Santpedor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Santpedor
Komunë
noform
View of Santpedor, with the Hermitage of St. Francis on the left.
Stema_figura
Vendndodhja
Santpedor is located in Spanjë
Santpedor
Santpedor

Koordinatat: 41°47′1″V 1°50′21″L / 41.78361°V 1.83917°L / 41.78361; 1.83917

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Bages
Kryetari i Bashkisë Laura Vilagrà Pons
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16.6 km2
Lartësia 336 m (m.n.d.)
Popullsia 6875 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Santpedorencs
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 8192
Koordinatat 41° 47′ 1″ Veri

1° 50′ 21″ Lindje

Faqja Zyrtare www.santpedor.cat


Santpedor është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Bages, të provincës Barcelona, në Katalonia. Santpedor ka 6875 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 16.6 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]