Selva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Selva
Komarka (qark)
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Girona and Barcelona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Santa Coloma de Farners
Komuna më e madhe Blanes
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 995.5 km2
Popullsia 117393 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Vendasit selvatà (m.)
selvatana (f.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Selva është komarka (qark) në provincën Girona and Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 117393 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 995.5 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amer, Anglès, Arbúcies, Blanes, Breda, Brunyola, Caldes de Malavella, La Cellera de Ter, Fogars de la Selva, Hostalric, Lloret de Mar, Massanes, Maçanet de la Selva, Osor, Riells i Viabrea, Riudarenes, Riudellots de la Selva, Sant Feliu de Buixalleu, Sant Hilari Sacalm, Sant Julià del Llor i Bonmatí, Santa Coloma de Farners, Sils, Susqueda, Tossa de Mar, Vidreres, Vilobí d'Onyar

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Selva – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale