Osona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Osona
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Skeda:Osona Flag New.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Barcelona dhe Girona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Vic
Komuna më e madhe Vic
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1263.8 km2
Popullsia 152411 banorë (2009)
Të dhëna të tjera
Vendasit osonenc (m.)
osonenca (f.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Osona është komarka (qark) në provincën Barcelona and Girona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 152411 banorë (2009), dhe një sipërfaqe prej 1263.8 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alpens, Balenyà, El Brull, Calldetenes, Centelles, Collsuspina, Espinelves, Folgueroles, Gurb, Lluçà, Malla, Manlleu, Les Masies de Roda, Les Masies de Voltregà, Montesquiu, Muntanyola, Olost, Oristà, Orís, Perafita, Prats de Lluçanès, Roda de Ter, Rupit i Pruit, Sant Agustí de Lluçanès, Sant Bartomeu del Grau, Sant Boi de Lluçanès, Sant Hipòlit de Voltregà, Sant Julià de Vilatorta, Sant Martí d'Albars, Sant Martí de Centelles, Sant Pere de Torelló, Sant Quirze de Besora, Sant Sadurní d'Osormort, Sant Vicenç de Torelló, Santa Cecília de Voltregà, Santa Eugènia de Berga, Santa Eulàlia de Riuprimer, Santa Maria de Besora, Santa Maria de Corcó, Seva, Sobremunt.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Osona – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale