Val d'Aran

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Val d'Aran
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Flag-Val d' Aran.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Lleida
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Vielha e Mijaran
Komuna më e madhe Vielha e Mijaran
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 620.5 km2
Popullsia 7130 banorë (1996)
Të dhëna të tjera
Vendasit English: Aranese
Occitan: aranés (m), aranesa (f)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Faqja Zyrtare Conselh Generau d'Aran

Val d'Aran është komarka (qark) në provincën Lleida, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 7130 banorë (1996), dhe një sipërfaqe prej 620.5 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arres, Bausen, Bossòst, Es Bòrdes, Canejan, Les, Naut Aran, Vielha e Mijaran, Vilamòs

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Val d'Aran