Alt Camp

Coordinates: 41°17′N 1°15′E / 41.283°N 1.250°E / 41.283; 1.250
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alt Camp
Location of Alt Camp
Popullsia
 • Gjithsej44.578

Alt Camp është komarka (qark) në provincën Tarragona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 44,578 banorë (2014), dhe një sipërfaqe prej 544.7 km2.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2014, jetonin 44,578 banorë në këtë qark: 24,570 prej tyre jetonin në Valls; 5,131 në Alcover; 2,344 në El Pla de Santa Maria; 1,670 në Vallmoll; 1,264 në Vila-rodona; 1,115 në Cabra del Camp dhe 1,083 në Puigpelat. 8,401 banorë të tjerë jetonin në komunat e tjera me më pak se 1000 banorë.[1]

Komuna Popullsia
(2014)[1]
Sipërfaqja
km2[1]
Aiguamúrcia 909 73.0
Alcover 5,131 46.0
Alió 432 7.2
Bràfim 660 6.4
Cabra del Camp 1,115 27.0
Figuerola del Camp 345 22.7
Els Garidells 182 3.1
La Masó 288 3.6
El Milà 174 4.1
Mont-ral 165 34.7
Montferri 369 19.2
Nulles 453 10.6
El Pla de Santa Maria 2,344 35.0
El Pont d'Armentera 561 21.7
Puigpelat 1,083 9.5
Querol 550 72.3
La Riba 601 8.0
Rodonyà 513 8.5
El Rourell 394 2.3
Vallmoll 1,670 16.7
Valls 24,570 55.3
Vila-rodona 1,264 33.1
Vilabella 805 18.2
• gjithsej: 23 44,578 538.2

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "El municipi en xifres". Institut d'Estadística de Catalunya. Marrë më 2015-05-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

41°17′N 1°15′E / 41.283°N 1.250°E / 41.283; 1.250