pjesën e mbetur të sezonit 2012-13. Në vitin 2013, Pogba u kthye në Saint-Étienne. Ai shënoi golën e parë për klubin në ndeshjen kundër Montpellier HSC.

Në janar 2018, pas 86 paraqitjeve dhe 3 gola për Saint-Étienne, Pogba u transferua në klubin turk Gençlerbirliği. Më 6 maj 2018, Florentin Pogba hoqi fanellën e tij dhe u largua nga fusha në minutën e 88-të, në një ndeshje të rëndësishme nga ana e tij, Gençlerbirliği kundër kundërshtarit Antalyaspor, duke shënuar 0-1 për mysafirët. Ana e Ankarasë që lufton për shansin e saj të fundit për të shmangur rënien, tashmë ka përdorur tre zëvendësime dhe pa zëvëndësime të mbetura për të sjellë. Sulmuesi dhe kapiteni Ahmet Oğuz u përballën me mbrojtësin francez, i cili ishte i zemëruar që ai do t'i linte ata me dhjetë burra. Pogba u kthye dhe u nis për t'u përballur me shokun e tij kur lojtarët dhe stafi tjetër u detyruan që t'i ndanin.[2][3]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pogba u dorëzua thirrja e tij e parë në skuadrën e Guinesë nga Michel Dussuyer përpara një ndeshje miqësore kundër Malit më 11 gusht 2010. Ai bëri debutimin e tij ndërkombëtar në gjysmën e dytë të lojës, duke ndihmuar ekipin e tij për një fitore 2-0.

Nëntë muaj më vonë, Pogba pranoi një thirrje për të luajtur për ekipin e Francës nën 20 në Turneun Toulon 2011. Pogba u lejua ta bënte këtë, sepse rregulloret e FIFA-së lejojnë lojtarë me kombësi të dyfishtë të ndryshojnë besnikërinë e tyre nëse nuk kanë luajtur ende një ndeshje konkurruese për një vend, të cilin ai nuk e kishte bërë ende me Guinenë. Franca shkoi për të arritur në finale, por humbi ndaj Kolumbisë nën 20, me rezultat 3-1. Pogba ishte një nga lojtarët fatkeq francezë që humbi një penallti.

Më 24 mars 2013, Pogba u zotua për të ardhmen e tij ndërkombëtare në Guinesë dhe ai luajti ndeshjen e tij të parë konkurruese për ta në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2014 kundër Mozambikut. Pasi luftoi për të luajtur futboll të rregullt të klubit në sezonin 2013-14, ai gjithashtu luftoi për të hyrë në ekipin e Guinesë. Megjithatë, pasi e detyroi rrugën e tij në anën e Saint-Étienne gjatë sezonit të ardhshëm ai ishte në gjendje të kthehej në vendin e tij në ekipin e Guinesë.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pogba lindi në Konakri, kryeqyteti i Guinesë, Pogba dhe familja e tij u zhvendosën në Roissy-en-Brie në Francë, kur ai ishte vetëm tetë muajsh. Florentin ka dy vëllezër të cilët janë gjithashtu futbollistë profesionistë; vëllai binjak Mathias luajti për Sparta Rotterdamin dhe vëllai i vogël Paul luan për Manchester United dhe kombëtaren franceze.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Gençlerbirligi in talks for Florentin Pogba" (në anglisht). L'Équipe. 30 janar 2018. Marrë më 31 janar 2018.
  2. ^ Paul Pogba’s brother involved in a furious bust-up with own players after walking off the pitch with his side 1-0 down
  3. ^ Başkentte gergin anlar! Pogba oyundan çıktı ve..., beIN Sports Turkey, marrë më 7 maj 2018