Jump to content

Baix Llobregat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Baix Llobregat
Location of Baix Llobregat
Popullsia
 • Gjithsej692.892

Baix Llobregat është komarka (qark) në provincën Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 692892 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 486.5 km2.

Abrera, Begues, Castelldefels, Castellví de Rosanes, Cervelló, Collbató, Corbera de Llobregat, Cornellà de Llobregat, Esparreguera, Esplugues de Llobregat, Gavà, Martorell, Molins de Rei, Olesa de Montserrat, Pallejà, La Palma de Cervelló, El Papiol, El Prat de Llobregat, Sant Andreu de la Barca, Sant Boi de Llobregat, Sant Climent de Llobregat, Sant Esteve Sesrovires, Sant Feliu de Llobregat, Sant Joan Despí, Sant Just Desvern, Sant Vicenç dels Horts, Santa Coloma de Cervelló, Torrelles de Llobregat, Vallirana, Viladecans

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]