Tremp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tremp
Komunë
noform
Stema_figuraBandera de Tremp.svg
Vendndodhja
Tremp is located in Spanjë
Tremp
Tremp

Koordinatat: 42°10′V 0°54′L / 42.167°V 0.900°L / 42.167; 0.900

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Lleida
Qarku Pallars Jussà
Kryetari i Bashkisë Víctor Orrit Ambrosio
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 303.97 km2
Lartësia 468 m (m.n.d.)
Popullsia 6028 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Trempolí, trempolina
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 25620


Tremp është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Pallars Jussà, të provincës Lleida, në Katalonia. Tremp ka 6028 banorë (2009), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 303.97 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Tremp – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale