Pallars Jussà

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pallars Jussà
Location of Pallars Jussà
Popullsia
 • Gjithsej12.586

Pallars Jussà është komarka (qark) në provincën Lleida, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 12586 banorë (2005), dhe një sipërfaqe prej 1290 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abella de la Conca, Castell de Mur, Conca de Dalt, Gavet de la Conca, Isona i Conca Dellà, Llimiana, La Pobla de Segur, Salàs de Pallars, Sant Esteve de la Sarga, Sarroca de Bellera, Senterada, Talarn, La Torre de Cabdella, Tremp

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]