Solsonès

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Solsonès
Komarka (qark)
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Lleida
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Solsona
Komuna më e madhe Solsona
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 998.6 km2
Popullsia 12764 banorë (2006)
Të dhëna të tjera
Vendasit Solsonencs
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Solsonès është komarka (qark) në provincën Lleida, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 12764 banorë (2006), dhe një sipërfaqe prej 998.6 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Castellar de la Ribera, Clariana de Cardener, La Coma i la Pedra, Guixers, Lladurs, Llobera, La Molsosa, Navès, Odèn, Olius, Pinell de Solsonès, Pinós, Riner, Sant Llorenç de Morunys, Solsona

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]