Ripoll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ripoll
Komunë
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Ripoll is located in Spanjë
Ripoll
Ripoll

Koordinatat: 42°12′2″V 2°11′34″L / 42.20056°V 2.19278°L / 42.20056; 2.19278

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Girona
Qarku Ripollès
Kryetari i Bashkisë Jordi Munell Garcia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 73.3 km2
Lartësia 691 m (m.n.d.)
Popullsia 11057 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Ripollès
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 17147
Koordinatat 42° 12′ 2″ Veri

2° 11′ 34″ Lindje

Faqja Zyrtare www.ripoll.cat


Ripoll është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Ripollès, të provincës Girona, në Katalonia. Ripoll ka 11057 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 73.3 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]