Anoia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Anoia
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Barcelona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Igualada
Komuna më e madhe Igualada
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 866.6 km2
Popullsia 114810 banorë (2008)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Anoia është komarka (qark) në provincën Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 114810 banorë (2008), dhe një sipërfaqe prej 866.6 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Argençola, Bellprat, El Bruc, Cabrera d'Igualada, Calaf, Calonge de Segarra, Capellades, Carme, Castellfollit de Riubregós, Castellolí, Copons, Els Hostalets de Pierola, Igualada, Jorba, La Llacuna, Masquefa, Montmaneu, Òdena, Orpí, Piera, La Pobla de Claramunt, Els Prats de Rei, Pujalt, Rubió, Sant Martí Sesgueioles, Sant Martí de Tous, Sant Pere Sallavinera, Santa Margarida de Montbui, Santa Maria de Miralles, La Torre de Claramunt, Vallbona d'Anoia, Veciana, Vilanova del Camí

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Anoia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale