Baix Empordà

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Baix Empordà
Komarka (qark)
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Girona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti La Bisbal d'Empordà
Komuna më e madhe Palafrugell
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 700.5 km2
Popullsia 102566 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Vendasit Baixempordanès
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Baix Empordà është komarka (qark) në provincën Girona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 102566 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 700.5 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albons, Begur, Bellcaire d'Empordà, La Bisbal d'Empordà, Calonge, Castell-Platja d'Aro, Colomers, Corçà, Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'Heura, Foixà, Fontanilles, Forallac, Garrigoles, Gualta, Jafre, Mont-ras, Palafrugell, Palamós, Palau-sator, Pals, Parlavà, La Pera, Regencós, Rupià, Sant Feliu de Guíxols, Santa Cristina d'Aro, Serra de Daró, Tallada d'Empordà, Torrent, Torroella de Montgrí, Ullastret, Ullà, Ultramort, Vall-llobrega, Verges, Vilopriu

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]