Cerdanya (qark)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Cerdanya
Komarka (qark)
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Girona and Lleida
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Puigcerdà
Komuna më e madhe Puigcerdà
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 546.4 km2
Popullsia 14158 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Vendasit cerdà (m.)
cerdana (f.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Cerdanya është komarka (qark) në provincën Girona and Lleida, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 14158 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 546.4 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alp, Bellver de Cerdanya, Bolvir, Das, Fontanals de Cerdanya, Ger, Guils de Cerdanya, Isòvol, Lles de Cerdanya, Llívia, Meranges, Montellà i Martinet, Prats i Sansor, Prullans, Puigcerdà, Riu de Cerdanya, Urús

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]