Priorat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Priorat
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Tarragona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Falset
Komuna më e madhe Falset
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 496.2 km2
Popullsia 9196 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Vendasit Prioratí, prioratina
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Priorat është komarka (qark) në provincën Tarragona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 9196 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 496.2 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bellmunt del Priorat, La Bisbal de Falset, Cabacés, Capçanes, Cornudella de Montsant, Falset, La Figuera, Gratallops, Els Guiamets, El Lloar, Margalef, Marçà, El Masroig, El Molar, La Morera de Montsant, Poboleda, Porrera, Pradell de la Teixeta, Siurana (Tarragona), La Torre de Fontaubella, Torroja del Priorat, Ulldemolins, La Vilella Alta, La Vilella Baixa

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Priorat – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale