Pallars Sobirà

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pallars Sobirà
Location of Pallars Sobirà
Popullsia
 • Gjithsej7.220

Pallars Sobirà është komarka (qark) në provincën Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 7,220 banorë (2014), dhe një sipërfaqe prej 1,378 km2.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Municipality Population
(2014)[1]
Area
km2[1]
Alins 286 183.2
Alt Àneu 416 217.8
Baix Pallars 361 129.4
Espot 357 97.3
Esterri d'Àneu 866 8.5
Esterri de Cardós 72 16.6
Farrera 125 61.9
La Guingueta d'Àneu 317 108.4
Lladorre 232 147.0
Llavorsí 367 68.5
Rialp 667 63.3
Soriguera 377 106.4
Sort 2,237 105.0
Tírvia 156 8.5
Vall de Cardós 384 56.2
• Gjithsej: 15 7,220 1,378.0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "El municipi en xifres". Institut d'Estadística de Catalunya. Marrë më 2015-05-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]