Baix Camp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Baix Camp
Komarka (qark)
Stema_figura
Stema
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Tarragona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Reus
Komuna më e madhe Reus
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 695.3 km2
Popullsia 145675 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Baix Camp është komarka (qark) në provincën Tarragona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 145675 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 695.3 km2.

Lista e komunave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

L'Albiol, L'Aleixar, Alforja, Almoster, Arbolí, L'Argentera, Les Borges del Camp, Botarell, Cambrils, Capafonts, Castellvell del Camp, Colldejou, Duesaigües, La Febró, Maspujols, Mont-roig del Camp, Montbrió del Camp, Prades, Pratdip, Reus, Riudecanyes, Riudecols, Riudoms, La Selva del Camp, Vandellòs i l'Hospitalet de l'Infant, Vilanova d'Escornalbou, Vilaplana, Vinyols i els Arcs

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]