Saldes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Saldes
Komunë
noform
Pedraforca from the belfry of Saldes
Vendndodhja
Saldes is located in Spanjë
Saldes
Saldes

Koordinatat: 42°14′V 1°44′L / 42.233°V 1.733°L / 42.233; 1.733

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Berguedà
Kryetari i Bashkisë Maria Dolors Gonzalez Dana
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 66.4 km2
Lartësia 1215 m (m.n.d.)
Popullsia 336 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Saldenc, Saldenca
Zona Kohore UTC+1


Saldes është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Berguedà, të provincës Barcelona, në Katalonia. Saldes ka 336 banorë (2007), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 66.4 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Saldes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale