Garrotxa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Garrotxa
Komarka (qark)
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Girona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Olot
Komuna më e madhe Olot
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 734.2 km2
Popullsia 47747 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Garrotxa është komarka (qark) në provincën Girona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 47747 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 734.2 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Argelaguer, Besalú, Beuda, Castellfollit de la Roca, Maià de Montcal, Mieres, Montagut i Oix, Olot, Les Planes d'Hostoles, Les Preses, Riudaura, Sales de Llierca, Sant Aniol de Finestres, Sant Feliu de Pallerols, Sant Ferriol, Sant Jaume de Llierca, Sant Joan les Fonts, Santa Pau, Tortellà, La Vall d'en Bas, La Vall de Bianya

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]