Jump to content

Tarragonès

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tarragonès
Location of Tarragonès
Popullsia
 • Gjithsej181.374

Tarragonès është komarka (qark) në provincën Tarragona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 181374 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 317.1 km2.

Altafulla, La Canonja, El Catllar, Constantí, Creixell, El Morell, La Nou de Gaià, Els Pallaresos, Perafort, La Pobla de Mafumet, La Pobla de Montornès, Renau, La Riera de Gaià, Roda de Barà, Salomó, Salou, La Secuita, Tarragona, Torredembarra, Vespella de Gaià, Vila-seca, Vilallonga del Camp

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]