Berguedà

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Berguedà
Location of Berguedà
Popullsia
 • Gjithsej40.555

Berguedà është komarka (qark) në provincën Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 40555 banorë (2013), dhe një sipërfaqe prej 1182.5 km2.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Avià, Bagà, Berga, Borredà, Capolat, Casserres, Castell de l'Areny, Castellar de n'Hug, Castellar del Riu, Cercs, L'Espunyola, Fígols, Gironella, Gisclareny, Guardiola de Berguedà, Gósol, Montclar, Montmajor, La Nou de Berguedà, Olvan, La Pobla de Lillet, Puig-reig, La Quar, Sagàs, Saldes, Sant Jaume de Frontanyà, Sant Julià de Cerdanyola, Santa Maria de Merlès, Vallcebre, Vilada, Viver i Serrateix

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]