Bages

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bages
Komarka (qark)
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Barcelona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Manresa
Komuna më e madhe Manresa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1295.2 km2
Popullsia 184642 banorë (2009)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Bages është komarka (qark) në provincën Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 184642 banorë (2009), dhe një sipërfaqe prej 1295.2 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aguilar de Segarra, Artés, Avinyó, Balsareny, Calders, Callús, Cardona, Castellbell i el Vilar, Castellfollit del Boix, Castellgalí, Castellnou de Bages, L'Estany, Fonollosa, Gaià, Manresa, Marganell, Moià, Monistrol de Calders, Monistrol de Montserrat, Mura, Navarcles, Navàs, El Pont de Vilomara i Rocafort, Rajadell, Sallent, Sant Feliu Sasserra, Sant Fruitós de Bages, Sant Joan de Vilatorrada, Sant Mateu de Bages, Sant Salvador de Guardiola, Sant Vicenç de Castellet, Santa Maria d'Oló, Santpedor, Súria, Talamanca

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Bages – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale