Ripollès

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ripollès
Komarka (qark)
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Girona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Ripoll
Komuna më e madhe Ripoll
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 958.7 km2
Popullsia 25744 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Ripollès është komarka (qark) në provincën Girona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 25744 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 958.7 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Campdevànol, Campelles, Camprodon, Gombrèn, Llanars, Les Llosses, Molló, Ogassa, Pardines, Planoles, Queralbs, Ribes de Freser, Ripoll, Sant Joan de les Abadesses, Sant Pau de Segúries, Setcases, Toses, Vallfogona de Ripollès, Vilallonga de Ter

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]