Alt Penedès

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alt Penedès
Komarka (qark)
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Barcelona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Vilafranca del Penedès
Komuna më e madhe Vilafranca del Penedès
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 592.4 km2
Popullsia 104353 banorë (2009)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Faqja Zyrtare Official website

Alt Penedès është komarka (qark) në provincën Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 104353 banorë (2009), dhe një sipërfaqe prej 592.4 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Avinyonet del Penedès, Les Cabanyes, Castellet i la Gornal, Castellví de la Marca, Font-rubí, Gelida, La Granada, Mediona, Olèrdola, Olesa de Bonesvalls, Pacs del Penedès, El Pla del Penedès, Pontons, Puigdàlber, Sant Cugat Sesgarrigues, Sant Llorenç d'Hortons, Sant Martí Sarroca, Sant Pere de Riudebitlles, Sant Quintí de Mediona, Sant Sadurní d'Anoia, Santa Fe del Penedès, Santa Margarida i els Monjos, Subirats, Torrelavit, Torrelles de Foix, Vilafranca del Penedès, Vilobí del Penedès

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]