Baix Penedès

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Baix Penedès
Komarka (qark)
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Tarragona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti El Vendrell
Komuna më e madhe El Vendrell
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 295.5 km2
Popullsia 61256 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Baix Penedès është komarka (qark) në provincën Tarragona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 61256 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 295.5 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Municipis del Baix Penedès.svg
Komuna Popullsia
(2014)[1]
Sipërfaqja
km2[1]
Albinyana 2,335 19.4
L'Arboç 5,515 14.1
Banyeres del Penedès 3,057 12.2
Bellvei 2,174 8.3
La Bisbal del Penedès 3,495 32.5
Bonastre 622 25.0
Calafell 24,333 20.4
Cunit 11,989 9.7
Llorenç del Penedès 2,306 4.6
Masllorenç 519 6.6
El Montmell 1,418 72.8
Sant Jaume dels Domenys 2,493 24.4
Santa Oliva 3,287 9.6
El Vendrell 36,719 36.8
• gjithsej: 14 100,262 296.4

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 41°13′12″V 1°32′4″L / 41.22000°V 1.53444°L / 41.22000; 1.53444


  1. ^ a b "El municipi en xifres". Institut d'Estadística de Catalunya. Marrë më 2015-05-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)