Segarra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Segarra
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Lleida
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Cervera
Komuna më e madhe Cervera
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 721.2 km2
Popullsia 18497 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Segarra është komarka (qark) në provincën Lleida, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 18497 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 721.2 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Biosca, Cervera, Estaràs, Granyanella, Granyena de Segarra, Guissona, Ivorra, Massoteres, Montoliu de Segarra, Montornès de Segarra, Les Oluges, Els Plans de Sió, Ribera d'Ondara, Sanaüja, Sant Guim de Freixenet, Sant Guim de la Plana, Sant Ramon, Talavera, Tarroja de Segarra, Torà, Torrefeta i Florejacs

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Segarra – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale