Josep Guardiola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Pep Guardiola
Guardiola 2010.jpg
Guardiola në vitin 2010.
Të dhënat personale
Emri i plotë Josep Guardiola i Sala
Data e lindjes (1971-01-18) 18 Janar 1971 (47 vjeç)
Vendi i lindjes Santpedor, Spanjë
Gjatësia 1,80 m (5 ft 11 in)[1]
Pozita ne fushë Mesfushor mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktual [Mancester City]
Kariera në rini
1983–1990 Barcelona
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
1990–1992 Barcelona B 59 (5)
1990–2001 Barcelona 263 (6)
2001–2002 Brescia 11 (2)
2002–2003 Roma 4 (0)
2003 Brescia 13 (1)
2004–2005 Al-Ahli 18 (2)
2005–2006 Dorados 10 (1)
Gjithsej 378 (17)
Ekipi kombëtar
1991 Spanja U–21 2 (0)
1991–1992 Spanja U–23 12 (2)
1992–2001 Spanja 47 (5)
1995–2005 Katalonja 7 (0)
Ekipet e menaxhuara
2007–2008 Barcelona B
2008–2012 Barcelona
2013–2016 Bayern Munich
2016- Manchester City
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Josep Guardiola Sala lindi më 18 janar të vitit 1971 në Santpedor, Katalonia. Ai shkurt quhet Pep Guardiola është lojtar spanjoll futbolli. Ai ishte kapiten i FC Barcelona dhe Kombëtares Spanjës. Ai po ashtu luajti dhe për Brescia Calcio, AS Roma, Al-Ahli Doha dhe Dorados de Sinaloa. Guardiola po ashtu dhe luajti për Kombëtaren e Kataloniës.

FC Barcelona[redakto | redakto tekstin burimor]

Ai kishte filluar të luante futboll nË FC Barcelona B. Ai kaloi tek skuadra e parë, pra të FC Barcelona në vitin 1990 dhe luajti deri në vitin 2001 të FC Barca, ai gjithsej kishte luajtur 379. Ai luajti si mesfushor defensivë, dhe ai është futur ne Dream Team (Klubi i Endrrave) nga Johan Cruyff. Ai në FC Barcelona u bë dhe i dashur nga fansat e Barcës dhe kështu në vitin 1997 arriti të bëhet kapiten i skuadrës. Por ai më vonë morri një lëndim dhe kështu nuk luajti për një vit.

Kombëtarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Guardiola luajti 47 ndeshje për Kombëtaren e Spanjës që nga viti 1992 deri 2001 dhe ka qenë kapiten dhe fitoi në Garat Olimpike te vitit 1992. Ai dhe luajti në Euro 2000 për Spanjën.

Karriera[redakto | redakto tekstin burimor]

Pasi u largua nga FC Barcelona në vitin 2001 ai luajti për Brescia Calcio dhe për AS Roma në Seria A. Ai përfundoi karrierën e tij si futbollist në ekipin Dorados de Sinaloa të vitit 2006.

Te martën më 21 qershor te vitit 2007 Guardiola u emërua si trajner kryesor i FC Barcelona B. Nё vitin 2008/2009 ai u emёrua si trajner i FC Barcelona dhe me tё fitoi tre trofetё La Liga,UEFA Champions League dhe Copa Del Rey.Me kёtё u bё trajner i famshёm.

Trofetë e fituara[redakto | redakto tekstin burimor]

Lojtar[redakto | redakto tekstin burimor]

Barcelona B[redakto | redakto tekstin burimor]
 • Kategoria e dytë (1): 1990-91
Barcelona[redakto | redakto tekstin burimor]
 • La Liga (6): 1990–91, 1991–92, 1992–93, 1993–94, 1997–98, 1998–99
 • Kupa e Mbretit (2): 1996–97, 1997–98
 • Superkupa e Spanjës (4): 1991, 1992, 1994, 1996
 • Kupa e Europës (1): 1991–92
 • Fitues së Kupës së UEFA-s (1): 1996–97
 • UEFA Super Kup (2): 1992, 1997
Spanjë[redakto | redakto tekstin burimor]
 • Lojërat Olimpike(1): 1992
Personale[redakto | redakto tekstin burimor]
 • Çmimi Bravo (1): 1992
 • Ekipi më i mirë UEFA (2): 1992, 2000
 • Lojërat Olimpike – Lojtari më i mirë i Spanjës (1): 1992

Trajner[redakto | redakto tekstin burimor]

Barcelona B[redakto | redakto tekstin burimor]
 • Kategoria e Tretë(1): 2007–08
Barcelona[redakto | redakto tekstin burimor]
 • La Liga (3): 2008–09, 2009–10, 2010–11
 • Kupa e Mbretit (1): 2008–09
 • Superkupa e Spanjës (3): 2009, 2010, 2011
 • UEFA Champions League (2): 2008–09, 2010–11
 • UEFA Super Kup (2): 2009, 2011
 • Kupa e Klubit më të mirë FIFA(2): 2009, 2011
Personale[redakto | redakto tekstin burimor]
 • Trajneri më i mirë i Vitit IFFHS (2): 2009, 2011
 • Çmimi Don Balon i trajnerit më të mirë të vitit (3): 2009, 2010, 2011
 • Çmimi Onze d'Or për trajner (2): 2009, 2011
 • Trofeu Miguel Muñoz (2): 2008–09, 2009–10
 • Trajneri më i mirë i botës World Soccer Magazine (2): 2009, 2011
 • Trajneri më i mirë i vitit dhe ekipi më i mirë UEFA (2): 2008–09, 2010–11
 • La Liga Trajner i Vitit (3): 2009, 2010, 2011
 • Çmimi Katalani i vitit (1): 2009
 • Topi i Artë i Trajnerit më të mirë të vitit (1): 2011

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ "Pep Guardiola". Goal.com. Marrë më 17 janar 2013.